Tudnátok segiteni sűrgős? A gyerekek helyzete a mai életben. Esszé
Az elmúlt év végén volt 20 éve annak, hogy az ENSz elfogadta a Gyermekek jogairól szóló nemzetközi egyezményt. Az első nemzetközi nyilatkozat még a Népszövetség égisze alatt látott napvilágot 1924-ben. Az Egyezményt 139 ország ratifikálta, s az elmúlt 20 év hozott haladást, de az egyezményben foglaltak ma sem teljesülnek maradéktalanul a világban. Az Unicef, az ENSz gyermekekkel foglakozó ügynöksége az évforduló kapcsán egy jelentést adott ki, melyben vázolja azokat a kihívásokat, melyekkel szembesülünk az egyezmény kapcsán, illetve összegzi azokat a megoldatlan problémákat, melyekkel adósak maradtunk.
A számok vaóban megdöbbentőek: évente 9 millió gyermek hal meg, mielőtt betöltené az 5. életévét, ebből 4 millióra tehető azok száma, akik egy hónapos korukat sem érik meg. Nem kevésbé sokkoló az az adat sem, hogy évente fél milló anya hal bele a szülésbe, vagy a terhesség alatt felmerülő komplikációba. Annak ellenére, hogy az Európai Unió az egyik legnagyobb donor, nyilvánvalóan a fejlődő országokban az egészségügyi ellátás alapvető gondokkal küzd. Különosen Afrika egyes országaiban nagy a malária okozta elhalálozások száma, de az AIDS is rengeteg áldozatot szed: a világon 2 millióra teszik azoknak a 15 éven aluli gyerekeknek a számát, akik HIV-vel fertőzöttek. Többségük a szub-szaharai Afrikában él, csakúgy, mint az a 15 millió árva és félárva, akik az AIDS következtében veszítették el egyik vagy mindkét szülőjüket.
Az iskolázottság területén is történt előrelépés – de nem megnyugtató, hogy még ma is több mint 100 millió gyerek egyáltalán nem jár iskolába, igaz aoknak a gyerekeknek a száma, akik iskola helyett dolgozni kénytelenek, világszerte meghaladja a 150 milliót. Európában is problémák vannak az iskoláztatás körül: a gyerekek kb. 14%-a nem fejezi be az áltaános iskolai tanulmányait sem, a fiúk közt az arány 17%. Igaz, elsősorban a dél-európai országokban gyakori a korai iskoaelhagyás, azonban azt is látni kell, hogy ez tájainkon is egyre gyakoribb. Az analfabetizmus is magasabb a fiúk esetében. Az olvasott szöveg megértésére vonatkozó felmérés hazai eredménye is aggasztó: a 15 éves gyerekek csaknem 25 %-a nem érti, mit olvasott. A statisztikák azt mutatják, hogy a szegénység nagy mértékben összefügg az iskolázatlansággal: a legszegényebb családokban a gyerekeknek csak 65%-a jár iskolába.
Az évek során a gyermekjogi egyezmény két ún. Opcionális jegyzőkönnyvvel bővült: az egyik a gyermekek felhasználását tiltja a fegyveres konfliktusokban, a másik a gyermekek eladását, a gyermekprostitúciót és a gyermekpornográfiát sorolja a bűncselekmények közé. Ennek tükrében a gyermekeket érintő erőszakos cselekményeknek meglehetősen gyakoriak: ezek számát 500 milliótól másfél millárdig becsüli az UNICEF. Csak a gyermekkereskedelem áldozatait teszik évi 1,2 millióra. Az UNICEF egyik tanulmánya, mely az európai helyzetet volt hivatott felmérni, azt állapította meg, hogy Európa sem kivétel, az emberkereskedelem áldozatainak száma több százezerre tehető évente, a gyemekek arány köztük növekvő, kb. 40%-ra tehető. Az egyik neves angol szaklap, a Lancet szerint fizikai erőszaknak a fejlett országokban a gyerekek 4%-a van kitéve, nemi erőszak áldozatává a kislányok 5-10%-a , a fiúk 4-5% -a válik, a szexuális zaklatásnak kitett lányok aránya kb. háromszor ennyi. Az emberkereskedők áldozatává gyakran válnak gyerekek, akik nincsenek anyakönyvezve, tehát hivatalosan nem léteznek. Ezek száma világszerte meghaladja az 50 milliót. Ugyancsak gyakori az áldozatok száma az utcagyerekek közt – erről ugyan nincs átfogó statisztika, de riasztó, hogy Moszkvában 30 ezer, Varsóban 20 ezer, Romániában 80 ezer utcagyerekről tudnak…
Az Európai Unió az utóbbi időben egyre többet foglakozik a gyerekek helyzetével. Aggasztó a gyerekszegénység, hisz a tagállamokban minden ötödik gyerek él a szegénység kockázatával. Európában is összefüggés van a szegénység és az iskolázottság közt. Európában is többet kell tenni azért, hogy a gyerekek ne váljanak az erőszak áldozataivá. Európában is virágzik a szexturizmus. Euróopában sem védettek teljes mértékben a gyerekek a pedofilokkal szemben. Az Európai Parlament éppen ezekben a hetekben tárgyal azkról az intézkedésekről, melyek az európai térséget biztonságosabbá tehetik gyerekeink számára….
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!