Mi ez az átverés a LED "izzók körül?
Körülbelül 4-5 éve cseréltem le az összes villanyégőt a lakásba LED-esre.
Ezek között eleinte voltak "olcsó" mindenféle fantázia márkanévvel ellátott kínai vackok is - nem csodálkoztam rajta ha 3-4-5 hónapnál tovább egy sem bírta. Gondoltam oké veszek márkás típusokat is a gagyik helyére. Ezek között Philips, Tungsram, Osram, Müller Licht is volt már.
Mindegyik több ezres üzemidőt ígért a gyártó de egyik sem bírt ki legjobb esetben legfeljebb 2000 üzemórát. Éppen tegnap "szált el" a konyhánkba a Philips 10,5 wattos 3000k színhőmérségletű "izzóm" amit tavaly decemberben vettem - biztos, hogy nem volt meg még a 10 ezer üzemóra sem.
Ha ilyen kevés ideig működnem még a márkás LED "izzók" is mi értelme ezeknek? Az emberek pénzt szeretnének megtakarítani de ha veszek egy jobb minőségű LED "izzót" ami 4-6 hónapig tart és cserélni kell nem éri meg mert nincs megtakarítás sőt ráfizetés van mert a hagyományos 120 forintos izzó is kitart ennyi ideig.
Egyébként már arra gondoltam, hogy felhagyok a LED "izzók vásárlásával és használok helyettük hagyományost - azokkal olcsóban "kijövök" - nem takarítok meg annyi energiát (áramot) , hogy megérje a LED "izzót használni.
Épp a napokban fárasztott valaki, nem lehetne idézőjelezés helyett simán LED-lámpa?
Ahogy van izzólámpa is.
Meg bányászlámpa is.
Ez meg LED-lámpa. Nem egyszerűbb?
Valami nem oké nálad, nekem eddig egy sem égett ki.
Illetve egy igen (legolcsóbb tescós, már 5 éves), de abban is csak egy led pusztult el, azt leszedtem róla és áthidaltam, azóta működik tovább (20 helyett 19 leddel).
10000 óra az 416 nap.
és tényleg lehet nálad valami ami nyírja a világítótesteket. Nálam is van sok LED technológiás világítótest és nem nagyon akarnak megdögleni, pedig kapják az ívet rendesen, elég sokat használom őket - látássérült vagyok, nappal is be van kapcsolva némelyik...
egy döglött meg egy teszkós 3 Wattos E14-es.
az nem lehet, hogy diszkófényként kapcsolgatjátok fel-le nagyon sokszor?
Az egyik kollégámnak régebben szintén elég hamar tönkrement egy LED lámpája. Én otthon szétszedtem, kiderült, hogy az elektronika ment tönkre benne, a LED-ek mind jók voltak. Egy E14-es foglalatú lámpa volt, már nem emlékszem a gyártójára, de nem egy kínai vacak volt.
Egy pár éve a rádiótechnika című újságban volt egy cikk erről a témáról. Ott is megállapították, hogy legtöbb esetben az elektronika ment tönkre, de a LED-ek jók maradtak. Arra jutottak, hogy ennek oka a hálózaton esetlegesen fellépő túlfeszültség lehet, amely ellen túlfeszültséglevezetővel lehet védekezni. Persze ez többlet költséget jelent. Nálunk sincs túlfeszültségvédelem, én még csak néhány LED lámpát használtam, de eddig egyik sem ment tönkre, pedig van olyan, amelyik már több, mint 5 éves.
Egyébként, ahogy Szervizmérnök úr is írta, nevezzük már LED lámpának. Pár napja én is próbáltam, de ketten sem tudtuk meggyőzni azt a manuszt, hogy a "LED izzó" értelmetlen.
A ledes fényforrások halála a meleg.
A zárt lámpatestek, a lefelé álló búrák, mind hozzásegítik a túlmelegedéshez.
Volt egy ügyfelem, akinél azonos lámpacsalád tagjai voltak beépítve, és ugyanazokat a fajta fényforrásokat használta mindenhol.
A csillárban rendszeresen tönkrementek, máshol pedig meghibásodás nélkül üzemeltek.
Kihívott, hogy nézzem meg, mitől.
Ránézésre megvolt a diagnózisom, el is mondtam neki, de nem akarta elhinni.
Mondtam, hogy referenciaként, az egyik falikart fordítsa a búrával lefelé. Attól fogva abban is tönkrementek a fényforrások.
Oké - LED-lámpa.
Az összes LED-lámpámat szétszedtem (némelyiket el is raktam, most is megvannak) A legutóbbi tönkrement Philips márkájú LED-lámpában található kapcsoló üzemű tápegység adta meg magát ugyanis mérve 305 voltot adott le ami a lámpában lévő 12 darab LED-ből 8-at rögtön széné égetett. (eddig ilyen pusztítást még nem láttam) Viszont - már nem tudom melyik márkánál én is csináltam már olyat, hogy a tönkrement LED-et áthidaltam és még így működöt (búra nélkül) pár hónapot.
Túlfeszültségre már én is gondoltam viszont egy normálisabb LED lámpában lévő elektronika a túlfeszültséget bizonyos mértékig kompenzálni tudja. Egyébként viszonylag gyakran mérem a hálózati feszültséget (digitális műszerrel- (Maxwell) Mivel szeretem az elektronikát és néha szoktam javítani ezt -azt. Akárhányszor mértem a feszültséget az sosem volt magasabb legfeljebb 235 -voltnál - ez is ritkán ezért ez nem okozhatta a LED lámpák pusztulását.
Nálam is sok ment tönkre de nálam a driver ölte meg a ledeket.
Nem tudom mi okozza mert már lecseréltem a drivereket de napszemüvegben a ledbe nézve olyan volt mintha orvenylene belül. Az új driverekkel már nincs gond.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!