Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miért ilyen balfácánul működik...

Miért ilyen balfácánul működik a Facebook?

Figyelt kérdés
Valamelyikőtökkel szokott ilyen lenni, ha olyan felhasználónak üzentek, aki nincs felvéve az ismerőseitek közé, addig hiába üzentek neki? Elkülditek kijelzi egy fehér körrel elküldve, azt semmi vissza jelzés? Ráadásul még arról se, hogy egyáltalán jelzett e valami neki, hogy megkapta e. Bár pedig szerintem ha nincs is kapcsolat két felhasználó között, akkor is valaminek minden esetben jeleznie kéne normális esetben, hogy üzentek neki. Mellesleg még a Facebook munkatársainak se lehet e-mailt küldeni, nincs megadva ez a választási lehetőség, hogy megírjuk nekik, hogy véleményünk szerint vannak dolgok, amik így nem jók a Facebookon. Nem azért, de szavamra mondom, hogy ez a Facebbok technikai működésre és szabályok üzemeltetésére aztán komolyan durva.

2017. okt. 19. 10:38
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
Közösségi oldalak, és fan clubok ilyet sokat csináltak az iwiwen, és nem lehetett látni kik működtetik, de üzenni lehetett rajta, meg válaszoltak is, tehát az érdekelt, itt van e erre valami lehetőség, hogy ilyen oldalakat lehessen létre hozni, de nem kell látni kik üzemeltetik, beleértve az üzenést is, hogy személyes üzenetben lehet velük szót váltani.
2017. okt. 21. 20:08
 12/18 A kérdező kommentje:
Amúgy külön vedd, hogy az egyik baj az volt, hogy valakiknél előfordult egyszer-kétszer, hogy üzentem nekik nem kaptak értesítést, többször egymás után sem, de hónapokig vártam a választ, közben meg az üzenőfalon láttam jártak ott azóta. De például azért kerestem valakit, mert ő volt egyik tankönyvem írója, és valami hiba volt azzal könnyvel, ő nála megtudtam beszélni, mert egy üzenet után fogadta a kérést. De valakiknél hiába írtam nem ment. A másik baj meg az volt, ezek a közösségi oldalak, láttam az iwiwen sokan csináltak ilyeneket, én is kedvet kaptam tőlük, az iwiwen az ment, de az iwiw már megszűnt. Itt meg már blokkoltak egyetlen egyet, egy hónap után, amit csináltam. Őszintén nem találtam a lehetőséget arra, hogy közösségi oldal, amit nem kell mutatni mi csináltunk, de személyes üzenettel lehet szót váltani azon a felhasználókkal, mármint itt a facen.
2017. okt. 21. 20:27
 13/18 A kérdező kommentje:
Az ismeretleneknél, hogy mit akarok nekik üzenni mindegyiknél eltérő, és nem feltétlenül minden ismeretlennek akarok üzenni, ahogy törvény szerűen nem is minden ismerősnek, az egy konkrét adott dolog kapcsán felkeresés, amiben úgy vélem, azt feltételezem, hogy az illető tudna benne segíteni.
2017. okt. 21. 20:30
 14/18 2*Sü ***** válasza:

> A nem személyes ismerősnek üzenést olyanra értettem, akiről én biztos tudok, csak ő lehet nem tud rólam, de előfordulhat segítség kapcsán, hogy volna tőle valamilyen kérdésem. Például egy műsorral kapcsolatban, aminek ő a műsorvezetője vagy egy könnyvel kapcsolatban, aminek ő az írója.


Ha a műsorvezető, vagy az író szeretné, hogy Facebookon kapcsolatba lehessen lépni vele, akkor csinál a műsorának, könyvének egy oldalt. Ha nem csinál, akkor lehet, hogy nem akarja, hogy még a Facebookon is ráírjanak a nézők, olvasók. Akkor maradnak az egyéb kommunikációs csatornák. Pl. lehet létrehozni oldalt közszereplőnek, ahol ismerősnek jelölés nélkül rá lehet írni a közszereplőre, már ha nem kapcsolta ki ezt a funkciót. Az ilyen jellegű oldal kicsit ötvözi a személy és az oldal funkcionalitását. De elmondható, hogy különböző jellegű oldalak különböző funkcionalitással bírnak. Egy étteremnél például lehet publikus véleményt írni, vagy nyitvatartási időt feltüntetni. Egy honlapnál lehet speciális gombokat létrehozni (pl. regisztráció).


Ha az illető nem hoz létre a közszereplőségének, vagy annak okának oldalt, akkor megint rá van bízva, hogy ránéz-e néha a Kapcsolódási kérésekre, vagy nem.


Nota bene programozó vagyok, és az egyik programomban meg van adva a hivatalos elérhetőség (telefonszám, email cím). A nevem is ott áll, de nem akarom, hogy Facebookon rám írjanak. Ha akarnám, akkor létrehoznék egy oldalt a programomnak. De mivel nem hoztam létre, ne is írogasson nekem senki ezen a csatornán.


> Csak volt már ré párszor példa, hogy olyan korábbi internetes ismerősöknek írtam, akikkel régebben az iwiwen tartottuk a kapcsolatot. Azt előre nem jelöltem be őket…


> Volt olyan is egy ismerősöm, akit előre nem akartam bejelölni, csak ha ő bejelöl akkor vissza jelölöm


Bocsánat, de akkor te keversz. Ismerősöd (értsd: ismeritek egymást)? Akkor jelöld ismerősnek és kész. Majd ő eldönti, hogy visszajelöl-e vagy sem. Ha nem, az azt jelenti, hogy nem akarja megosztani veled a Facebook aktivitását, ergo azt sem akarja, hogy üzenetet küldj neki.


> Sőt olyan is volt egy személyes ismerősömet bejelöltem, és azért maradt függőben mert nem látta, amikor ráírtam akkor vette csak észre, hogy rákérdeztem.


Jó, hát vakság ellen nincs gyógyszer. Itt megint nem a rendszer a hibás, hanem az, ahogy az ismerősöd kezeli az ismerősnek jelöléseket.


A Facebook mindent megtesz, hogy egy normális felhasználásra kényszerítse a felhasználókat. De vannak, akik makacsul ellenállnak. Ha valaki mindenképpen kalapáccsal akarja beverni a facsavart, azon nem lehet segíteni, és az bizony nem a kalapács hiányossága.


> Ami meg a közösségi oldalakat illeti, egyet a facen is csináltam próbaképpen, és egy hónap után blokkolásra került, amíg az iwiwen ott nyugodtan lehetett csinálni.


Van vagy másfél tucat oldalt csináltam. Szoftvereinkhez kapcsolódó oldalak, a cégünk egyéb dolgaihoz is vannak oldalak, hobbi Minecraft szerverem is volt régen, annak is volt oldala, tagja vagyok 4-5 közösségnek, azokból is van némelyiknek publikus oldala, sőt – tudom kicsit gyerekes –, van egy plüssállatom, neki is van külön oldala.


Csoportból is csináltam van egy tucatot. Van, ami nyitott, van, ami titkos csoport. Pl. csináltam egy nyitott csoportot, amin a helyi táncházak időpontjait, helyszíneit lehet megosztani. Csináltam titkos csoportot, amin pár haverrel egy nyaralás előkészületeinek részleteit beszéltük meg. A fent említett közösségeknek mindnek van titkos csoportja, amit csak a tagok látnak. A Minecraft szerver adminjainak is volt titkos csoportja.


Egyiket sem törölték (pedig némelyik több, mint öt éve megvan). Ha a tiédet igen, akkor vagy nem csoportként, oldalként hoztad létre, vagy megszegted a Facebook valamelyik másik szabályát.


> Közösségi oldalak, és fan clubok ilyet sokat csináltak az iwiwen, és nem lehetett látni kik működtetik, de üzenni lehetett rajta, meg válaszoltak is, tehát az érdekelt, itt van e erre valami lehetőség, hogy ilyen oldalakat lehessen létre hozni, de nem kell látni kik üzemeltetik, beleértve az üzenést is, hogy személyes üzenetben lehet velük szót váltani.


Az oldal pontosan ilyen. Ott a válasz is az oldal nevében megy. A kommenteknél ki lehet választani, hogy magánszemélyként (Gipsz Jakab), vagy az oldal nevében (XY. oldal) szeretnél kommentálni. Ez is nagyon praktikus, mert lehet, hogy egy oldalon programozókén admin vagyok, de arra nem vagyok feljogosítva, hogy az oldal nevében tegyek közléseket. Így úgy is tudok válaszolni egy-egy kommentre, mintha látszólag nem lenne semmi közöm az oldalhoz.


> De például azért kerestem valakit, mert ő volt egyik tankönyvem írója, és valami hiba volt azzal könnyvel, ő nála megtudtam beszélni, mert egy üzenet után fogadta a kérést.


Ja, csak erre nem feltétlenül a Facebook való. Attól, hogy van Facebook, attól még létezik az email is, a telefon is.


> Őszintén nem találtam a lehetőséget arra, hogy közösségi oldal, amit nem kell mutatni mi csináltunk, de személyes üzenettel lehet szót váltani azon a felhasználókkal, mármint itt a facen.


Tessék:

[link] (Még fel is dobja kapásból az üzenetpanelt.)

[link]

De hogy kevésbé „hivatalos” példát hozzak:

[link]


> Őszintén nem találtam a lehetőséget arra…


[link]

[link] → [ + Csoport létrehozása ] (zöld gomb a lista tetején, jobb oldalon)

2017. okt. 21. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:
Amúgy rendes személyes oldalból 5000 felhasználót lehet felvenni, többet nem enged a face, mert például a mi városunkban a polgármesterünknek ez már betelt, minden város lakót felvett, akiről tudta oda valósi. Amúgy ezeken az oldalakon lehet azt is szabályozni, hogy csak te lásd, vagy csak az ismerőseid, vagy csak az ismerősöd ismerősei, vagy mindenki, esetleg egyénileg szabályozva, hogy konkrét bizonyos felhasználók nem láthatják?
2017. okt. 21. 22:12
 16/18 A kérdező kommentje:

utóirat: "Nem akar veled kapcsolatot, nem akar veled beszélni, bárki legyen."


Ez esetben minden emberre érvényes, ne ne válaszoljon, ne ne figyelmen kívül hagyja, ne leblokkoljon, ne kizárjon, ne fenyegetőzően zavarjon el, hanem kérje meg szépen. ennyi


Ha valaki folytatja a ráírogatást, akkor írja meg akkor sajnos blokkolnom kellett pápá, azt blokkolt. ennyi


A barátságos rendezés, az udvariasság és az illem betartandó, mindenkire érvényes, ismeretség mértékétől függetlenül, személyes ismerős, internetes ismerős, ismeretlen csak tud a létemről, vagy egyáltalán nem tud rólam, én is mindig így csinálom, akárkivel. Kivéve esetleg egyértelmű direkt személyi jog sértő üzenésnél, vagy értelemszerű szándékos elfogadhatatlan stílusú, csúnya hangnemben írt zaklatás esetében, de én viszont olyant másokkal nem csinálok soha sem. Más nem tilos esetet meg illedelmesen, udvariasan kell lerendezni.

2017. okt. 22. 13:28
 17/18 2*Sü ***** válasza:

> Amúgy rendes személyes oldalból 5000 felhasználót lehet felvenni, többet nem enged a face, mert például a mi városunkban a polgármesterünknek ez már betelt, minden város lakót felvett, akiről tudta oda valósi.


Ez megint fordítva ülés a lovon. A felhasználónak kell kedvelni az oldalt, vagy csatlakozni a csoporthoz, és nem fordítva. Jól is nézne ki – a SPAM-erek örülnének neki –, ha mindenki korlát nélkül ajánlana oldalt, vagy venne fel mindenféle csoportba.


> Amúgy ezeken az oldalakon lehet azt is szabályozni, hogy csak te lásd, vagy csak az ismerőseid, vagy csak az ismerősöd ismerősei, vagy mindenki, esetleg egyénileg szabályozva, hogy konkrét bizonyos felhasználók nem láthatják?


Az oldal mindig publikus. Elvégre ez a célja, hogy elérhető legyen bárki számára.

A csoportnál több beállítási lehetőség van, van nyilvános, zárt és titkos csoport:

[link]


> Ez esetben minden emberre érvényes, ne ne válaszoljon, ne ne figyelmen kívül hagyja, ne leblokkoljon, ne kizárjon, ne fenyegetőzően zavarjon el, hanem kérje meg szépen. ennyi


> Ha valaki folytatja a ráírogatást, akkor írja meg akkor sajnos blokkolnom kellett pápá, azt blokkolt. ennyi


Megint csak azt tudom mondani, hogy a Facebook *ismerősök* között teremt kapcsolatot, aminek az alapja az ismerős státusz. Illetve közös csoportba tartozó tagok között, aminek az alapja a közös csoporttagság. Illetve valamilyen oldal és az azt üzemeltetők között, aminek az alapja az oldal maga. Minden másra nem a Facebook a megfelelő eszköz. Ha arra akarod használni, az a te bajod. Ha valakit ismersz, jelöld ismerősnek. Ha valakit nem ismersz, akkor érd el az ennek megfelelő felületen (oldal, csoport). Ha valamiért mégis olyanra akarsz ráírni, aki jelenleg nem ismerősöd, akkor vagy jelöld ismerősnek, vagy válassz más kommunikációs csatornát (email, telefon, postai levél, füstjelek).


> Más nem tilos esetet meg illedelmesen, udvariasan kell lerendezni.


Amit nem értesz, az az, hogy ha nem ismerősnek lehet üzenni, akkor egy fake regisztrációval végig lehet szórni random embereket üzenetekkel (Rolex, Viagra, nigériai levelek, átverések, politikai propaganda, csodaszerek, stb…). Mint ahogy az email esetén ez meg is történik, és óriási anyagi károkat is okoz. De az email túl általános célú, másrészt túlságosan háttérrendszer nélküli, hogy a rendszer tiltsa, hogy idegenektől kapj levelet.


A Facebook úgy működik, ahogy. Ha valamilyen célra alkalmas eszközt látsz benne, használd. Ha nem, akkor használj mást. Nyilván a Facebooknak érdeke, hogy a legelégedettebbek legyenek a felhasználók, minden szabály, működési apróság ennek van alávetve. Ha valami apróságot hiányolsz, az lehet azért nincs, mert másoknak, a többségnek bosszúságot okozott.

2017. okt. 22. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 A kérdező kommentje:
Oké, jó tanácsaid voltak, köszi, kitárgyaltuk, téma lezárva.
2017. okt. 22. 16:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!