Németesek segítség! Mi a részes eset és a tárgy eset kozotti kulonbség és melyiket mikor használjuk?
Akkusativ = Tárgyeset = Wenfall (magyarban: -t)
Dativ = Részeseset = Wemfall (magyarban: -nak/-nek)
Németben ezek úgy fejeződnek ki, hogy az adott tárgyesetben vagy részesesetben álló főnévhez tartozó névelő - esetleg együttesen névelő és jelzői melléknév - végződése deklinálódik (elváltozik). Hogy mi hogyan miképp azt én most el nem zongorázom, mert ahhoz komolyabb táblázatokat kéne ide kreálni. Csak röviden: pl. egy hímnemű főnév "der"-jéből "den" lesz tárgyesetben, "dem" lesz részesesetben. (Bizonyos gyenge főneveknél még a főnév is kap magára vmit.)
Na most rengeteg egyéb irányt és helyzet jelölő eset létezik még a valóságban, aminek elöljáró szóval történő kifejezése után hasonló deklináció történik, mint a tárgy- vagy a részeseset kifejezésekor. Ilyenkor azt mondják "tárgyesetet vonz".
Leegyszerüsítve úgy szokott lenni: amikor valahová helyezel valamit, akkor tárgyeset van, vagyis ahhoz hasonlóan deklinálnunk kell.(hoz/hez/höz, ra/re, ba/be esetén)
Amikor helyzetet, vagy onnan elvételt fejezünk ki az részesesettel jár: (nál/nél, on/en/ön, ban/ben, illetve tól/től, ról/ről, ból/ből esetén)
Bocs, hogy megint nem írom oda, nem is vágom már, mi hogy van németül, de lényegében az összes germán és szláv nyelvnél ezek a dolgok mennek.
És persze sok kivétel, illetve egyéb, ahol hozzá szokták tanulni pl. egy ige mit vonz, ha eltér a logikája a magyartól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!