Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Az normális működés ha a...

Az normális működés ha a fí-relé lekapcsol amikor a föld és a nulla összeér?

Figyelt kérdés

2021. júl. 9. 11:03
 1/7 anonim válasza:
70%
Semmiképp, a föld és a nulla egyenpotenciálra kell legyen hozva a biztosítószekrénynél. Ez hiányozhat, és emiatt lehet rajta feszültség, amit a Fi relé érzékel és emiatt leold.
2021. júl. 9. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
45%

Igen, normális, de nem mindig történik meg, szóval ez nem egy vizsgálati módszer. :).

#1 hülyeséget ír. Nem nagyot, mert az is lehet éppen az ok, csak ha ez "a föld és a nulla egyenpotenciálra kell legyen hozva a biztosítószekrénynél." megvan, akkor is leugorhat a kettő összeérintése miatt. És, valljuk be, ha nincs nullázás, nemhogy "a föld és a nulla egyenpotenciálra kell legyen hozva a biztosítószekrénynél", hanem kimondottan tilos az összekötésük.

2021. júl. 9. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Normális! Nekem mikor kötötték a klímát, ami külön kismegszakítón van, akkor is leverte a Fi relét, mikor a szerelő, visszavágta a vezetéket és a csípőfogóval közben összezárta ezt a két szálat. Régi szaki ebben az ágazatban, mert egyből tudta, hogy a vákumpumpája miért állt meg. Vagyis gyakran járhatott így.
2021. júl. 9. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
Lehet ma már mások az előírások, vagy rosszul tudtam, én még a régi tudásom szerint írtam. Ha tévedtem, és neked van igazad, meghajlok a tudásod előtt. Mindazonáltal a fi-relé hibakeresése nem az átlag otthoni user feladata, életvédelmi feladatokat lát el, ha valami gebasz van, tessék szakembert hívni.
2021. júl. 9. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek a választ!

Írnék még egy kis pontosítást:

Szerintem itt mindenkinek igaza van egy kicsit!

A villamos szekrényem -ami a ház oldalába van besüllyesztve- egy részét látom csak amit pontosan tudok is, hogy van kötve. A másik részét az elműs plombák miatt egyáltalán nem ismerem, de a neten található irodalomból kiindulva lehet feltételezni: "Amikor egy családi házba (mint a mienké is) behozzák az oszlopról az áramot, egyből még az óra előtt leföldelik a nullát" Én erről nem tudok meggyőződni, hogy megtörtént e, de az órából kijövő 4 szál kábel van bekötve a Fi relébe L1-L2-L3-N. A kapcsoló szekrényben található Földeléssel itt már a Nulla nincs összekötve. Akár össze is köthetném, de nem tudom helyes vagy helytelen. valamint, hogy esetleg ez okozza e a Fi relé lecsapást amikor a föld és a nulla összeér vagy esetleg az összekötés után működne helytelenül. Nekem innen a lakás felé megy tovább a Földelés és az előbb említett 3 fázis + nulla a lakásba. Amúgy minden megfelelően működik, nekem is szerelgetés közben történt meg hogy amikor elcsippentettem a kábelt LEKAPCSOLT FÁZISSAL. lecsapott a firelé attól, hogy összeért a két kábel. Amúgy a lepkefingtól nem csapkod le, tehát működésileg minden rendben van vele, de elgondolkodtam, hogy honnan lehet potenciál különbség a nulla és a fázis között ha mondjuk már a villanyóránál lekapcsolom akár mind a 3 fázist? Érintésvédelmi szakembert már gondoltam hogy hívok, de olyan árakat láttam, hogy jelenleg nem tervezek erre ennyit költeni, csak hogy kielégítsem a kíváncsiságom. Ráadásul mint írtam minden rendben működik a lakásban. Szóval igazából elviekben érdekelne főleg ez a dolog. Mert tényleg lehetséges, hogy a villanyóra után még érdemes lenne a fázist és a nullát egymásra kötni és csak utána bekötni a Fi relébe. Nem vagyok a téma szakértője azért is kérdezősködök, bár teljesen hülye se vagyok a témában. Hozzá mernék nyúlni adott esetben, csak nem tudom érdemes-e(?)...

2021. júl. 9. 12:32
 6/7 Szirty ***** válasza:

" és emiatt lehet rajta feszültség, amit a Fi relé érzékel és emiatt leold."


A FI relé nem feszültségre old le, hanem hibaáramra.

Igen normális ha védőföld-nulla zárlat esetén leold, az alábbi feltételek egyidejű teljesülése esetén:


1. A védőföld és a nulla közötti zárlat a FI relé után van

2. A FI relé utáni fázis terhelve van (áram folyik a FI relén keresztül).


A terhelés mértéke sem mindegy, mert ilyenkor attól old le, hogy a nullán folyó áram feszültséget ejt a nullavezetőn. A FI relé után a feszültségesés mértékével arányos kiegyenlítő áram fog folyni a védővezető felé a nullavezetőből a nulla-föld zárlat miatt.

Ha ez az áram meghaladja a kioldási értéket, akkor leold.

2021. júl. 9. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ez sem egészen így van. TT rendszernél nem kell terhelés se, mert majdnem biztos, hogy van annyi feszültségkülönbség a földelés és a nulla utolsó földelése között, hogy a 30 mA-es jogosan működjön.


"fázist és a nullát egymásra kötni"

Ez elég borzalmasan hangzik...

2021. júl. 9. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!