Miért egyre nehezebb az új elektrónikai cikkekben kicserélni egy alkatrészt?
Például laptopot szédszedni egyre nehezebb. Kiváncsi vagyok milyen gazdasági érdek áll emögött.
Nagyobb bevételre számíthatnak a cégek ha a felhasználó arra van kényszerítve hogy beküldje a terméket javításra illetve újat vásárol.
Régi termékekben pofon egyszerű volt az alkatrészcsere és évtizedekig lehetett használni, míg a maiakat max néhány évig.
Régen egy elektronikai készülék rohadt drága volt, évtizedekig hasznàltàk, közben számtalanszor javították. Egy adott termék és egy 10 évvel későbbi utódja között nem volt akkora műszaki fejlődés, ami nagyon inspirált volna a cserére.
Ma egy ilyen termék piszokolcsó, nehezen, vagy sehogy sem javítható, és pár év alatt úgy elavul, hogy ha jó, akkor is kidobjuk.
Egy laptop esetében az alábbiak a lényegesek a felhasználók számára:
* hordozhatóság (minél könnyebb legyen)
* energiatakarékosság (minél tovább bírják egy feltöltéssel)
így a szervizelhetőség a lista végére kerül.
4
Például merevlemez.
Nagyon könnyű eljárás kellene legyen elvileg.
De nagyon macerás szétszedni a modern laptopokat, rengeteg csavar, többféle, amelyekhez egy egész komoly csavarhúzó készlet kell, majdnem gyári körülmények ugyanis egyszerre több oldalból kell nyomást, húzást gyakorolni a borításra gépre, hogy szétváljon.
"évtizedekig lehetett használni, míg a maiakat max néhány évig"
Ehhez még néhány adalék:
* egy 10 éves gép annyira lassú lesz, hogy az új szoftvereket már nem lesznek képesek futtatni
* különbség van laptop és laptop között - például a Dell Inspiron és Precision szériáját más-más felhasználói körre/pénztárcára tervezték, így más lesz a használhatóság időtartama
Nem kell ehhez gonoszság, van két nagyon egyszerű ok:
(1) kicsi helyre kell bezsúfolni egy rakás cuccot, nem a jó szervizelhetőség az elsődleges szempont - a felhasználónak sem,
(2) pár év alatt elavul az egész, tehát nem is lenne sok értelme a szervizelhetőségre optimalizálni.
Harmadrészt meg a sorozatgyártás sokkal olcsóbb, mint az egyedi munka. Ezért van az, hogy a szerelés gyakran többe kerül, mint egy új készülék.
De kategóriafüggő is a dolog. Van itthon két régi notebook, egy felső kategóriás 10+ éves ThinkPad, meg szintén 10+ éves consumer kategóriás tucatnotebook. A ThinkPad olyan, hogy kicsavarod a szabványos csavarokat az alján, majd egyszerűen leemeled a billentyűzet melletti fedlapot. A tucatnotebooknál kicsavarod a csavarokat, majd legalább tízszer kapsz szívszélhűdést, hogy eltörtél valamit, ahogy lepattintgatod a billentyűzet körüli takarólemezt.
A régebbi thinkpad oldalán 1 csavart kicsavarsz, és kihúzod oldalra a merevlemezt. 2 mozdulat
De egy thinkpad nem 2 fillér
Egyrészt a trendet fent már leírták: legyen vékonyabb, könnyebb stb. ott van az a része hogy legyen könnyen olcsón gyártható és a könnyen olcsón szerelhető általában nem fér meg egymással.
Egyébként a laptop merevlemez szerintem nem jó példa nyilván nem 0 műszaki érzékkel de a legtöbb laptopban a hdd csere kevesebb mint egy óra alatt megoldható. (nekem ált 2-3 csavarhúzó elég szokott lenni)
Az hogy az alaplap agyon van integrálva illetve mondjuk egy jobb példa egy sima, mezei monitor inverter hibája, tipikusan púpos kondik, ezeket kb 1000Ft ból (az össze kondit és lehet sokat írtam) ki lehet cserélni, a gond ott van hogy ez legyen mondjuk 2 óra munka + tesztelés ha a full panelt cseréled ki az sem lesz olcsóbb csak az anyag költség lesz nagyobb nem a munka díj legyen 20 000 Ft. kb. 30-40000Ft ért kapsz egy monitort nem sokan fogják a monitort választani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!