Mi történik a termőfölddel a bolygóval a természettel, hogy ha kidobálják a nem normális emberek az elektronikai eszközöket?
Mondok pár elektronikai dolgot csak úgy : tv,laptop,tablet,telefon,dvd-blu-ray lejátszó,monitor,asztali pc,ventilátor,klíma,hajvasaló,hajvágó,elektromos borotva és még sokáig sorolhatnám.
Mi történik a környezettel,hogy ha az ember kidobja a természetbe ? A legfontosabb dolog ami engem érdekel,hogy a KLÍMAVÁLTOZÁSHOZ VAN E KÖZE ENNEK ? Még jobban melegszik felfelé a föld ettől ?
Ez nem kifejezetten felmelegedés-téma.
Csak az elektronikai cuccokban sok a színesfém, nehézfém stb., ami talajméreg lehet.
Meg ugyebár sok műanyag (lásd mikroműaynag-szennyezés).
Akkuk, kondenzátorok stb. vegyianyag tartalma pluszban ront a dolgon.
A savas akkumulátorokban kapásból kénsav van, ami nagyon pusztítja a környezetet. Sok veszélyes nehézfém van bennük (higany, ólom, kadmium), amelyek károsítják a környezetet, továbbá ha bekerülnek a táplálékhálózatba, akkor ott felhalmozódnak és a csúcsragadozókban súlyos betegségeket okoznak. Van bennük halogénezett (klórozott, fluorozott) szénhidrogénszármazékok is (az égést, tüzet gátolják meg), melyek az atmoszférába kerülve az ózonlyukat okozzák. A sok műanyag alkatrész szintén nem túl jó...
A legnagyobb probléma az, hogy globálisan évente 45.000.000 tonna ilyen sz@r keletkezik, melynek csak 20%-át hasznosítjuk újra. Tehát a kidobott eszközök helyett újat veszünk, amely eszköz 80%-ban egyáltalán nem újrahasznosított (természetesen csak képletesen). Arról nem is beszélve, hogy sok újrahasznosítási eljárás nem környezetkímélő.
*Az előállításuk pedig rendkívül káros a környezetre!!! Az aranybányászat ciánszennyezéshez, a bányászat talajerózióhoz, a gyártás szén-dioxid kibocsátáshoz és erdőirtáshoz vezet. Az energiaveszteség is hatalmas.
Az emberi, szociális körülmények is elkeserítőek:
Gyakori a gyerekmunka, a gyártás során alkalmazott vegyszerek pedig nagyon károsak az egészségre: daganatos betegségeket és vetélést is okozhatnak. A bérezést pedig gondolom nem kell részletezni...
" A legnagyobb probléma az, hogy globálisan évente 45.000.000 tonna ilyen sz@r keletkezik, melynek csak 20%-át hasznosítjuk újra. "
Ezt nem értettem sohasem,hogy miért csak 20%-ot hasznosítanak újra ? Kevesen adnak le elromlott vagy nem használt elektronikai eszközöket ? Vagy egyszerűen átveszik azokon a helyeken ahol le lehet adni ,de nem hasznosítják újra ?
Kidobálni csak úgy a természetbe a háztartási (elektromos) készülékeket primitív és ostoba dolog.
De amit te így látsz az út szélén eldobálva (bármilyen felháborító és szomorú) az tulajdonképpen alig kimutatható a teljes (hagyományos/szabályos úton leselejtezett) készülékekkel összehasonlítva.
Ráadásul sok helyen már szét is szedik újrahasznosítják ezeket a készülékeket, próbálják kinyerni az értékes fémeket stn.
Még ez a legszerencsésebb (szennyezés) mert könnyen azonosíthatóak begyűjthetőek, és ha kint is maradnak a földön kevésbé szennyezőek ... kérésedre válaszolva, nem járulnak hozzá közvetlenül a klímaváltozáshoz. (Persze az egy más kérdés mi is az a klímaváltozás mert ez az általános diskurzus része: mindenki beszél róla de senki se érti)
Legnagyobb szennyezést ezen termékek előállításakor/szállításakor keletkezik (nyersanyag előállítás/gyártási energia/szállítás stb) keletkezik
"Kevesen adnak le elromlott vagy nem használt elektronikai eszközöket ? Vagy egyszerűen átveszik azokon a helyeken ahol le lehet adni ,de nem hasznosítják újra ?"
A fő gond, hogy egy elektronikai eszköz kismillió kütyüből, alkatrészből és főleg alapanyagból áll össze.
Nem is tudom, van-e egyáltalán alapanyag szempontból összetettebb termék.
Ezeket szétszeparálni nagyon nehéz és költséges.
Nem a műanyag és egyéb szemét miatt van globális felmelegedés, hanem a légkörbe juttatott szén-dioxid miatt te nagyon okos...
Át kellene alakítani az energiatermelést és mezőgazdaságot fenntarthatóvá, de tudod te mikor fog az bekövetkezni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!