Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Erősítő-hangszóró teljesítmény...

Erősítő-hangszóró teljesítmény, melyik a helyes?

Figyelt kérdés

1. az erősítő maximális teljesítménye legyen nagyobb a hangszóróra adható legnagyobb teljesítménynél

2. az erősítő maximális teljesítménye legyen kisebb a hangszóróra adható legnagyobb teljesítménynél


Az összes régi szakirodalom szerint a 2. a helyes, de itt mindig jönnek olyanok, akik nagy „szakértelemmel” az ellenkezőjét bizonygatják.


Melyik a helyes?



2020. aug. 9. 23:10
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
Konkrétumot már!
2020. aug. 11. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Lényeg le volt írva már az elején.

Amiket meg összezagyválsz, szerintem abban van a művészet, hogy azt visszafejteni.

Ismét hangsúlyozom, nem az a gond, hogy szakmailag nem értem, hanem a gondolatok zavaros összefűzése, amit levágsz.

Amúgy házilagos szinten semmi értelme az egész vakerának, túlkomplikálsz egy egyszerű dolgot.

2020. aug. 11. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:

15#


Ezek a te állításaid, szerintem meg hangosításban gyakorlatlan, büdösszájú mérnökfélék írogatták az okkersárga szakkönyveidet.


Azok a „mérnökfélék” műszereket, rádiókat, erősítőket, terveztek és fejlesztettek, te mit tudnál megtervezni, te gyagyás. Azokhoz a „mérnökfélékhez” képest te a béka segge alatt sem vagy, te nagyképű senki.


Mit akarsz a reflexládákkal, azt hiszed azt most találták ki, már az 50-60 évvel ezelőtti könyvekben is benne volt.


„az olcsó erősítőknél az van, hogy negyedét veszik fel a leadott teljesítménynek”


Ebből látszik, hogy közöd nincs az egészhez, negyedét veszik fel a leadott teljesítménynek, vagyis a hatásfokuk nagyobb, mint 100%?


Okostelefonja van, esze nincs.

2020. aug. 11. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:

#21

„Konkrétumot már!”


Na, lássuk a konkrétumot:

Szerinted mekkora teljesítményű erősítő való egy 100 W-os hangszóróhoz? Ne csak szövegelj, műszakilag indokold meg.

2020. aug. 11. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:

"a gondolatok zavaros összefűzése"

Mármint számodra bonyolult.


"te mit tudnál megtervezni"

Hangosítást szükség szerint.


"50-60 évvel ezelőtti könyvekben is benne volt"

Igen, hellyel-közzel használták is, amikor mindenütt zárt volt meg tölcsér. De azért jó, hogy képben vagy hatvanéves könyvekből. Kényelmes még az a fotel?


"Ebből látszik, hogy közöd nincs az egészhez, negyedét veszik fel a leadott teljesítménynek, vagyis a hatásfokuk nagyobb, mint 100%?"

Adatlap szerint te nagyon tapasztalt, ne kelljen már a szádba rágni mindent, ami túlmutat a két karfádon!


Tényleges 100W-os hangszóróhoz tényleges 100W körüli erősítő való. Ha bömböltetni akarod, akkor jó, ha többet tudunk a hangszóróról. Mondjuk hogy mennyire lehet mechanikailag masszív, mennyire lehet vastagabb huzallal tekerve a feltétlenül szükségesnél, mi a csévetest, mekkora a tényleges max kitérés. Nem feltétlenül koppan fel egyébként, ez régen az kis orosz autóhangszóróknak volt szokása. Ha annyira nem tudod megbecsülni, kb milyen frekvencián mekkora teljesítményt fog elviselni, akkor óvatosan meg is lehet hanggenerátorozni, mostanában egy -10dBFS szinuszjel teljesen jó a kedvenc digitális jelforrásodról. Ha soha nem hallgatsz mai zenét, akkor ez az egész szükségtelen. Mondjuk ami még nem a 90-es években megjelenő stílus, úgy értve nem mai. Ezekkel a nagyobb dinamikájú anyagokkal lehet tekerni a hangerőt akkor is, ha kisebb a végfok, mert olyan rövid időket tölt a maximumpontok közelében a jel, hogy "ráér" torzítani, de nem fog, mert azon az anyagon még nagy hangerőn is azonnal kiszúrja az, aki kicsit is zenebarát. Mehet a nagyobb végfok is, pont ugyanezért, és akkor legalább van bőven tartalék, sokkal lineárisabb a jelátviteli függvény azon a kisebb szakaszon.


Ebben a vetületben igaz, hogy szükségetelen túlbonyolítása a dolgoknak. A gond akkor van, amikor a loudnesswar áldozatait hallgatja a paraszt, vagy a mostani, nem sokkal visszafogottabb felvételeket. Főleg amikor hosszú és túltolt basszusok jellemzik magát a felvételt is, mert az "stílusjegy" az adott gagyiban. Ott ha a hangszóró kategóriája a spórolós, akkor elég sok hiba összeadódik, élből nagyobb lesz egy tetszőleges klasszikus sztereó erősítő, amiknek igazság van az adatlapján, nincs ellentmondás, lekapod a burkolatot (vagy a képre rákeresel, hogy típusszám disassembled), és marhanagy toroidtrafót látsz irgalmatlan mennyiségű és méretű elkóval (ez a maiaknál nincs, ott inkább a tapasztalatok adnak jó közelítést, meg vannak oldalak, amik tesztelnek, szétszedve szakértenek, szóval utána lehet járni).


Általánosságban viszont elmondható, hogy számottevő (kW) teljesítményű cuccoknál, ha nincsenek jelentősen túlméretezve a célra, az a legkisebb rossz, ha a végfok teljesítménye nagyobb. Nyilván ésszerű keretek közt mindig el fog jönni az a "cél", amire nincs túlméretezve a cucc, és lesz az úgy, hogy nem éri meg többet vinni az optimumnál, mert máshol is hangosít a cég épp, tehát a hangosító arcra van bízva, hogy jól táncoljon a borotva élén. Ő pedig ismeri a felszerelést, mélyet vág és behúzza a limitert, emel csöpp közepet ott, ahol a fül is jobban hall, és megvan a max hangerőérzet. Ez mind a fordítottja annak, amit Béla intuíciója súg, ahogy lő egy kicsit a mulatósra, amikor az apósa beforog mulatni.

2020. aug. 11. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!