Feltöltött 100Ah-s akkumulátorról mennyi idő kb feltölteni egy 2,0 Ah-s akkut?
Mennyire fog lemerülni a nagy akku?
(És egy 4 Ah-sat?)
Még az is lehet, hogy soha... A feszültségeket is kell nézni. A töltő akksinak nagyobb feszültségünek kell lennie mint a töltendő akksinak (egészen pontosan megadják az akksi töltséi feszültségét, ez akár 1-2 V-is magasabb lehet mint a névleges fesz.) Azaz ha van egy 12V-os akksid arról soha nem tudsz egy másik 12V-os akksit feltölteni, max. egy 10V-osat (tegyük fel, hogy léteik 10V-os akksi).
Vagy a másik megoldás (ezt használják a mobil telefonokhoz a powerbankok), veszel egy step-up DC-DC konvertert és az feltolja a feszültséget, 2-5%(10%) veszteségért "cserébe". Ekkor nagyjáól /egyszerűsítésekkel/ úgy számolhatsz, hogy egy 12V 100Ah-s aksi elméletileg 12V*100Ah=1200Wh-t tud leadni, a 12V-os 2,0Ah-akksi töltéséhez kell (legalább) 14V(itt vettük figyelembe a nagyobb feszt!)*2Ah=28Wh + 2Wh (veszteség) ez nagyjából 30Wh. A nagy akksid kapacításának kb. 2,5%-át használtad el (30Wh-t vettél ki az 1200Wh-ból). A töltés ideje meg a DC-DC konverter töltő árámától fogg függeni (mekkora áramot enged meg a töltésnél), illetve aztól, hogy a "kis akksit" mennyivel lehet tölteni.
Nem fogja feltölteni soha.
Mert a töltési végfeszültség magasabb, mint amennyit ami a másik akku terhelt feszültsége.
Másrészt, mivel 100Ah az akku kapacitása, valószínűleg nagyon(!!!!) kicsi a belső ellenállása, nem lesz ami korlátozza a töltőáramot. Magyarul 2-3 perc alatt kinyírja a kis akkut.
Attól függ hogyan csinálod!
Írd le!
Ehhez én is egy dc-dc konvertert használnék, amin van áram korlát lehetőség is (a töltőáram szabályozásához), amely persze veszteséggel fog dolgozni (80-90% körüli hatásfokkal dolgoznak a step-up modulok, de ez csak amolyan "átlag", a pontos adatot az adott modul leírása tartalmazza, amely egyébként függ a bemeneti és kimeneti feszültségtől (illetve azok különbségétől) is). Ezen felül még a hőmérséklet és a relatív páratartalom is tud némi "extra" veszteséget okozni, mivel a hatásfok értékek meghatározott hőmérsékleten és meghatározott páratartalom mellett mért átlagos értékek...
Egyébként szabad tudni, hogy miért szeretnél akkumulátorról tölteni másik akkumulátort?
Nem csak a töltés közbeni veszteség miatt és az akkuk önkisülési vesztesége miatt érdekel, csak pusztán kíváncsi vagyok, milyen projekt igényli azt, hogy akkuról tölts akkut, ahol mindkét akku feltehetőleg ugyanakkora névleges feszültséggel rendelkezik (bár ez nem derült ki a kérdésből)...?
Köszönöm a hasznos válaszod.
A projekt egy olyan helyszínen lesz, ahol nincs a közelben hálózati áram, a 100 Ah-s 12 V-os akku napelemről töltődne. Akkus barkácsgépet keresek, amit ott lehetne használni, és ahhoz talán 2Ah-s akkut, vagy ami jobb. Most újra megnéztem ezen adatokra koncentrálva, egyik gépnél, amit néztem, 10.8V, 12V van feltüntetve egyszerre, másik gépnél csak 12V.
2 Ah-s akkukat néztem hozzá, és kicsit zavaros számomra a leírásuk, 10.8V és 12V felváltva és egyszerre több helyen szerepelnek nevében és leírásban többször. A két talált akku:
Nevében: 10,8 V 2 Ah akkumulátor
(Kép melletti szövegben: semmi)
A fotón (terméken): 12 V
Alapadatoknál: Akkumulátor feszültség 12 V
Jellemzőknél: max. 12V / 2,0 Ah
Műszaki adatoknál: Akkufeszültség 12 V max
(Nevében: semmi.)
Kép melletti szövegben: 10,8 V-os 2 Ah-s Li-Ion akkumulátor
A fotón (terméken): 10,8 V
Alapadatoknál: Akkumulátor feszültség 10,8 V, 12 V
Jellemzőknél: 10,8 V-os 2 Ah-s akkumulátor.
Műszaki adatoknál: Feszültség 10,8 V
Ezek után talán célszerű volna ilyesmi kisakkut venni, hogy elhagyható lehessen ez a konverter, és ezzel a kis akkuval működtethető gépet. Viszont nem világos, melyik kis akku lenne megfelelő. Aztán a kisakkuval a 10.8V, 12V -os gép működne, a 12V-os gépnél nem?
(Hasznos volt a kérdés a kérdezőhöz, utána kellett néznie, elgondolkodnia, és további kérdései lettek.)
Az a helyzet, hogy a 10.8V úgy jön ki, hogy 3db cella soros kapcsolással alkot egy pakkot, ahol cellánként a névleges feszültség 3.6V
Még ilyen (viszonylag alacsony névleges feszültségű) lítium akkuval nem találkoztam élőben, eddig csak 3.7V -ossal vagy annál valamivel nagyobb névleges feszültségűvel találkoztam...
Viszont ezeknek is ugyanúgy 4.2V a csúcsfeszültségük, mint a 3.7V -os névleges feszültségű társaik esetén. Így a pakkra 12.6V csúcsfeszültséget lehet számolni.
Viszont! (és ez fontos!!!)
Néhány gyártó az ekkora feszültségű pakkra csak annyit ír, hogy 10.8V; 12V
Ebből a 10.8V a névleges akku feszültség, viszont a csúcsfesz 12.6V amit szeretnek csak 12V -osnak írni (egyszerűbb).
Célszerűség...
Nem tudom, milyen állapotban van a napelemes rendszer (meg van -e már minden, vagy még ezután vásárolsz dolgokat hozzá).
Ha meg van minden, erős a gyanúm, hogy 12V névleges feszültségű, ólom alapú 14.4V -al tölthető akku van, az ahhoz tartozó napelemes töltésvezérlővel és az azt tápláló napelemmel. Az ilyen napelemes rendszer NEM alkalmas közvetlenül a kis munkagépek lítium alapú akkumulátorának töltésére, mindenképp szükség lesz DC-DC konverterre. Viszont itt az is gond, hogy a napelemes rendszer feszültsége töltés közben (ha süt a nap) lehet több volttal magasabb is, mint a róla tölteni kívánt kisgép(ek) 10.8V (névleges); 12.6V (max) -os feszültsége, viszont napfény hiányában az ólom akku feszültsége lecsökkenhet idővel ez alá is.
Emiatt dual-topológiás modul használatát javaslom, amin van áram korlátozásra is lehetőség, mivel más modultípussal gond lehet (vagy nem töltené fel a munkagépek 12V -os lítium akkuját, vagy ami rosszabb: túltöltené).
A lítium akkupakk 12.6V -al (max) töltendő, de itt CC/CV módok is vannak, illetve érdemes lenne egy direkt erre a feladatra szánt töltőt használni hozzá. Az lenne a legjobb, ha autós töltőt (szivargyújtó csatlakozóról üzemelő) vennél a 12V -os lítium akkukhoz és azt táplálnád meg a napelemes rendszerről. (Ha van hozzá ilyen töltő. Ha nincs, marad a dual-topológiás modul áramkorláttal.)
Megjegyzés:
A dual-topológiás modul lényegében egy step-down modul és egy step-up modul egybe építve. Ennek megfelelően 80% -ot sem ér el melyik példány hatásfoka és persze a szivargyújtós töltő is ilyen dual-topológiás modul lesz, csak biztosan az adott lítium akkunak megfelelően üzemel és saját burkolattal is rendelkezik (ellentétben az egyszerű modulokkal)...
Köszönöm az alapos és profi magyarázatot!
A feltételezés megfelel a valóságnak a napelemes rendszerről, a napelem és az MPPT töltésvezérlő megvan, a 100Ah-s akku még nincs, és valóban olyan V-adatokkal rendelkező ólomsavasat gondoltam.
Akkor nem próbálom kispórolni a konvertert, kerestem autós töltőt, egy furcsaságba máris belebotlottam: ugyanazzal a névvel-típusszámmal ellátott töltőnél különböző boltokban kétféle tölthető Li-ion akku V-tartományt jelölnek meg:
7,2-18 V-os, pl. itt:
tehát ez alapján alkalmasnak látszik.
14,4-18V-os, pl. itt:
tehát ez alapján nem látszik alkalmasnak.
Lehet. hogy ezt már csak spec., márkát ismerő bolti információ tudja megmondani...
Jól gondolod, csak a drágább lenne alkalmas a feladatra.
Viszont az árakat látva erősen elgondolkodtam azon, hogy a modulok olcsóbbak. Tételezzük fel, 2 külön álló modulból oldod meg, ahol először is egy step-up modul van, majd erre jön egy állítható feszültségű és áram korláttal is rendelkező step-down modul (akár kijelzővel ellátott is belefér ebbe a keretbe). Még így is olcsóbban meg lehet úszni, mint az olcsóbb, de alkalmatlan hivatalosan erre a feladatra készített töltővel.
Mivel nem néztem utána, nem gondoltam, hogy ennyire drága lehet egy ilyen tötlő...
Step-up modul (példa, de megbízható áruház, nem kerestem a legolcsóbbat):
Töltésre is alkalmas (kijelzős) step-down modul:
Az ilyen megoldások esetén az a lényeg, hogy a step-up modul ne adjon le magasabb feszültséget, mint amit a step-down modul elvisel, de minél magasabb, annál jobb. Lehet egyébként fix feszültségű is a step-up modul (annyira nem néztem körül milyenek vannak jelenleg). Lehet, hogy találsz még ennél is olcsóbban ilyen modulokat...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!