Működik a földelés ilyen esetben?
Szóval lenne egy egyszerű kérdésem!
Van egy 12V-os akkumulátorom és ezzel szeretnék egy kísérletet elvégezni. Az aksi negatív kivezetését leföldelem és öt méterrel messzebb egy 12V-os LED reflektor negatívját is leföldelem, és a lámpa pozitívját és az aksi pozitívját összekötöm. Működne az áramkör, tehát vílágítana a lámpa? És hogy hogyan lehetne jól megcsinálni ehhez földelést?
Segítségeteket megköszönném! :)
Mert az nem egy LED reflektor:
Olvasd el, amit 11-es hozzászóló linkelt.
A fázisceruza azért működik, mert annak az áramfelvétele elenyészően kicsi, a link szerint kb. 400 µA, ez a kis áram a föld viszonylag nagy ellenállásán is csak kis feszültséget ejt, vagyis nem sok „vész” el a 230 V-ból. A 12 V-os LED reflektor áramfelvétele sokkal nagyobb, az már akkora feszültségesést okozna a föld ellenállásán, hogy a lámpához gyakorlatilag 0 V érkezne meg. Vagyis szinte a teljes feszültség a föld ellenállására kerülne, nem a lámpára.
Kikerestem, a „Villamos művek” tankönyv szerint a különféle talajok fajlagos ellenállása:
Ingoványos talaj: 10…50 Ωm
Agyagos talaj: 20…300 Ωm
Nedves homok: 100…600 Ωm
Száraz homok: 500…1000 Ωm
Például a nedves homokot, azon belül a legkedvezőbb esetet figyelembe véve ϱ=100 Ωm. Te 5 méterre akarod elvezetni, akkor a föld ellenállása 500 Ω. A 12 V-os LED reflektor áramfelvétele kb. 1 A. Te ezzel sorba kapcsolod a föld ellenállását, a lámpa ellenállása ehhez képest közel 0-nak vehető, így az ott folyó áram maximum 12/500=0,024 A lehetne. Könnyen belátható, hogy a lámpa nem fog világítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!