Hogyan menthetném meg a haldokló gépről az adatokat?
Mar akezd meghalni is eléggé tag fogalom mert lehet hogy semmi baja.
Mi a baja miért akarsz menteni ugy kell kiválasztani a mentési folyamatot.
Így van, a külső merevlemez erre pontosan megfelelő. Ez úgy működik hogy van egy merevlemez ház, abban pedig van benne egy laptop vincseszter. Ma már USB3-as felületen csatlakozik a géphez, vagy más usb eszközhöz. A legtöbb esetben az USB táp elég neki, de a legtöbbet meg lehet támogatni külső táppal is.
Nagyon ne gondolkodj rajta hogy melyiket, 1 vagy 2 tera elég lehet, nyilván attól függ mennyi adatot akarsz lementeni.
Megmondani hogy melyik a jó vagy rossz, nem lehet majd a használat eldönti. Márkanevek alatt forgalmazottaknál nem tudod milyen lapi vinyó van benne, azt akkor tudod ha magadnak rakod össze, veszel egy 2.5-es hdd-t és hozzá egy házat. Én legalább is nagyon sokat így csináltam.
Rázkódásra, ütődésre érzékeny!
Első jótanács: ne várj sokat! Ha tényleg haldoklik az a gép, akkor bármelyik rendszerindítás lehet az utolsó...
Külső merevlemez: szép, nagy kapacitású jószágok, de azért csak erre én az életemet nem bíznám rá. A biztonsági mentések alapszabályai:
1. Mindig legyen mentésed arról, ami kicsit is fontos. Igen, most egy virtuális ejnyebejnye járna azért, amiért eddig nem volt mentésed. De ne vedd magadra, tudom, sajnos ezt még iskolában is baromi ritkán tanítják, és akkor se figyel senki... az ember meg jóhiszeműen azt hiszi, hogy egy csúcstechnikájú készülékkel ilyen nem történhet. De, történhet. BÁRMIKOR elveszhet minden adat, ami egy adattárolón van. Ezért ami baj lenne, ha elveszik, arról mindig legyen másolatunk!
2. Soha ne csak egy másolat legyen!
Oké, a reprodukálható dolgokról, vagy ami tényleg nem fontos, könnyen beszerezhető, stb. arról lehet egy. De a biztonsági mentés is megadhatja magát. Az is csak egy adathordozó. Ha pedig a gép elszáll, és az ember teljes nyugalomban azt hiszi, hogy "hát semmi baj, van róla másolat", és azt látja, hogy a másolat már rég döglött... nem valami kellemes élmény. Én az átlagosan fontos adatok esetén két másolattal szoktam számolni, a nagyon fontosaknál hárommal vagy néggyel. Ha nagyon biztosra akarunk menni, akkor szokták ajánlani, hogy az egyes másolatokat különböző jellegű adathordozókra készítsük, és ezeket ne egymáshoz közel tároljuk. Hiszen ha pl. öcsike rátalál a patkómágnesre, és kicsit megcirógatja vele a szekrényben tárolt merevlemezeket, nem sokra megyünk vele, ha egynél több példány volt.
3. A mentéseket rendszeresen ellenőrizzük!
Bár egy minőségi adathordozó szakszerűen tárolva simán kibír 10+ évet (tapasztalat), de soha nem tudhatod, hogy melyikben van valami rejtett hiba, vagy hogy tudtod nélkül melyik van kitéve valamilyen káros hatásnak. Én 2-3 évente ellenőrizni szoktam a mentéseimet, és amelyik netán nem olvasható, arról készítek egy új mentést. (Az azért eléggé esélytelen, hogy 2, vagy 3 mentésből mindegyik tönkremenjen.)
Szóval külső merevlemez: igen, használat szempontjából olyan, mint egy pendrive.
Érdemes márkásat venni, nem valami noname-et.
A kapacitását úgy saccold be, hogy a lementendő anyag mindenképp ráférjen. Érdemes kis ráhagyással dolgozni, vagy ha nagyon előrelátó vagy, akkor vehetsz nagyobbat is.
Kár lenne eltitkolni, hogy a külső merevlemeznek vannak gyengéi. Habár "hordozható", pont a hordozást nem szereti. Tavaly az akkori munkahelyemen (középiskola, rendszergazda) két munkatárs is megkeresett azzal, hogy az alig 1-2 éves külső merevlemeze nem működik. Öten használtak a tantestületből külső merevlemezt. Ötből kettő az azért durva arány. Persze, minden nap hurcolásszák, rosszabb esetben csak beleszórják a táskába, közben meg pont a hirtelen mechanikus behatásokra a legérzékenyebb. (Meg a mágnesességre.)
Főleg arra érzékenyek, ha működés közben éri valamilyen mechanikai behatás.
Másik probléma, hogy írható-olvasható. Hogy ez miért baj? Egy rövid ki esettanulmány: "Olvashatatlanná vált egy fájlom. Elővettem a külső merevlemezt, amire előtte kimentettem. Csatlakoztatom, fel is ismeri rendesen, de azon is olvashatatlan minden." Az történt, hogy az illető benyelt egy zsarolóvírust. Annyit észlelt, hogy a képeit nem tudja megnyitni. Amikor a gépre kötötte a merevlemezt, a vírus azon is lekódolt mindent. Szóval hiába volt ott a mentés, ha az adatvesztést kiváltó ok továbbra is fennáll.
Egyébként: tökéletes tároló nincs. Mindegyiknek van valami gyengéje. Ezért is célszerű több, különböző jellegű térolóra menteni.
Én hogy csinálom? Én ilyen tekintetben kissé "maradi" vagyok, és nagyon bízok az optikai adathordozókban. No, nem a 20 forintos noname szutykokban, hanem a megbízható példányokban. Régebben "sima" DVD-kre mentettem, ma már a lényegesebb dolgokat MDISC-re, vagy M.A.B.L. blu-rayre. Előny, hogy olcsó. (Mondjuk az MDISC annyira nem, de itmedia.sk-n egy 10-es csomag DVD 1100 FT, egy 10-es csomag blu-ray kb. 5000 Ft, a 10-es csomag MDISC meg tízezer... kevésbé lényeges dolgokhoz meg bőven jó egy darabáron 110 Ft-os DVD.) Ami lényegesebb, abból rögtön két példányt írok ki.
Aztán időnként egy külső merevlemezre is lementem a dolgaimat. Igaz, én egy sima 1 TB-os SATA HDD-t rendszeresítettem erre a célra, egy USB rackkel.
(Meg ugye azért jópár dolog van, ami a gépemen is megvan, nem csak külső mentésben.)
A gépem munkamappáit Dropboxszal folyamatosan szinkronizálom. (Igen, ez is egy opció, az úgynevezett felhőtárhely.) Illetve havonta egyszer újraírható blu-rayre kiírom a teljes home könyvtárat. (Két blu-rayt használok, és mindig a régebbit írom felül.)
Alapszinten azért ennyire nem biztos, hogy túl kell biztosítani a dolgokat, de önmagában egyetlen mentés még nem életbiztosítás.
Persze, ha csak ideiglenesen, ameddig az új gépre másoljátok át a dolgokat, ennyit nem kell körülményeskedni, de továbbra is fenntartom, hogy ne csak vészesetben készítsen az ember mentést. Sokkal egyszerűbb egy párszáz forintos médiát beáldozni, mint tíz- vagy százezreket fizetni az adatmentésért, ami lehet, hogy nem is sikerül...
"írkál ki mindenfélét"
Azért azoknak a betűknek jelentése is van. Többet tudnánk mondani, ha látnánk, hogy mit ír ki. Mert pl. egy lemerült alaplai elemtől is "írhat ki mindenfélét", és egyáltalán nem jelenti azt, hogy a gép az utolsót nyögné.
Az én gépem vadi új és mindenfélét írogat .
Sőt, én is írogatok rajta mindenfélét
Haldoklik mert írogat ez már igen pontos definíció.
Aki fontos dolgokat írt, annak köszönöm. Bár őszintén szólva sokat nem értettem belőle :D Lényeg, hogy legalább 1TB-osat vegyek és legyen "neve".Ja és nem akarom sehova hurcolni, az asztalon lesz a helye.
Aki kötözködik, annak direkt azért írtam oda, hogy nem értek hozzá. Én csak annyit látok, hogy már nem egyszerűen egy gombnyomással kapcsol fel a gép, valamint fura színekben játszanak az ablakok szélei. Én totál laikus, ennyit látok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!