Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mi egy 50 éves csöves erősítő...

Mi egy 50 éves csöves erősítő tápegységének biztonságos működési elve?

Figyelt kérdés

Első körben Hálózati trafót szeretnék cserélni az erősítőben, hogy 115V helyett 240V-ról üzemeljen. A trafó megvan hozzá, sec.: 2x250V 40mA fűtő 2x3V 2A.

A kapcsolásban a nulla a készülék fém burkolatra van kötve a védő föld mellé. Itt a trafó kapcsolása: [link]

Ennek a bekötésnek mi a működési elve konyha nyelven?

Miért is nem kéne, hogy ez agyon vágjon, ha terhelés alá kerül? A teljes áramkört, ha rákötném, elméletileg a házon vagy is a nullán áram fog folyni ami szerintem valószínűleg agyonvágna, vagy mivel földelt a ház földzárlat keletkezne és lecsapna mindent.

Ha valaki eltudná magyarázni ezt, vagy esetleg olyan irományt küldene amiből ezt meglehet érteni annak nagyon örülnék. A trafót beszereztem sajnos nagyon drágán, de amíg nem értem addig nem szeretnék kísérletezgetni.



2016. szept. 26. 14:08
 1/6 anonim ***** válasza:

"A kapcsolásban a nulla a készülék fém burkolatra van kötve a védő föld mellé."

Ezt most pontosan mire érted? A készülék fizikai valóságában a jelenlegi állapotban? Mert a mellékelt rajzon ezt nem látom.

2016. szept. 27. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"A kapcsolásban a nulla a készülék fém burkolatra van kötve a védő föld mellé."


Szorri, de én nem látom ezen a rajzon, hol van a nulla a "burkolatra" kötve. Amúgy a hálózat leválasztáshoz én mindenképpen kétpólusú kapcsolót használnék.

2016. szept. 27. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nem tudom, hogy pontosan mi a neve a szekunderről lejövő negatív szálnak, én arra értem a nullát, nem a hálózati áram részre.
2016. szept. 27. 15:17
 4/6 anonim ***** válasza:
Elvileg az az áramköri GND, ami itt ház föld, ami a védőföldre van kötve. Szvsz nem szokványos megoldás, de ha a ház védőföldre van kötve, akkor az nem rázhat meg. Ha eddig így volt bekötve és működött, akkor nem hiszem, hogy változtatni kéne rajta.
2016. szept. 27. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Terhelés és védőföld nélkül, a házban fázisceruza elég erőteljesen világít, konnektorba fordítva bedugom a készüléket, fázisceruza nem világít. Ha földelést bekötöm fázisceruza nem világít, se zárlat vagy egyéb rendellenesség nincs. Ez működni működik kipróbálás alapján. Azt nem értem, hogy a szekunderben létrejövő váltó áram, 500v 40mA, negatív része a burkolaton keresztül jut el az alkatrészekhez. Úgy tudom, hogy a negatív vezeték addig veszélytelen még nincs összekapcsolva egy fogyasztóval, utána azon is áram halad keresztül. Akkor a doboz érintése miért nem veszélyes? Mellesleg az eredeti 1960s kapcsolásban nem szerepelt védőföldelés, ott csak fázis és nulla ment a készülékbe.
2016. szept. 28. 14:53
 6/6 anonim ***** válasza:

"Akkor a doboz érintése miért nem veszélyes?"


Azért mert le van földelve :P

A 60-as években gyártott erősítőknél, magnóknál ez még nem dívott (akkoriban még nem is volt védőföld), úgyhogy a legtöbb esetben fázisceruza se kellett hozzá, hogy az ember megmondja, a bedugás után éppen nulla vagy fázis van-e a házon.. legfeljebb kihoztak a házra egy csavart, hogy ha van mihez földelni, akkor kösd rá egy dróttal..

Úgyhogy szerintem jó lesz ez; ha nincs fázis a házon és működik a készülék, akkor nincs probléma.

2016. szept. 28. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!