Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Erősítő-hangszóró teljesítmény...

Erősítő-hangszóró teljesítmény, melyik a helyes?

Figyelt kérdés

1. az erősítő maximális teljesítménye legyen nagyobb a hangszóróra adható legnagyobb teljesítménynél

2. az erősítő maximális teljesítménye legyen kisebb a hangszóróra adható legnagyobb teljesítménynél


Az összes régi szakirodalom szerint a 2. a helyes, de itt mindig jönnek olyanok, akik nagy „szakértelemmel” az ellenkezőjét bizonygatják.


Melyik a helyes?



2020. aug. 9. 23:10
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
Hú, most jó fórumlincs lett, örülhettek! Szép pirított lengőcsévéket kívánok minden nagy mogulnak!
2020. aug. 10. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:

6:

„Tegyük fel helyesen a kérdést: hogyan lesz bélabiztos a motyó? Várom az észérveket a túllőtt végfok mellett!”


Úgy lesz „bélabiztos a motyó”, hogy az erősítő teljesítménye kisebb a hangszóróra adható maximális teljesítménynél. A „túllőtt” végfok mellett nem lehet észérveket felhozni.


A hangszórót a rá megadott teljesítményre méretezték, ha ezt túllépik, akkor több probléma is felmerülhet. A lengőtekercs egy része kikerülhet a mágneskörből, ami a torzítás növekedéséhez vezet, a nagyobb terhelés miatt leéghet a lengőtekercs, a túlzottan nagy kitéréstől kiszakadhat a membrán.

Ilyenkor jön a „szakértői” érv: majd visszaveszem a hangerőt. Igen, de hogy állapítja meg, egy folyamatosan változó zenei jelről hallásra, de még méréssel is, hogy éppen mekkora a teljesítmény? Akkor jön a következő „szakmai” érv: addig tekerem fel a hangerőt, amíg a hangszóró koppan és egy kicsit visszaveszem. Ez a koppanás azt jelenti, hogy a lengőtekercs hozzáverődik a mágneskörhöz, biztos jót tesz neki...

A „visszaveszem a hangerőt”-ről Szervizmérnök úr és Szirty szépen leírták az előforduló problémákat.


Az erősítő teljesítménye legyen kisebb a hangszóróra adható maximális teljesítménynél – a régi szakirodalmak is ugyanezen a véleményen vannak, akkor még voltak igazi hozzá értő elismert szakemberek. Nem volt internet, meg okostelefon, ahova mindenféle álszakértő írja az „okosságait”, a mai buta ember meg gondolkodás nélkül elhiszi.


Egyébként ezt már hatvan éve is tudták, idézet Vajda Zoltán 1961-ben kiadott „Természethű hangátvitel” című könyvéből a Teljesítményerősítők fejezetből:


„ A hangszórók, ha a betáplált teljesítmény megközelíti a névleges teljesítményüket, erős torzítást mutatnak. Ezért a hangszóró névleges teljesítménye soha ne legyen kisebb az erősítő maximális teljesítményénél, legföljebb azzal azonos. 50 W-os hangszórórendszerhez 15 W-os erősítő megfelelő, a fordított eset azonban helytelen, a hangszóró károsodása, torzítások fellépte igen valószínű.”

2020. aug. 10. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
Keress rá, kérdezz hangmérnököket fórumokon, vagy maradj okos a saját eszeddel, kit érdekel.
2020. aug. 11. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:

13#

Most írtam le:

Régen a szakkönyveket igazi, hozzáértő, elismert szakemberek írták. A fórumokon mindenféle önjelölt "szakértő" írkálja az "okosságait", meg a "tanácsait", olyanoknak, mint te, aki minfélét gondolkodás nélkül elhisz.

2020. aug. 11. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:

Ezek a te állításaid, szerintem meg hangosításban gyakorlatlan, büdösszájú mérnökfélék írogatták az okkersárga szakkönyveidet. Azóta teljesen más egy-egy hangszóró tényleges teljesítménye az olcsó kategóriában, mindenütt reflexládák vannak, amik az alsó határfrekvencia alatt nem csillapítják a membránkilengést, az olcsó erősítőknél az van, hogy negyedét veszik fel a leadott teljesítménynek, aztán döntsd el, mekkora hangszóró optimális... Itt kezd szalmabábra emlékeztetni a Szervuszmérnökúr felvetése, hogy sorakoznak a szakadt/égett hangszórók ott, ahova vinni szokták őket, amikor elszakadnak. Ami egyébként általában a valódi hiperbélákkal esik meg, amikor fullon felejtett hangerő és basszus mellett professzionálisan ki-bedugdosnak jelkábeleket, mert simán bírta a cucc részegenkaraoke partin a kötelező padlógázas gerjedést, meg a rohadtul kontakthibás tápkábel is biztos sokat javít a dolgon... Pro holmiknál ezek azért valljuk be, ritka hibák, és kezelve vannak, mielőtt bekövetkeznének.


A pontos igazság annyi, hogy az azonos valós teljesítmény lenne a jó, ha szokás lenne becsületes tápot rakni a végfokokra, és kötelező lenne valós, szabványos adatokat írni a termékekre. Komolyabb teljesítményeknél (tehát amikor már kezd 1000 lenni) stabilabb a végfokot leszabályozni a hangszóró teljesítményére. Ekkor nem két torzítás adódik össze, hanem jó eséllyel csak a mechanikai limiteket kell kezelni. Így tanulják, így logikus, így csinálják. PA cuccoknál sokat segít, hogy általában azért jópár decibellel érzékenyebbek a hangszórók, mint a párezer forintos valamik otthon. Többnyire jóval merevebb felfüggesztésűek is, vagy ha nem, akkor előírás a megfelelő védelem. Ott nem adnak esélyt annak, hogy számottevően kifusson a tekercs a lineáris tartományból.

2020. aug. 11. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 Szervizmérnök úr ***** válasza:

15:

Folyamatosan terelsz, olyasmikről zagyválsz, amit a kutya sem kérdezett, szerintem.

Megpróbáltalak pedig visszarugdosni a helyes mederbe, ilyen elrejtett utalásokkal:

"Lakossági / háztartási cuccok."

2020. aug. 11. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
Abból kategóriát veszel, a gyengét neked kell megvigyázni, a komolyabb, ha pont a hangerők és bélák világa, meg tudja védeni magát, és itt feltételezhető, hogy aktív hangfalat vagy kompakt cuccot keresel, mert ott lesz ez megoldott. Mondjuk hajts szét akár egy kis Aiwa minihifit! Nyilván szét lehet, de meg fogsz dolgozni vele, ha a határait keresed, és régesrég istentelenül torzít akkorra már. A nagyobb aktív ládák meg általában minimum egy melegedésre lekapcsolást tartalmaznak. Vannak nyilván sokkal bóvlibb dolgok, de azt ha ránézésre nem szúrja ki valaki, akkor nem is értem, miért veszi meg nagy hangerőn pirítani.
2020. aug. 11. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
Ja, azért abba a hibába ne essünk, hogy a "veszek egy passzív hangfalpárt meg máshonnan egy erősítőt" az a lakossági felhasználás. Ha fejre állsz is, szakma. Persze ettől még sokan csinálják, ahogy sokaknál flex és láncfűrész is van, hasonló kockázatokkal, mert ha nem szakmába vág, akkor néha karba meg lábba. Béla se hajt ám szét mindent, a harmadik után megtanulja kezelni. És ha még nem verte rommá a fülét, akkor nem küld négyszögesített tranzienseket kedvenc mélynyomóira, hacsak nem tízszeres teljesítményűek... Esetleg akkora cuccot vesz, amit a ház is alig bír, nemhogy ő, tehát ingert se érez, hogy odaverje a hangerőt.
2020. aug. 11. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
Írd már le, hol láttál terelni, rágjam már a szádba, miért része a megoldásnak!
2020. aug. 11. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 Szervizmérnök úr ***** válasza:

Őszintén szólva ez az egész nagy hantás duma engem egyáltalán nem érdekel, de nem azért, mert nem értem a szakmai dolgokat benne, hanem alapvetően nem bírom az ilyen vakerálós dumákat.

Hiszen ismerünk ilyet az életben, akivel találkozik az ember az utcán, régi ismerős és csak nyomja, nyomja, pofázik, pofázik, holott a tökömet sem érdekli a dumája.

2020. aug. 11. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!