Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miért ilyen balfácánul működik...

Miért ilyen balfácánul működik a Facebook?

Figyelt kérdés
Valamelyikőtökkel szokott ilyen lenni, ha olyan felhasználónak üzentek, aki nincs felvéve az ismerőseitek közé, addig hiába üzentek neki? Elkülditek kijelzi egy fehér körrel elküldve, azt semmi vissza jelzés? Ráadásul még arról se, hogy egyáltalán jelzett e valami neki, hogy megkapta e. Bár pedig szerintem ha nincs is kapcsolat két felhasználó között, akkor is valaminek minden esetben jeleznie kéne normális esetben, hogy üzentek neki. Mellesleg még a Facebook munkatársainak se lehet e-mailt küldeni, nincs megadva ez a választási lehetőség, hogy megírjuk nekik, hogy véleményünk szerint vannak dolgok, amik így nem jók a Facebookon. Nem azért, de szavamra mondom, hogy ez a Facebbok technikai működésre és szabályok üzemeltetésére aztán komolyan durva.

2017. okt. 19. 10:38
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:
Ha valaki nem akar üzeneteket fogadni olyanoktól, akiket nem vett fel, állítsa be úgy, hogy csak a felvett felhasználóktól kaphasson üzenetet, vagy az utálatosabb formával zárja ki az illetőt az üzenésből, ha olyan írt rá, akit nem vett fel. A Facebook meg adhatnak nyugodtan egy elérhetőségi e-mailt, ahol technikai problémák vagy panaszok esetén lehetne velük beszélni.
2017. okt. 19. 10:41
 2/18 A kérdező kommentje:
Az iwiwen legalább az üzenetek rendesen keringtek, amellett lehetett e-mailben beszélni is velük, ha problémánk volt az oldallal, sajnos az meg is szűnt, de sokkal jobb volt.
2017. okt. 19. 10:46
 3/18 2*Sü ***** válasza:
100%

A Facebook nem vaktában alakítja a működését. Kísérletezik. Egy-egy kérdéses döntésnél szűk körben tesztelnek funkciókat különböző megoldásokkal, és a visszajelzések alapján választják ki, hogy melyik menjen élesben. (Sőt néha élesben is tesztelnek dolgokat, ami már kevésbé vicces, de érthető.)


A probléma az, hogy ha idegenektől is érkezhetnek üzenetek, akkor elég gyorsan rákapnának a SPAM-erek. Mint ahogy a levelezésnél is. Ergo valahogy ezt a jelenséget vissza kell fogni, érdektelenné kell tenni. A megoldás egyszerű, csak ismerős küldhessen üzenetet. Viszont nagyon ritkán ugyan, de néha előfordul, hogy ismeretlennek szeretnél üzenni, így azért nyitva hagyták ezt a lehetőséget is. Viszont hogy ne legyen zavaró, erről nem kapsz értesítést.


Lehetne ez valóban egy választható opció, de a többség azzal kezdené, hogy ezt letiltja, és reklamálna, hogy miért nincs alapból tiltva.


A dolog rendeltetésszerű használat esetén amúgy sem indokolt. Az ember azzal szokott privát beszélgetést folytatni, akit valamennyire ismer. Van úgy, hogy nem, mondjuk nem ismerik egymást személyesen, de ugyanúgy egy nagyobb közösség tagjai. Akkor viszont ott a csoport, mint lehetőség, ami kommunikációs felületet biztosít, akár egymást nem ismerő embereknek is. Persze az arra érkező üzenetek az egész csoport számára láthatóak. Viszont ha valakivel privát szeretnél csevegni, az feltételezi azt, hogy volt a csoporton belül beszélgetésetek, ergo ismeritek egymást annyira, hogy ismerősnek jelöljétek egymást. Utána mehet a privát beszélgetés.


Van, hogy nem ilyen jellegű a kapcsolat. Mondjuk adott egy magánember és egy cég. Arra meg ott van az oldal, mint lehetőség. Ha a cég csinál oldalt, akkor tudsz privát üzenetet küldeni az oldal kezelőjének, a válaszról értesít is a Facebook, tehát itt sem áll fenn a probléma.


Milyen egyéb eset van, mikor idegennek akarnál üzenetet küldeni? Van pár eset. Mondjuk ha társkeresőnek akarod használni a Facebookot. De a Facebook nem társkereső oldal, így a hiba a te készülékedben van, nem a Facebook működésében. Illetve lehet csinálni társkereső oldalt, vagy társkereső csoportot, ez is belefér. Csak megvan ennek is a módja.


Ergo ami számodra „balfácán működés”, az teljesen logikus, a felhasználók érdekeit szem előtt tartó megfontolt döntés eredménye.


~ ~ ~


> Mellesleg még a Facebook munkatársainak se lehet e-mailt küldeni, nincs megadva ez a választási lehetőség


Valóban nem lehet küldeni. Meg is hülyülnének tőle. Kétmilliárd Facebook user van. Ha csak minden századik küld egy emailt, az 20 millió email. Ebből akadna jó pár pocsék helyesírással, borzalmas fogalmazási készséggel megírt több oldalas levél, amiben aztán mindenféle irreleváns dolgot leírnának:

„… hogyan lehet le tiltótt feloldani a tiltást mert julcsika le tiltótt vagy nem tudóm mer azóta nem egy a fészbúk és mondták hogy le lehet tiltani valakit és bisztos azér tilóttle mert meg huztam a haját a suliba pedig nemis én voltam ha nem a géza volt a és akkor utána le tiltott szerintem mer nem megy és hogy hogyan lehet vissza vonni hogy ne tilcson le mert nem is én voltam…”.


Meg persze aztán oda is jönnének SPAM-ek, agyament elképzelések, vagy olyan javaslatok, hogy színezzék át a fejlécet rózsaszínre, mert az sokkal cukibb lenne…


Nyilván ez működésképtelen lenne. Nem. Lehet jelenteni oldalt, csoportot, felhasználót, bejegyzést, hozzászólást a megfelelő módon. Lásd például:

[link]

[link]

Ki kell választani, hogy mi a probléma a jelentett tartalommal, sőt vannak olyan ágai is a jelentésnek, ahol screenshotot és rövid – korlátozott hosszúságú – leírást is lehet mellékelni a bejelentéshez.


Aki rendeltetésszerűen, a szabályok szerint használja a Facebookot, és arra használja, amire való, annak az esetek 99,999%-ban ez pontosan elegendő kapcsolattartási lehetőség. A maradék 0,001%-ban meg áthidalható, túl lehet élni a problémát. Aki meg nem rendeltetésszerűen használja a Facebookot, az meg szenvedjen nyugodtan, pont az a cél, hogy leszoktassák a felhasználókat a félrehasználatról.


Anno pont ez volt a baj az IWIW-vel is. Mindenki a nyilvános falon folytatta a privát beszélgetését, amit meg mindenkivel meg akart osztani, azt meg körüzenettel oldotta meg. Pont fordítva, mint ahogy logikus lenne. És pont ettől érezte sok felhasználó azt, hogy milyen sz…r az IWIW, mert nem terelte a felhasználókat a helyes használati módra. A Facebookon is volt egy ideig lehetőség arra, hogy úgy küldj üzenetet, hogy az összes ismerősödnek. Hamar meg is szüntették. Ma sem lehetetlen persze, csak ehhez be kell jelölni az összes ismerősödet, ami nagyon macerás. Persze aki köti az ebet a karóhoz, annak ez hülye működésnek tűnhet, mert miből állana egy gomb, ami hozzáadná az üzenet címzettjeihez az összes ismerősét. Viszont ennek a funkciónak a hiánya nem hiányosság, hanem tudatosan, okkal megszüntetett funkcióról van szó.

2017. okt. 19. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
És ehhez még hozzájön, az iwiwen rengetegen csináltak ilyen közösségi oldalakat, miknek adtak nevet, pl. tettre kész magyar rendőr, vagy budapesti sport egyesület, akkor Apáczai Általános Iskola Dombóvár, Horváth névrokonok, amíg a facebook ha észreveszi blokkolja is az ilyen nem valós nevekkel létrehozott oldalakat, ha látja nem valós a név. Ezeket meg szórakozni csinálták a rajongók kedvéért.
2017. okt. 19. 22:58
 5/18 2*Sü ***** válasza:

> amíg a facebook ha észreveszi blokkolja is az ilyen nem valós nevekkel létrehozott oldalakat, ha látja nem valós a név


Nem blokkolja. Akkor blokkolja, ha nem oldalként, vagy csoportként lettek létrehozva, hanem személyként. Pont az a jó, hogy a Facebookon külön van választva ez a három fogalom, és szabályokkal van garantálva, hogy ez a rend fenn is maradjon. Személy az, aki valóban személy, neki van egy valódi neve, ami a személyi igazolványában szerepel. A Facebook megköveteli, hogy a személy, az személy legyen. a „Horváth névrokonok” nem személy, hanem csoport. Személyként létrehozva természetesen törölni fogják. Csoportként létrehozva viszont nem. Miért tennék?


Persze ehhez tudni kellene, hogy a Facebookon van személy, van csoport és van oldal, amihez egy kicsit figyelni kell, néha kicsit olvasni, gondolkodni is. Mondjuk annyira, hogy megnézed, mit csinál a fejlécben a jobb felső sarokban található lefelé mutató nyíl. Nyilvánvalóan az valamiféle menü. Akkor nézzük meg, mi is van abban a menüben. Jé, van olyan benne, hogy „Oldal létrehozása”, meg „Csoport létrehozása”. Aham, szóval itt van olyan, hogy oldal, meg csoport. De mik ezek? Oké, akkor nézzünk utána. Előkapod vagy a Google-t, vagy a Facebook súgóját, és öt perc alatt képben vagy:

[link]

[link]


Utána meg nem fogod azt mondani, hogy a Facebook törölte a „Horváth névrokonok” oldalt, mert tudod, hogy nem oldalként hoztad létre. Valós nevet a Facebook csak személyektől követel meg, tehát ezért törölték az oldaladata, akkor az nem oldal volt.


Igen, ahogy bármihez – legyen szó telefonról, autóról, porszívóról –, a Facebook használatához is ismerni kell, hogy amit használsz, az mit tud, mi micsoda benne.

2017. okt. 20. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
Láttam ezt a három külön választást, de az oldalak és a csoportok egészen máshogy működnek mint az emberek, azt látod nem láttam, hogy az oldal és a csoport üzemeltetőjének, lehet e az oldalról vagy a csoportról személyes üzenetet küldeni.
2017. okt. 20. 21:37
 7/18 A kérdező kommentje:
Mondjuk láttam olyat is, hogy jelzett a rendszer, valaki üzent, aki nem volt az ismerőseim között, és az t el kellett fogadnom, hogy érvényes legyen a beszélgetés. De volt már arra is példa valaki nem láttam meg az engedély kérést. De én nem mindig az ismeretség mértékétől függően keresik valakit, de aztán van, egy azonos jellegű üzenetet jobb néven vett egy olyan, aki előtte nem is tudott a létemről, mint egy olyan aki meg személyesen ismerősöm volt. Egyébként nem tilos senkinek se, bárkinek üzennie. Különben blokkolni én meg csak, akkor szoktam, ha egyértelműen látható direkt sértő üzenetet küld valaki, vagy értelemszerűen látható szándékos zaklatás esetében szoktam. Más bármi becsületes kérdése, tisztességes segítség kérése van, vagy valami rendes dologért, nem szoktam senkit sem blokkolni. Mindenkinek segítek, ha segítséget kér, mindenkinek megköszönöm, ha valami kedves dolgot csinált, meg válaszolok is, ha becsületesen kérdez.
2017. okt. 20. 21:49
 8/18 2*Sü ***** válasza:

> Mondjuk láttam olyat is, hogy jelzett a rendszer, valaki üzent, aki nem volt az ismerőseim között


Egy ideig ez volt a működés.


> De volt már arra is példa valaki nem láttam meg az engedély kérést.


Jelenleg meg ez a működés. Itt Magyarországon lehet ez nem nagy probléma, de ha valaki kimondottan angolul beszélő embereket céloz meg SPAM-eléssel, akkor még az is zavaró lehet, ha minden héten jön egy értesítés, hogy valaki – aki nem ismerősöd – fel szeretné venni veled a kapcsolatot. Gondolom ezért változtatták meg a működést úgy, hogy ilyenkor még csak értesítést sem küld a rendszer.


Azóta viszont szaporodik a fals ismerősnek jelölés. De ez kisebb probléma, mert a Facebook korlátozza azt is, hogy hány embert jelölhetsz ismerősnek, illetve a jelentések nyomán hamar felfüggesztik az illető fiókját.


> Egyébként nem tilos senkinek se, bárkinek üzennie.


Nyilván nem. De nem biztos, hogy erre a Facebook az alkalmas eszköz. A Facebook közösségi oldal. Ergo a már meglévő közösség, a már fennálló, létező kapcsolatok online felületbe foglalása a célja.


De most már érdekelne, hogy te milyen szituációban, milyen céllal akarnál ismeretleneknek üzenetet küldeni. Mert jórészt olyan eseteket tudok elképzelni, ami pont, hogy visszatartandó, pont olyan cél, ami a legtöbb Facebook felhasználót zavarja.

2017. okt. 21. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Nem lenne azzal semmi baj sem, már beszéltem teljesen ismeretlennel is, sőt nem magyarral is. A közösségi oldalak létrehozásának segítségre megadtad a választ, az ilyen például Horvát névrokon, erre említetted az oldalak a választási lehetőség, nem emberként kell megcsinálni, akkor nem blokkolja le a rendszer. Az ismerőseim között is akadnak, akikkel semmi beszéli valóm, mert csak háborgatnak engemet, őket le is blokkoltam, például egykori rossz osztálytárs. A nem személyes ismerősnek üzenést olyanra értettem, akiről én biztos tudok, csak ő lehet nem tud rólam, de előfordulhat segítség kapcsán, hogy volna tőle valamilyen kérdésem. Például egy műsorral kapcsolatban, aminek ő a műsorvezetője vagy egy könnyvel kapcsolatban, aminek ő az írója. Csak volt már ré párszor példa, hogy olyan korábbi internetes ismerősöknek írtam, akikkel régebben az iwiwen tartottuk a kapcsolatot. Azt előre nem jelöltem be őket, de rájuk írtam, azt elsőre nem látták üzentem nekik, csak amikor másodszorra írtam rájuk. Sőt olyan is volt egy személyes ismerősömet bejelöltem, és azért maradt függőben mert nem látta, amikor ráírtam akkor vette csak észre, hogy rákérdeztem. Ami meg a közösségi oldalakat illeti, egyet a facen is csináltam próbaképpen, és egy hónap után blokkolásra került, amíg az iwiwen ott nyugodtan lehetett csinálni. Példaképp ilyen névrokonok, vagy az iskolánkról egy oldal.
2017. okt. 21. 17:52
 10/18 A kérdező kommentje:
Volt olyan is egy ismerősöm, akit előre nem akartam bejelölni, csak ha ő bejelöl akkor vissza jelölöm, de időelteltenként 5 alkalommal ráírtam, és csak elküldve így maradtak az üzenetek, közben meg az üzenőfala lapjén járt ott azóta, de ha bejelöltem, már utána, a 6. alkalomnál meg már olvasta. Utána már látta az előbbieket is, és azt említette nem látta addig. Tehát csak érdekelt, hogy így valahogy nem tetszett a face ebben. Mert tudomásom szerint ha ismeretlennek írunk küld egy engedély kérést, hogy elfogadja e, és ha elfogadja ugyanúgy érvényesül a messengeres üzenet. Azt meg említettem példát, példaképp mi esetben kereshet valaki, egy nem személyes ismerőst. De akkor ott baj lehetne, mert akkor hiába ír, nem fogja tudni megbeszélni vele. Szóval erre gondoltam. Vagyis csak emiatt érdekelt mitől van ez valakinél nem megy az üzenet ismeretlenként. Valakinél viszont ment, elfogadta a kérést, azt utána minden rendbe volt.
2017. okt. 21. 19:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!