Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Feltöltött 100Ah-s akkumulátor...

Feltöltött 100Ah-s akkumulátorról mennyi idő kb feltölteni egy 2,0 Ah-s akkut?

Figyelt kérdés

Mennyire fog lemerülni a nagy akku?


(És egy 4 Ah-sat?)



2021. máj. 14. 19:59
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm az újabb előremutató részeleteket!

Reggel megkérdeztem egy boltot, ahol a kiírásban a 7,2-18 V szerepel, nem tudták biztosan, hogy jó-e azokhoz a (fent említett) kis akkukhoz, de még utánanéznek és visszajeleznek (egyelőre nem jeleztek).


Lehet, megpróbálkozom az útmutatásod alapján kivitelezni ezt a konvertert, a kedvezőbb ár természetesen számít. Én nem változtatnék az egységeken, nem tudnám (jobban se) kigondolni.

Tehát, ha jól értem, a Step-up modulon beállítom a róla kimenő feszültséget, a nagy akku max. 12,7V bemenő feszültségről pl. 14V-ra (ahogy a legelső hozzászóló is írta). De ez a kimenő max. 30V lehet a Step-down egység miatt. Megvan a magasabb feszültség a kis akku töltéséhez.

Ekkor a Step-down egység kap 14V-ot, amiből a kimenő feszültséget itt is lehet állítani, de ezt tovább nem állítom, hanem ez azért jó, mert itt látom, mit állítottam be (14V-ot mutat)? Az áramra beállítok valami szerint korlátot, ezt hogyan lehet meghatározni?

2021. máj. 17. 15:18
 12/16 anonim ***** válasza:

Ha step-up modul után kapcsolod a step-down modult, akkor a step-up modulon a nem véges áram tűrése miatt érdemes a lehető legnagyobb feszültséget beállítani. Az általam linkelt modulok esetén itt a step-up modul kimeneti feszültsége lehet 30V (inkább 28V, az esetleges ingadozás miatt jobb biztosra menni). Ez után a step-down modulon beállíthatóak a feszültség és áram értékek a leírása alapján. Javaslom, az áram értéket úgy állítsd be, hogy először beállítassz egy alacsony feszültséget (például 2V), utána lecsavarod a modul áram szabályozóját, aminek végén a feszültsége is leesik a kijelzőjén is, majd egy multimétert a modulra kötve (áram mérő módban) elkezded felcsavarni az áramot a kívánt szintig (ekkor fogod látni, mennyi az eltérés a modul mérése és a multiméter mérése között, ami még jól jöhet később). Utána lekötöd a multimétert, majd felcsavarod a feszültséget a kívánt csúcsfeszültségig (ezt is lehet multiméterrel mérve, de itt már feszültség mérő módban, hogy itt is lásd mennyit téved a modul).


Lítium alapú akkukat lehet relatíve gyorsan tölteni (C/1), de javaslom inkább az óvatosságot, azaz C/5 -öt kezdésnek és ha nincs melegedés, lehet óvatosan emelni a csúcs áramot (nem rákapcsolt akkuval változtasd a rövidzár áramot). Itt a "C" a kapacitást jelenti, aminek osztott értéke lesz a töltőáram A (amper) -ben kifejezve. Feltöltött állapotban az átfolyó áram C/0.05 körül lesz (akku állapottól függően), de ha nagyon eltér, valami gond van.



Egyébként ez kis lítium akku nem egy olyan típusú akku pakk, ahol a cellák kivezetéseit az adott szerszám zárja át magának a neki megfelelő feszültségre? Mármint arra gondolok, hogy nincs eleve 12V -os kimenet, csak több 3.6V -os, amiket az adott szerszámgép úgy kapcsol egymáshoz hogy a neki szükséges számú cellák szorosan legyenek kapcsolva, így kaphat végeredményben 12.6V -ot is egy szerszám. Ha ez a helyzet, akkor csak cellánként fogod tudni tölteni, amihez 4.2V csúcs feszültség kell, illetve külön-külön tölteni a cellákat, vagy készíthetsz Te is egy soros kötést a cellákhoz, de akkor vigyázni kell, nehogy rövidre zárj egy (vagy több) cellát. Ha lehet cellánként tölteni, akkor nem szükséges a step-up modul, viszont több külön töltés miatt (per cella) több időt vehet igénybe a teljes pakk feltöltése.


(És eddig ez eszembe sem jutott, pedig nem tegnap óta létezik ez a cella osztási megoldás, ahol az adott szerszám kapcsolja a cellákat sorba, vagy párhuzamosan magának...

Bocsánat ha ezzel a szétszórtságommal gondot okoztam!)

2021. máj. 18. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

*neki szükséges számú cellák SOROSAN legyenek kapcsolva...


(Beleszólt az autocorrect.... Bocsánat!)

2021. máj. 18. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:

Nem történt semmilyen fennakadásféle, ez természetes, hogy idővel, gondolkodás közben ugrik be egy ötlet. Már akinek beugrik.

A felvetésedet megérdeklődtem, márkaszervíznél, (más bolti információnál volt, hogy csodálkoztak a kérdésen,) és úgy informáltak, hogy ennek a 10,8V, 12Vmax. akkunak a 3 kis 3,6V-os celláinak nincs külön kivezetése, csak a sorbakapcsolt egység 2 vége jelenik meg elektromos kivezetésként az akkun. (+ még egy harmadik kimenet van rajta, valamilyen memóriafunkcióval, ami nem kell a töltéshez.)

(Akkor már azt is megkérdeztem, létezik-e ehhez autós töltő, nem létezik, csak magasabb feszültségen működőkhöz.)


Úgy látszik, a konvertáló egységnek továbbra is megmarad a létjogosultsága, a használatáról nagyon köszönöm a rendkívül precíz leírást! Szerintem sikerült elméletben megértenem, végigkövetnem a folyamatot, de biztos, hogy többször végigolvasom még. Hogy gyakorlatilag is meg tudjam valósítani, szerintem nincs más hátra, mint elkezdenem ezeket az alkotórészeket beszerezni.

2021. máj. 18. 18:58
 15/16 anonim ***** válasza:

Érdekes, hogy nincs autós töltő ezekhez a "kis" feszültségű akkukhoz, miközben elvben csak egy dual-topológiás modul kell a töltés vezérlő elé, amelyek akár egy panelen is helyet kaphatnak...



Egyébként arra vigyázz, ha az általam korábban linkelt modulokat használod, hogy a step-up modul áram képességeit ne lépd át, sőt inkább számolj a step-down modulra is komolyabb fogyasztást, mint ami a leírásában szerepel, nehogy hazavágd a step-up modult. Már csak azért, mert a step-up modul esetén nem láttam olyan információt, hogy rövidzár (túláram) védett lenne -e, így én maximum a ráírt 5A helyett csak maximum 4A -rel terhelném. Illetve a step-down modulnak is van fogyasztása, nem csak az árról töltött akkura eső árammal kell számolni a step-up modulra.


Extra infó:

A korábban linkelt step-dowm modul esetén ha a bemeneti oldalon a modul két felét (a kijelző és a ténylegeses step-down modul részt) "elvágod" egymástól csak a pozitív oldalon (a kis rézcső kivételével) és a helyére kapcsolót kötsz, akkor a modul kijelzője kapcsolhatóvá válik, így a kijelző fogyasztásával nem muszáj állandóan számolni, illetve az esetlegesen zavaróan nagy fénye is megszüntethető így. Viszont ha a modul két fele így el van "vágva" egymástól, akkor a kijelző rész által biztosított soros TTL funkció sem használható (bár kétlem, hogy monitorozni szeretnéd számítógép segítségével a töltési folyamatot, de azért leírtam).

2021. máj. 19. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
Tudás és nagylelkűség egyszerre... ritka kombináció.
2021. máj. 19. 13:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!