Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miért nem lehet a fénysebesség...

Miért nem lehet a fénysebességet túllépni?

Figyelt kérdés
Miért vagyunk ilyen korlátoltak? Egyáltalán, hogy a fenébe létezik az, hogy semmi sem lép túl egy bizonyos sebességet? Mi az akadálya? Amikor egy távoli csillag fényét szemléljük, miért csak az 50 évvel azelőtti állapotát látjuk? Miért vagyunk ilyen korlátoltak?
2015. márc. 14. 10:17
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem vagyunk korlátoltak.


Persze némelyikünk buta, mint a föld, de hát sajnos a mai oktatási rendszer már csak ilyen.

2015. márc. 14. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Azért, mert így tanultuk, és csak kevesen merik levenni a dobozt a fejükről.
2015. márc. 14. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

"A képletek szerint ez a fénysebességhez közeledve exponenciálisan növekszik, míg elérünk oda, hogy a Világegyetem összes energiája sem elég a további gyorsításhoz. Végtelen mennyiségű kellene, de annyi nincs. Tehát, semmi nem gyorsítható fénysebesség fölé."


Ez egy tudományos cikkből van. Kérdem én, hogy ha nem ismerjük a világegyetemünket teljes egészében, honnan tudjuk, hogy mennyi energia van jelen benne?

2015. márc. 14. 10:49
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha a szükséges energia közelít a végtelenhez, a Világegyetemnek is végtelennek kéne lennie.

.

"...miért csak az 50 évvel azelőtti állapotát látjuk?"

Ezt nem gondoltad komolyan, ugye?

Ha ez a kitételed igaz lenne, a fény fénysebességnél gyorsabban terjedne, hiszen 50 év alatt megtenné a több milliárd fényévnyi utat!

2015. márc. 14. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 2xSü ***** válasza:

Igazi választ a kérdésedre akkor kapsz, ha tanulmányozod az általános relativitáselméletet, meg persze előtte a klasszikus fizikát, főleg a mechanikát és az elektrodinamikát.


A lényeg dióhéjban: Ugye egy tárgy sebessége nem egy abszolút fogalom. Ha te egy vonaton ülsz, és a elindulsz a vonat eleje felé, akkor a vonathoz képest mondjuk 4 km/h a sebességed, a töltéshez képest meg 64 km/h, mert a vonat közben 60 km/h-val megy a töltéshez képest. A newtoni fizika alapján nincs kitüntetett viszonyítási rendszer, a vonat szemszögéből a vonat áll, a töltés megy hátrafele, mondjuk úgy -60 km/h sebességgel. A töltés szempontjából meg a töltés áll, a vonat megy 60 km/h sebességgel. Oké, itt a Földön a Földhöz képest nézzük a sebességet, mert mégis ez triviális viszonyítási pont. De a Föld is kering a Nap körül, a Nap meg a galaxis középpontja körül…


Mindenesetre bárminek a sebességét is vesszük, ennek az értéknek csak akkor van értelme, ha megmondjuk, hogy mihez képest mérjük a sebességet. Viszont két dolog találkozott a XIX. században. Egyrészt mérések is azt adták, hogy a fény sebessége minden esetben azonos, függetlenül attól, hogy a fényt kibocsátó objektum milyen sebességgel halad. Másrészt Maxwell egyenletei is kiadnak egy sebességet a fényre, aminél megint csak felmerült, hogy oké, de mihez képesti sebességről van szó.


Elsőnek azt gondolták, hogy a fény bizonyára valamiféle abszolút viszonyítási rendszerhez képest mozog azzal a sebességgel, amivel. Ezt nevezték el éternek, amit úgy képzeltek el, mint olyan anyagot, ami semmiféle más anyaggal nem lép reakcióba, nem mozdul, nem mozdít, nem lép kölcsönhatásba semmivel, de mindenesetre a fény ehhez képest megy ugyanazzal a sebességel mindig. Itt felmerült, hogy oké, akkor elvileg meg tudjuk mérni, hogy maga a Föld milyen sebességgel mozog ehhez az éterhez képest. Csináltak is egy berendezést erre, és azt kapták, hogy bizony a Föld éppen nem mozog az éterhez képest. Jó, lehet, hogy pont abban a pillanatban tényleg állt az éterhez képest, de ha 12 órával később méred, mikor a Föld visszafele irányban halad a forgásából fakadóan, vagy megméred 6 hónap múlva, mikor a Nap körül keringés miatt halad más irányba az éterhez, akkor ki kellene mutatnia a berendezésnek a sebességet. Ez volt a Michelson–Morley-kísérlet, és a kísérlet eredménye az lett, hogy a fény minden esetben fénysebességgel halad, függetlenül attól, hogy a Föld egy adott pontja éppen milyen sebességgel kering a Föld középpontja, illetve a Nap körül. Tehát nincs olyan viszonyítási rendszer, amihez képest a fény fénysebességgel halad.


Ez a klasszikus fizikában egy paradoxon helyzet. Mert az állónak tekintet töltésről nézve ugyanannak a fénynek a sebessége v[fény], míg a vonatról nézve is v[fény]. Csakhogy a vonat v[vonat] sebességgel halad, tehát a vonatról nézett helyzetet áttranszformálva a töltésre azt kapjuk, hogy:

v[fény] + v[vonat] = v[fény]

v[vonat] = 0

Csakhogy a vonat mozog, v[vonat] = 60 km/h.


Einstein volt az, aki megpróbálta úgy matematikailag leírni a dolgot, hogy a vonat, a töltés, az utas, a kalauz egymáshoz viszonyított sebességei is megmaradjanak, viszont minden viszonyítási rendszerben a fény fénysebességgel mozogjon. Ehhez az időt, a távolságot is transzformálni kellett, ha úgy tetszik, a felvett út/idő koordináta rendszerben az út is, az idő tengely is elmozdul, ahogy egymásba transzformáljuk őket. Ez azt jelenti, hogy a távolság és az idő nem abszolút mennyiségek, hanem ezeknek is csak az adott vonatkoztatási rendszerhez viszonyítva van értelmük. Ami a vonaton 2 perc, az a töltésről nézve nem feltétlenül 2 perc. Ami a vonaton 3 méter, az a töltésről nézve nem feltétlenül 3 méter. Ezért kapta az elmélet a relativitás-elmélet nevet, mert ezek is relatív mennyiségek, ahogyan például a sebesség volt a klasszikus fizikában.


Ki is jöttek belőle a megfelelő képletek. Például kiderült, hogy a sebességeket nem egyszerűen össze kell adni. A klasszikus fizikában mondjuk:

u = az utas sebessége a töltéshez képest

v = a vonat sebessége a töltéshez képest

w = az utas sebessége a vonathoz képest

A klasszikus fizikában:

u = v + w


A relativitáselmélet képlete erre:

u = (v + w) / [ 1 + (v*w) / c² ]

Ahol a c a fénysebesség.


Ha v és w sokkal kisebb, mint a fénysebesség, akkor:

u = (v + w) / [ 1 + (v*w) / c² ] = (v + w) / [ 1 + ~0 ] = (v + w) / ~1 = ~(v+w)

tehát x számjegy pontossággal a newtoni összefüggést kapjuk vissza.


Ha most nem az utas, hanem a fény sebességét nézzük, akkor:


c = (v + c) / [ 1 + (v*c) / c² ] = (v + c) / ( 1 + v/c ) = c * ( v/c + c/c ) / (1 + v/c) = c * ( v/c + 1) / (1+v/c) = c


Tehát ezzel a képlettel a töltéshez képesti sebességét kiszámolva a fénynek, visszakapjuk a vonathoz képesti sebességét a fénynek.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


A GYK-n kb. hetente fel szokták tenni a kérdést, hogy miért ne lehetne átlépni a fény sebességét. Fogunk egy űrhajót, felgyorsítjuk a fénysebesség 99%-ra, onnan kilövünk egy puskagolyót, ami az űrhajótól megint csak 99%-os fénysebességgel mozog, és akkor a bolygótól máris 99+99 = 198% -os fénysebességgel fog haladni a golyó. Csak hát igen, a sebességek a relativitáselmélet alapján nem összeadódnak.

u = puskagolyó sebessége a bolygóhoz képest = ?

v = az űrhajó sebessége a bolygóhoz képest = 0,99 * c

w = a puskagolyó sebessége az űrhajóhoz képest = 0,99 * c


u = (v + w) / [ 1 + (v*w) / c² ] = (0,99c + 0,99c) / ( 1 + 0,99c*0,99c/c² ) = 1,98c / (1 + 0,9801) = 1,98c / 1,9801 = 0,9999495 c


Tehát ezzel nem 198%-os fénysebességet kapunk, hanem 99,99495%-os fénysebességet…


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


A hossz, a távolság, az idő is a megfelelő képletekkel számolandó át az egyik viszonyítási rendszerből a másikba. Sőt a tömeg is. Pl. a tömeg képlete ez:


m = m₀ / √(1 - v²/c²)


Ha v kicsi a c-hez – fénysebességhez – képest, akkor a v²/c² nullától alig különbözik, így a gyök alatti kifejezés 1-től alig kevesebb, így visszajön a klasszikus fizika állandó tömege: m = m₀


Viszont ha valami fénysebességhez közelít, akkor:


m = lim[v→c] m₀ / √(1 - v²/c²) = lim[n→1] m₀ / √(1 - n) = lim[k→0] m₀ / k = ∞


A fény is csak azért tud fénysebességgel haladni, mert a nyugalmi tömege nulla, azaz m₀ = 0, így a fenti képletben 0-val szorzódik az a végtelenhez tartó érték.


Tehát ahogy a fénysebességhez közelítünk, úgy növekszik a tömeg a végtelen irányában. Mikor éppen átlépnénk a fénysebességet, már végtelen tömeget kellene mozgatni, ráadásul végtelenül rövid idő alatt végtelen távolságra, ehhez pedig végtelenül nagy energia kell.


Nem beszélve arról, hogy ha átlépnénk a fénysebességet, tehát v>c, akkor:


m = m₀ / √(1 - v²/c²) = m₀ / √(1 - n) , ahol n>1

m = m₀ / √(1 - v²/c²) = m₀ / √(k) , ahol k<0


Ergo a tömeg kiszámításához egy olyan képletet kapnánk, ahol egy negatív szám gyöke lenne a képletben. Valós számok halmazán nem lenne m-nek megoldása, komplex számok halmazán ugyan ki lehet számolni, de egy komplex értékű tömeget meg nem tudunk hogyan értelmezni.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Dióhéjban ennyit. Lehet, hogy nem tudtad végigkövetni a leírásomat, ez nem gond. Sőt a speciális relativitáselmélet még cifrább, Einsteinnek is évek kellettek, hogy megértse, használni tudja az ehhez szükséges matematikát.


Elképzelni sem könnyű mindezt, maximum meg lehet tanulni a matematikáját, meg lehet érteni a levezetést, aztán minél többet használod, úgy hozzá lehet szokni, de egy kis sebességek világához edződött agy nem nagyon tud megbirkózni ennek a megértésével, mert olyan összefüggések vannak a képletek mögött, amit soha nem tapasztalunk meg a mi saját hétköznapi csigalassúságú világunkban.

2015. márc. 14. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!