Ki számít érettnek?
Most lehet azt akarod ezzel mondani, h hülye kérdés volt🤔😄
De amit írtál az sem feltétlen lehet igaz,mivel én kb 14 évesen biztosra tudtam h ostoba dolgokat tudok mondani és emiatt mindig elszégyenlem magam.
Viszont a kérdés lényege, hogy mikor tudok majd értelmes emberekkel beszélgetni. Ki az értelmes?
Mindenkinek más számít annak és én erre vagyok kiváncsi.
Szerintem ehhez a legjobb iránymutatást József Attila adja. Igaz, 29 évesen írta. A 14 évesnek ez még talán korai. Nem könnyű... Az Eszmélet című versből:
Az meglett ember, akinek
szívében nincs se anyja, apja,
ki tudja, hogy az életet
halálra ráadásul kapja
s mint talált tárgyat visszaadja
bármikor – ezért őrzi meg,
ki nem istene és nem papja
se magának, sem senkinek.
A felnőttség mint állapot jellemezhető ezenfelül pszichológiai szempontok, szociális státusz szerint és a személyiségfejlődés jegyei alapján is. A felnőttkornak ezek a jellemzői nemritkán ellentmondásosak és félrevezetők: egy személy lehet biológiai szempontból és viselkedését tekintve felnőtt, de törvényes nagykorúsága előtt a jog szerint gyermekként fogják kezelni. Hasonlóképpen lehet a törvény szerint nagykorú, de hiányozhatnak belőle a felnőttekre jellemző érettség és felelősségtudat jegyei.
A nagykorúság elérése, a felnőtté válás a világ szinte minden kultúrájában jelentős esemény, rendszerint valamilyen rituáléhoz vagy tesztekhez kötve, amelyek az tanúsítják, hogy a gyermek valóban megért a felnőttkorra és a felnőttek a társadalom teljes jogú tagjaként fogadhatják maguk közé. A legtöbb modern társadalomban a nagykorúság általában kerek számú években van meghatározva (18 és 21 év között a leggyakrabban), és csak részben befolyásolja a szellemi érettség állapota.
Ahogy írtad, mindenkinek más számít értelmesnek. Kiegészíteném azzal, hogy minden korban más számíthat annak pl 14 évesen más az elvárás, mint 24 évesen.
Azonban vannak életkorokon átívelő alap emberi értékek, mint pl a felelősség vállalása.
Szerintem itt kezdődik az értelmesek “klubja”. Felismerni a tett-következmény összefüggését, és ennek kihatását a másik emberre.
Érdekes, hogy a bölcsesség nem jár automatikusan a korral, hiszen vannak felelőtlen öregek is :)
Az értelmesekre szinte rá kell lelni, fel kell ismerni őket, ami nem mindig egyszerű, de az a szerencse, hogy a hasonló a hasonlót vonzza, ha meglátod felismered.
Az egy jó előjel, ha valaki önzetlen, segíti azt akitől nem kap majd viszonzást (pl kisebb gyerektől vagy rőzse gyűjtögető nénikétől)...
Támpontként egy (nem teljes) lista amiről felismerheted az értelmeseket:
feddhetetlen, megfontolt, józan, tisztességes, vendégszerető, tanításra alkalmas; nem részeges, nem erőszakos, hanem megértő, a viszálykodást kerülő, nem pénzsóvár, olyan, aki a maga háza népét jól vezeti, gyermekeit engedelmességben és teljes tisztességben neveli, a kívülállóknak is jó véleményük van róla.
Végezetül fontos, hogy a lexikális tudás még nem egyenlő az értelemmel. Valami különleges, szinte “csoda” kell, hogy összeálljon az értelmes ember.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!