Milyen tűzoltó készülékkel oltunk elektromos tüzet?
Co2 palackal, és porral oltóval?
Vagy csak co2 vel?
Kedves kérdező!
Elektromos tűzeset fennforgása kapcsán, a szóban forgó veszélyforrás: tehát jelenesetben az elektromos tűz oltását, szigorúan csak porral oltó készülékkel szabad megkezdeni!
Üdv
Szaki57
"az elektromos tűz oltását, szigorúan csak porral oltó készülékkel szabad megkezdeni!"
Gondolom ezért vannak villamos elosztókban CO2 oltókészülékek és ezért építenek be argongázzal oltó automata rendszereket nagy értékű kapcsolóterekbe.
Ötös válaszoló azaz "Szirti"
Elöször talán Önnek is szép estét!
Gáz halmazállapotú elektromos tűzoltó berendezésről még nem hallottam. Biztos túl sok sci-fi regényt olvasott!
Üdvözlettel
Szaki57
Tisztelt anonim 6-os válaszoló!
Én is szép jó estét kívánok!
A kijelentésemet nem sci-fi regényekre alapoztam hanem a valóságra.
A tűzvédelmi szabályzat és az elterjedt gyakorlat alapján fogalmaztam meg a mondanivalóm.
Ha Ön ilyesmiről még nem hallott az valószínűleg a tájékozatlanságából fakad. Ezen azonban lehet segíteni.
Cégünknél több helyen argongázzal oltó automata oltóberendezések vannak telepítve vezérlőtermekbe és CO2-vel oltó kézi készülékek vannak kihelyezve.
Persze ezeket nem én telepítettem, de okkal feltételezhető hogy a megvalósítás nem mond ellent a szabályoknak.
A porral oltók nagyobb károkat okozhatnak a villamos berendezésekben mint amekkorát maga a tűz okoz.
Van még sokféle oltógáz, amitől például egy ember nem fullad meg (ebből a szempontból a CO2, de talán még az Argon is problémás):
De szerintem ezeket nem kézi oltókészülékekben, hanem automata berendezésekben használják jellemzően. Mondjuk egy szerverteremben, ahol ember, számítógép és oltandó tűz egyaránt lehet. Nem lenne szerencsés a tűzoltás során a rendszergazda életét is kioltani.
Nem vagyok szakember, akkor néztem utána ennek a kérdésnek, mikor egy ismerős pár kollégájára rászabadult a szerverteremben az ilyen típusú tűzoltórendszer.
A tűzoltók viszont nem foglalkoznak az égő elektromos berendezés lelkivilágával, ha a szükség úgy hozza. A langlovagok.hu-n, pontosan le van írva, hogy hány volt feszültségig mekkora távolságból lehet oltani kötött vízsugárral, hány méterről porlasztott vízsugárral feszültség alatt lévő elektromos berendezést. Csak pislogtam amikor megláttam, de tényleg ez van a szabályzatban. Igaz, csak végszükség esetére, ha emberélet van veszélyben.
Szirtynek pedig igaza van, a porral oltó a tűz eloltásával egy időben a többi elektromos és elektronikus berendezés végleges selejtezését is elvégzi.
Oltani legjobb gáz talán a halon volt, csak az ózonrétegre gyakorolt káros hatása miatt betiltották. Az ember nem veszélyeztetve mindennemű égést lefojtott már kis koncentráció esetén is.
Kedves Szaki57, legyél olyan kedves hagyd abba ezt a modoroskodó magázódást, internetes fórumokban a tegeződés általános, és a megszólításokat sem kell olyan szigorúan venni, mint egy hivatalos levél esetében.
Mindenesetre a válaszaidat megfelelően fogom súlyozni az alábbi megnyilvánulásod alapján. Cirkalmatos semmitmondás, aminek semmi köze a feltett kérdéshez:
https://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__egyeb-..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!