16 éves vagyok és szeretnék megtanulni gitározni! Sajnos semmiféle zenei múlttal nem rendelkezem ezért még kottát sem bírok olvasni. Egyáltalán el lehet e így elkezdeni?
De már régóta nagyon szeretem a rock és a metál zenét és erre fel gondoltam, hogy jó lenne tudni eljátszani egy pár számot. Nem tudom, hogy milyen gitárt kell vennem vagy, hogy hogyan kell elkezdeni egyáltalán lehet e egyedül? De szívesen szánnék egy oktatóra is pénzt, ha úgy lehet jól megtanulni.Az érdekelne, hogy mennyibe kerülne egy olyan gitár ami az én zenei stílusomhoz passzol és nem túl drága de nem is gagyi.(esetleg tudnátok ajánlani egy párat avagy márkát)
Illetve arra ha egyedül kezdeném el milyen oldalon vagy van erre valami féle csatorna youtubeon ?(Elsősorban Magyar)
Igazából minden segítségnek és tippnek nagyon örülnék.
Nem kell zenei múlt (na meg hova akarsz te múltat 16 évesen? :D ), és az sem baj, hogy még nem tudsz kottát olvasni. Ami azt illeti, esélyes, hogy nem is fogsz megtanulni, mert ahhoz, hogy gitározz nem elengedhetetlenül szükséges.
Ami a konkrét gitárt illeti a kérdés, hogy akusztikussal kezdenél, vagy csak az elektromos érdekel?
Ha pedig magyarul akarsz youtubeon, illetve úgy általában neten tanulni, az nehéz ügy. A normális, színvonalas oktatócsatornák bizony angolul vannak. Viszont a lényeg, hogy figyeld és utánozd, amit csinálnak, nem kell hozzá nagy nyelvtudás.
Először is köszi a választ :)
Ami azt illeti főképpen elektromos érdekelne de már többen is mondták, hogy akusztikussal kell elkezdeni mert azzal egyszerűbb illetve hamarabb észreveszem a hibáim. Hát... nem tudom szerintetek lehetne rögtön elektromossal?
Szerintem egyáltalán nem mindegy, hogy elektromos vagy akusztikus.
Kezdésnek én egy olcsóbb (de nem gagyi!) akusztikus gitárt javasolnék.
Lehet elektromossal kezdeni. Igazából szerintem a legfontosabb szempont, hogy azzal kezdj, amelyik a leginkább tetszik. Ha ez az elektromos, azzal.
Ami a könnyűséget illeti: az akusztikus gitár pont annyival könnyebb móka az elektromosnál, mint egy versenyzongora egy szintetizátornál. Tehát valóban csak te vagy és a hangszer, nincsenek gombok, potik, mindenféle nyomkodható, tekerhető kütyü, de ennyi. Maximum ettől lehetne könnyebbnek mondani, de ez kissé furcsa megközelítése a dolgoknak. De egyébként meg inkább nehezebb: vastagabb nyak, tipikusan vastagabb húrok, nagyobb húrnyomással, amik még általában magasabban is vannak... Mint ahogy a valódi kalapácsmechanikás billentyűzettel is nehezebb bánni a versenyzongorán, mint egy simával a szintin. Persze, nem lesz hűűűde nagyon nehezebb, de azt mondani, hogy könnyebb, szimpla hülyeség.
Ami a hibák észrevételét illeti, _talán_ valóban könnyebb akusztikuson kihallani, ha nem játszol tisztán, de akármilyen gitáron kezdesz, nagy alázattal és odafigyelve kell tanulnod - és ha így teszel, elektromoson is figyelni fogod - és tudod figyelni - a játékod tisztaságát.
Egyáltalán nem értek egyet. Elkezded elektromoson zúzni kezdőként pl a szmókontevótert, 1-2 óra után már akár "remekül" is megy...addig míg nem próbálod el ugyanezt tisztán, akusztikus gitáron, ahol zizegni, zörögni fog az egész riff... Mert a torz csatornán eddig nem hallottad meg, nem is hallhattad, főleg magas gain-nél..
Tudom, tudom...ott a clean csatorna...meglátásom szerint badarság elektromost venni úgy hogy csak tiszta csatin, effektek nélkül használod, eleve az elektromosat azért találták ki, hogy variáld, játsz a hangzással, remek önkifejezés. De mit sem ér, ha nem tudsz semmit játszani. Nem kötelező, de bölcsebb akusztikuson elsajátítani az alapokat.
És miért lennének magasabban a húrok az akusztikuson, mint egy elektromoson?
A nyak vastagsága is teljesen típus függő, pl az akusztikusom (western)nyaka pont olyan vastag mint az elektromos gityóm nyaka.
Általában az Ibanezek nyaka a vékonyabb (elektromosban), de pl egy c profilos taylor akusztikus vékonyabb mint egy Vintage 100 LP nyaka....
@Waff: a húrmagassághoz és nyakvastagsághoz ezért írtam a "tipikusan" szót. Nincs kőbe vésve, de esélyesebb, hogy így lesz, minthogy nem. Ami pedig a tanulást illeti: az alázatot pont az általad említettek miatt is írtam. Persze, ha valaki torzítva zúzva "tanul", annak esélyes, hogy piszkos lesz a játéka, de nem így kell tanulni. Tanulni, akár akusztikuson, akár elektromoson csak úgy lehet, ha lépésről lépésre haladunk, megkeresve és kigyomlálva saját hibáinkat. Ami nem egy durrbele dolog, de pont ehhez kell az alázat.
Az elektromoson amúgy a tiszta is más, mint egy akusztikuson. Az egész feelingje más.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!