Alapjában véve azért lett híres, mert mindenki ismeri. Ez a szólások, közmondások, kifejezések lényege.
Bár teljesen véletlenszerű, hogy mindenhol kialakult, de majdnem minden nyelvben van ennek megfelelője, az adott nyelvterület saját története alapján.
Azért lett híres, mert a nem is olyan régmúltban, mindenki volt, vagy legalábbis mindenkinek volt valakije, aki katona volt, így volt lehetősége terjedni.
A magyar nyelv "A lőtéri kutyát sem érdekli" kifejezése, értelemszerűen szintén a katonaságtól ered. A magyar szolgálati kutyákat gyakran a gyakorló lőtér mellett, vagy kifejezetten rajta tartották, sokszor kifejezetten parancsba adva nekik, és ránevelve őket, hogy sétáljanak oda-vissza keresztbe a lőtéren, rászoktatva ezzel arra az ebeket, hogy akkor is nyugodtak és feladatukat ellátni képesek legyenek, ha golyók száguldoznak körülöttük. Viszont egy idő után, pavlovi reflexként, ha éppen a lőtérnél tartózkodtak, akkor is elkezdtek keresztbe sétálgatni, mikor éppen nem volt kiképzésük. Tehát már nem érdekelte őket.
Ez az indoklás arra, hogy miért pont ők szerepelnek a kifejezésben.
Viszont hogy miért rájuk alapul? Mert (egy kis csavarral élve) a lőtéri kutyát sem érdekelték a lőtéri kutyák. A magyar katonaság kutyái nem úgy voltak kezelve, mint a szépre festett kép a Rin-tin-tinben, mint a katona leghűségesebb társa, barátja. A magyar katonák a szolgálati ebeket főként "haszonállatként" tartották. Volt egy kódszáma, nem több és úgy vélték "tudja elvégezni a feladatát, ha kell védje a gazdáját a saját életével, ha megdöglik majd pótoljuk". Szóval "senkik" voltak.
Ezért lett az, hogy "senkit sem érdekel"="a lőtéri kutyát sem érdekli".
Az angolban erre az van, hogy "don't give a hoot", magyarul annyit jelent, "fütyül rá". Illetve szabad fordításban pont, hogy "nem fütyül". Ez pedig onnan ered, hogy az angol kutyákat általában előre küldték. Az angolok a kutyákat nem védelemre, hanem felderítésre használták. Ott viszont szerették és tisztelték őket. Mikor a parancsnok közölte a felderítővel, hogy "hívja vissza a kutyáját", akkor a parancsnok irányába volt az a válasz, hogy "I don't give a hoot! He/shel'll be discovered". Ergo "senkit nem érdekel mit mond, felfedeznék őt".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!