Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mennyire gáz,ha egy erősítő...

Mennyire gáz,ha egy erősítő tápegységében a két puffer kondi értéke a tűrés miatt eltér?

Figyelt kérdés

A házimozi erősítőmben felpúposodott az egyik 8200u/63V -os kondi. Gondoltam simán kicserélem,de most szembesültem vele,hogy a kondenzátorok tűrése brutális +-20%.

Ha 2db 10000u-sat veszek (mert ilyet lehet kapni),akkor előfordulhat,hogy az egyik 8000-es,a másik 12000-as lesz. Az a kérdés,hogy okozhat ez bármi észlelhető problémát az erősítő működésében? Próbáljak meg VALAHOL két egyformát keresni,vagy fölösleges ezzel foglalkozni?



2021. jan. 31. 13:46
 1/10 A kérdező kommentje:
Természetesen a tápegységben lévő egyenirányító kör pufferkondiairól van szó.
2021. jan. 31. 13:49
 2/10 anonim ***** válasza:
Nem okozhat. Max ha sokszorosa lenne a piffer a tervezettnek, akkor nem bírná ki a graetz a bekapcsolási tranzienst.
2021. jan. 31. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
51%

Mérd meg a nyugalmi feszt,mert lehet,hogy akár 70-75 volt is lehet,és az cuppantja szét a kondikat.

Csak az vót a pócón a gyárban...

Aztán meg nen ártana ha 105c-s lenne amit beleraksz,és nem 85c-s...

2021. jan. 31. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

„a kondenzátorok tűrése brutális +-20%.”

Elektrolitkondenzátorok esetén ez nem is annyira rossz, kisebb tűrésűt nemigen találsz. Például itt többféle 8200 µF / 63 V-os is van:

[link]

Persze betehetsz nagyobb feszültségűt is, ha elfér. Szerintem a 10000 µF-os is jó, azzal kissé jobb lesz a szűrés. Ezek a kondenzátorok a tápfeszültség szűrését végzik, ha a kettő eltér egymástól az nem okoz semmilyen problémát. Ha emiatt baj lenne, akkor ez az összes erősítőnél jelentkezne. Az nem valószínű, hogy az egyik éppen –20%-os, a másik meg +20%-os kapacitású, főleg, ha egy gyártási sorozatból valók. Az elektrolitkondenzátorok kapacitása általában inkább nagyobb a névlegesnél.

„Próbáljak meg VALAHOL két egyformát keresni,vagy fölösleges ezzel foglalkozni?”

Két egyformát nemigen fogsz találni, felesleges ezzel foglalkozni. Vagy, ha véletlenül találnál is két, új korukban egyformát, azok kapacitása a használat során megváltozhat és, akkor már biztosan nem lesznek egyformák.

A készülék konstruktőrei nyilván úgy választották meg a kondenzátorok feszültségét, hogy azok kivezérlés nélküli állapotban is elviseljék a rájuk kerülő feszültséget. Vagyis, ha 63 V-os kondenzátorok vannak benne, akkor azokra semmilyen üzemállapotban nem kerül 63 V-nál nagyobb feszültség. Olyat biztosan nem csinál egyik gyár sem, hogy 75 V-ra 63 V-os kondenzátorokat épít be.

2021. jan. 31. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
53%

Nekem van kapcsiüzemű végfokom amiben 63v-s kondi van és üresen 78v-ig felmegy..

Két végfok ráakasztva kivezérlés nélkül leviszi 65-re,de akkor sem 63-ra..

Amúgy a jobb márkák simán bírnak többet is mint ami rá van írva.

Láttam már 63voltos kondit tartós 80volton járatni,durranás nélkül.

Szóvá is tettem de a fejlesztőmérnök megnyugtatott,hogy ezek bírják...

2021. jan. 31. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Jó, akkor 5-ös válasza alapján „nyugodtan” tehetsz bele 50 V-ost, de azért ezt inkább ne próbáld ki. Az lehet, hogy egy 63 V-os kondenzátor elvisel 80 V-ot, de eleve erre tervezni és tartósan így üzemeltetni egyáltalán nem helyes, még akkor sem, ha a fejlesztőmérnök ezt állítja. Persze ma már nem 50 évre terveznek egy készüléket, mint régen, hanem 5 hónapra. Ez éppen olyan, mint, hogy a 230 V-os izzólámpára „nyugodtan” rákapcsolhatsz 300 V-ot bírja az, még jobban is világít, de meddig? Nem sokáig. Mit kell ezen problémázni, a 63 V-os sokkal többe kerül, mint az 50 V-os? Nem. Akkor meg minek kell ezen spórolni.
2021. jan. 31. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A másik érdekesség,hogy az utóbbi években egy jópár üzlet polcairól eltüntek a 80voltos kondik,és nem átmenetileg..

Egyszerüen 63v után már nem 80v jön,hanem 100v.

Sokszor elég lett volna nekem a 80-as de nem volt csak drágábban 100-as.

Nagyobb mennyiségnél azért számít az ár különbség..

2021. jan. 31. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Még a régi világban nem is volt ekkora választék, ezek voltak: 6,3-10-16-25-40-63-100-160-250-350-450 V, aztán lehetett választani, ha egyáltalán lehetett kapni. Most azért már sokkal jobb a helyzet.
2021. jan. 31. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Azt még hozzátenném, hogy az olcsóbb fajta kondenzátorokat illik jócskán túlméretezni feszültségileg, ugyanis tovább fog tartani. Ez nyilván a régi Frolyt és társaira nem vonatkozik, de a mostaniaknál nem árt ha a duplája feszültség van ráírva, mint ami valójában kell.
2021. febr. 1. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Szóval a válasz a kérdésemre: A tápegység két darab puffer kondenzátorának TŰRÉS MIATTI kapacitás eltérése nem okoz gondot az erősítő működésében.

Ezen kívül még sok más hasznos dolgot is megtudtam,köszönöm a segítséget minden hozzászólónak!

2021. febr. 1. 02:46

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!