Bonyolítsuk a kérdést. A fizikában két fogalom létezik:
Fénysebesség (így egybeírva): A relativitáselméletben szereplő határsebesség, amely különböző transzponálásokban kap szerepet. Pl. t' = t * 1 / √(1-v²/c²), vagy a híres E=mc² képlet. A relativitáselmélet alapján minden tömeggel nem rendelkező részecske – így a fény is – ezzel a sebességgel !kell!, hogy haladjon.
A másik fogalom a fény terjedési sebessége. Ez klasszikus fizikai, optikai értelemben véve a fény tényleges terjedési sebességét jelenit, ami függ attól, hogy a fény milyen közegben halad. Más a fény terjedési sebessége vákuumban, levegőben, üvegben, vízben.
(Valójában a fény közegben is fénysebességgel halad, csak elnyelődik, újragerjesztődik, ez hat ki a tényleges sebességére, valójában a foton az anyagon belül is fénysebességgel terjed, csak éppen mondjuk úgy: időben hosszabb utat tesz meg.)
Hogy a fénysebesség mennyi, arra valóban ott a Google: [link]
(Célszerű használni a Google-t, mert így mi is foglalkozhatunk összetettebb, érdekesebb kérdésekkel, és te is gyorsabban kapsz választ, nem kell várni a válaszra, nézegetni, hogy jött-e válasz.)
Ha a fény terjedési sebességéről van szó, akkor meg szükség lenne arra az információra, hogy milyen közegről van szó. (Sőt pontosabb értéknél a fény hullámhossza sem lényegtelen.)
Másodpercenként kb. 300 000 km.Egészen pontosan:299 792 km és még néhány száz méter,ha jól emlékszem.
Ezzel a sebességgel 1 másodperc alatt hét és félszer lehet körbejárni a Földet ott,ahol a legkövérebb:az Egyenlítőnél.
Persze a világegyetemben így is csak lassan lehet haladni,emberi idő szerint lassan.A Holdra kicsit több mint 1 másodperc alatt ér el a fény,a Napból 8 perc 20 másodperc alatt ér ide,innen a szomszédos csillagrendszerbe 2 millió 200 ezer év alatt érhetnénk el fénysebességgel.
Ez minden elektromágneses hullám terjedési sebessége.A relativitáselmélet szerint ennél nagyobb sebesség nincs.(Ha nem tévedek).De mintha valakinek sikerült volna valamit a fénysebesség többszörösére gyorsítani...
Régen azt hitték,hogy a fény terjedéséhez nem kell idő-sebessége végtelen.Egy Römer nevű dán fizikus a Jupiter bolygó Io nevű holdját vizsgálta,közben valahogy rájött,hogy a fény sincs ott azonnal mindenhol.Ő 225 ezer km/mp-re becsülte a fény sebességét.
Egy fényév pedig az a táv,amit fénysebességgel megteszünk 1 földi év alatt:9,46 billió km.Beszélünk a fényévnek megfelelően fénypercről,fényóráról stb. is.
Az,hogy a világegyyetem ,jelen feltételezések szerint talán 15 milliárd fényév átmérőjű,azt jelenti ,hogy másodpercenként majdnem pontosan 300 000 km-es sebességgel kb. 15 milliárd év alatt lehet eljutni az egyik végéből a másikba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!