3 fázist, hogy kell mérni?
itt a 3-as választ nézd meg:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__8..
Amit 6-os válaszoló ajánlott, ott a zöld, piros és kék a fázisfeszültségek, a fekete az egyik vonali feszültség.
Ezt vektorábrában is lehet ábrázolni:
Csak a vektorábrát nézd. A fekete folyamatos vonallal jelölt, egymáshoz képest 120°-kal elforgatott vektorok a fázisfeszültségek (U1, U2, U3). Az ezek végpontjait összekötő, fekete szaggatott vonallal jelölt vektorok a vonali feszültségek. Két fázisfeszültség és a hozzájuk tartozó vonali feszültség egy egyenlő szárú háromszöget alkot. A vonali feszültségnek (például U23-nak) meghúzod a felezőmerőlegesét. Így kapsz két egyforma derékszögű háromszöget, melyeknek egyik befogója a vonali feszültség fele (U23/2), az átfogója a fázisfeszültség (a baloldalt nézve U3), a közöttük levő szög 30°. Ebből adódik:
U23/2=U3·cos30°=U3·√3/2
Az ugyanígy igaz mind a három fázisra, általánosságban: Uv/2=Uf·√3/2
A vonali feszültség pedig: Uv=Uf·√3
Egyébként, összeöntve a két választ, a fizikai kép roppant egyszerű. Ha a 3 fázis tekercsei a Mercedes-jelvény szárai szerint helyezkednek el, és középen forog egy mágnes, mondjuk, az északi vége éppen a felső tekercs előtt söpör el, akkor abban a tekercsben épp a legnagyobb feszültség ébred, valamelyik irányban. A másik kettőben meg, amelyik előtt fog elsöpörni a déli sarok, vagy amelyik előtt már elsöpört a déli sarok, meg éppen kevesebb ébred (mert nincs épp velük szemben a pólus), és ellenkező irányú (merthogy a déli pólus...) Így, ha a tekercsek egyik vége össze van kötve, a két végpont között (a kettő különbsége ez) nagyobb mérhető.
És ezután jön az a mekkorára, hogy ha ez szinuszos változás, akkor az időfüggvényeket felírva kiderül, hogy a különbségük is szinuszosan változik, maximuma meg éppen gyök háromszorosa a fázisfeszültség maximumának.
És természetesen ez jön ki a vektorok alkalmazásával is, csak ott előtte külön tanórákon magyarázatot hallgatva el kell fogadni, miért reprezentálhatóak ezek az időfüggvények bizonyos vektorokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!