Táplálkozásban, anyagszállításban, építő anyagcserében, lebontó anyagcserében, légzésben és kiválasztásban részt vevő anyagok és hogy honnan hová kerülnek?
Valaki tudna segíteni?
Előre is köszönöm!
Szia!
Nagy vonalakban és félévszázados emlékezetből:
Táplálkozás - tápanyag lebontásában, kiválasztás: a nyál, gyomor-és emésztőnedv (gyomorsav), epe (zsírbontás), bél nedvek.
Anyagszállításban: vér, ( kis vérkör-nagy vérkör), nyirok,
Légzés anyagcsere: oxigén felvétel, leadás.
Építő-lebontó anyagcsere: gondolom a fehérje, és egyéb tápanyag szintézis. Emésztési folyamatok, amibe bele tartozik a cukor anyagcsere is.
Honnan hová kerülnek?
Pl. a táplálék az emésztő rendszeren keresztül feldolgozva, a sejtekig. Onnan a salak anyag visszajut a vérbe, a felesleges, nem hasznosított táplálék a belekben haladva kerül egyre lejjebb az emésztő rendszerben, a belek közben visszaszívják a még hasznos tápanyagokat, és a vizet. (szintén az epe festi barnásra a színét) Majd elérkezik a végbélhez, gyűlik az ampullában, és végül kiürül széklet formájában. Tartalmazva a ballaszt anyagokat, emészthetetlen rostokat, és mérgező anyagokat.
Az oxigén a légző rendszeren keresztül, a vér segítségével szintén a sejtekig. Majd ott a vér felveszi a széndioxidot, és azt kilélegezzük. (más %-os anyagokba nem mennék bele, nyilván nem tiszta széndioxidot lélegzünk ki.)
Kiválasztó - védekező rendszerben, a vért megszűrve a kórokozóktól teszi ezt a nyirok. (erek, csomók, és a benne keringő folyadék)
Vizet, kiválasztva egyrészt a táplálékból, másrészt folyadékként felvéve, eljut a sejtekig, majd harmadrészt a vérből kiszűrve távozik a vese, és húgyúti rendszeren, kimosva a mérgező anyagokat is, megfestve az epe által (ezért is sárga).
Ez egy nagyon átfogó kérdés, amit feltettél, nekem olyannak tűnik, mintha egy féléves anyag dolgozatához kellene, egy tétel kidolgozásához.
És mit mond a tankönyved?
HA még mostanában is szokás, akkor az apró betűs részeket is olvasd el a tankönyvben, mert azokat kérdezik előszeretettel a tanárok.
Ha vizuális vagy, próbáld elképzelni a folyamatokat, amennyiben nem, akkor keress ezzel foglalkozó (akár oktató) videókat a YT-n. (YouTube-on)
Remélem, sikerül összeszedned. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!