Friss 18 évesként nem tudom, hogy hova tovább az életemmel, zsákutcában érzem magam. Mit tegyek?
Sziasztok! Egy 11.-es gimnazista diák vagyok és úgy érzem nincs jövőm.
Sok minden érdekelt kicsiként és mondhatni egy ,,csodagyerekként" számontartva nőttem fel. Nagyon jók voltak a jegyeim és ezen kívül is intelligens gyereknek tartottak. Egy erős gimnáziumba felvételiztem, a vidéki gimik listájának első 30 helye közt van. A mérnöki tudományok érdekeltek, ezért matek szakra jelentkeztem, de oda nem vettek fel, helyette a 2. helynek megjelölt angolra kerültem.
Szép és jó, nincs vele baj, vam C1-es nyelvvizsgám és emelt angol érettségim már belőle. Jelenleg matek és fizika faktra járok, de bajaim vannak. Nem érzem elég erősnek magamat belőlük, s nem akkora öröm. Nem vagyok biztos benne, hogy életen át tudnám-e csinálni. Ugyanakkor jól fizet egy mérnöki szakma, s elsősorban az alapján keresek állást, hogy milyen jól tudnám a jövőbeli családomat eltartani. Szeretnék még a 20-as éveimben családapa lenni. Emiatt a BME a cél, de hallok történeteket a fizika tanáromtól, hogy ohh a diploma nem jelent semmit és mások lazán leköröznek. El tudom hinni, csak demotiváló. Máshol ugye azt hallom, hogy a BME-s szakokról rengetegen kibuknak az első pár félév során, de könnyen be lehet jutni egyébként.
Ez az én problémám.
Össze tudom hozni a pontot, ez szinte fix, de nem biztos, hogy bent maradnék. Ha bent is maradok, nem biztos, hogy ér annyit a diplomám, az idő és energiám amit befektettem, hogy a céljamat elérjem, s ha el is érem, talán szimplán nem fogom élvezni a kapott állást és hamar kiégek.
Érdekelnek a bölcsésztudományok is, de ahhoz talán késő nekiállni, s az annyira nem hiányszakma, nem fizetik meg annyira és lehet azt sem élvezném annyira. Szimplán érettségi után abbahagyni a sulit meg nem tudom, hogy mennyire jó ötlet. Igazságszerint fáradt vagyok. Nem köt le az iskola, de nem is a legjobbak a jegyeim. 4-es, 5-ös tanuló vagyok amúgy, matek fakton egy erős 4-es (átlag alatt a csoporthoz képest), fizika fakton 4-es és 5-ös határán (nagyon picivel a csoportátlag felett). Nincs sok sikerélményem, s nem érzem azt, hogy boldogságot tudnának ezek adni. Az iskolán kívül vagyok boldog és nem érzem azt, hogy tudnék többet tanulni de úgy, hogy más rovására ne menjen. S ha ezt nem tudom megtenni, akkor miért menjek a BME-re? Felvesznek, hogy aztán 2 év múlva ki is essek? Rádaásul az évfolyamomnál idősebb vagyok bizonyos okok miatt (11-esként lettem most októberben 18).
Nem vagyok boldog, fáradt vagyok és nem tudom mit kezdjek. Úgy érzem nincs időm, irányom, kedvem és jövőm, ami a karrieremet illeti.
Legszívesebben amúgy tanár lennék, de nyilvánvaló okok miatt nem látom jónak. Úgy érzem csalódást okozok, hogy kiégtem, hogy ennyi volt a nagy tehetségem. Értek ehhez ahhoz, de semmihez sem elég jól, hogy ne kelljen munkaiatt aggódnom. S nem szeretnék külföldön élni.
Ha van kérdésetek, állok rendelkezésetekre.
A korosztályod nagy része így érzi mostanában. Régen is voltak ilyenek, talán kevesebben, de már akkor is a pszichológia a jelenséget úgy írta le, hogy "normatív krízis", azazhogy az életkorral járó életfeladatok miatt kialakuló megküzdési szükséglet.
Mivel normális, nagyon nincs más teendő, mint élni, keresni, próbálni, tévedni, újrakezdeni és ki fog alakulni majd minden idővel.
A pályaválasztást ne úgy fogd fel, hogy valamit most elkezdesz és 50 év múlva is azt kell csinálni, hanem úgy, mint egy kanyargós út elejét, ahol majd lesz sok kitérő meg fordulat, meg újrakezdés, amikor valamiből már eleged volt. Sok alapismeretet szedjél fel inkább, akkor mindig lesz hova nyúlni, ha új kihívás érkezik.
Megértem, hogy nem akarsz feleslegesen időt és energiát áldozni valamire, ami meg se fog.
Még nem ismerted ki magad a gyakorlatban.
Az utat nem lehet "kitalálni". Járni tudsz rajta, és csak úgy, hogy valamerre húz a szíved.
Nem tudod megspórolni a csalódást, az egyes válaszolónak igaza van.
Ugyanakkor van egy iránytű. Ha valamire rágondolsz és jól eső bizsergést okoz, vágj bele!
Ha több dolog is tetszik, akkor csak véletlenszerűen válasz ki egyet. Ha egyik sem fog meg igazán, akkor meg azért lesz mindegy, melyiket választod.
Emiatt ne ácsorogj egy helyben. A döntés a fontos, nem az, hogy milyen. El fog juttatni valahova, és ha kell, módosítasz.
Egy szép 3D-s rajzhoz is sok vonalka kell. Ha ezt az alkotás élvezetével teszed, egyszer csak azon kapod magad, hogy az utadon jársz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!