Matematika segítség!?
Jancsi és Juliska egy tál mézes pogácsát osztott szét egymás között. Először Jancsi vett egy darabot, utána Juliska kettőt, majd Jancsi hármat, és így tovább felváltva, mindig eggyel többet, mint amennyit a másik vett utoljára. A végén Jancsinak csak négy darab pogácsa maradt, de megvigasztalódott, amikor kiderült, hogy összesen ugyanannyi darab pogácsa jutott neki is, mint Juliskának. Hány mézes pogácsát osztottak szét?
Hány olyan egész számokból alkotott számpár van, melyekben a két szám összege nagyobb, mint a szorzata?
Egy hatjegyű telefonszám első három számjegye is azonos, utolsó három számjegye is azonos egymással. A hat számjegy összege egy kétjegyű pozitív egész szám, melyben a nagyobb helyi értéken álló számjegy a telefonszám első számjegyével, a kisebb helyi értéken álló számjegy a telefonszám utolsó számjegyével egyezik meg. Mennyi a számjegyek összege a kétjegyű számban?
Az A városból a B városba 8 órakor indul egy személyvonat. Hány órakor induljon utána az A városból a gyorsvonat, ha átlagsebességeik aránya 3 : 5, és mindkét vonat 13 órakor érkezik az A várostól 240 km-re lévő B városba?
Három gyerek fehér színű kockákból egy-egy téglatestet épít, majd a kapott téglatesteket kívülről pirosra festi. A festés után minden gyerek az általa épített téglatestet szétszedi, és a szétszedés után kapott kockáiról a következőket állítja: Sanyi: - Nincs olyan kockám, amelyiknek négy lapja piros. Pista: - A nálam lévő kockák mindegyikének legalább 4 lapja piros. Erzsi: - Minden kockámnak pontosan 5 lapja piros. Melyik lehet igaz a gyerekek állításai közül?
Az ABC hegyesszögű háromszög A csúcsánál lévő szögfelezője 60°-os szöget zár be az AC oldal felező merőlegesével. Jelöljük P-vel a két egyenes metszéspontját! Hány fok a háromszög B csúcsánál lévő szögének nagysága, ha a PCB szög = 45°?
Felemásfalván kétféle ember él, pontos és tévesztő. Egy olyan kérdésre, amelynél a válasz egy szám, a pontosak mindig igazat mondanak, a tévesztők pedig a helyes eredménynél 2-vel nagyobb, vagy 2-vel kisebb számot mondanak. Egy vándor találkozik két falubelivel, és megkérdezi tőlük: "Rajtad kívül hány pontos, és hány tévesztő él a faluban?" - A falunkban 1001 tévesztő és 1002 pontos él - mondja az egyik. - A falunkban 1000 tévesztő és 999 pontos él - mondja a másik. Hány pontos ember él Felemásfalván?
Egy 6x6-os négyzetrács 36 egyforma (egybevágó) kis négyzete közül néhányat sárgára színeztünk. Így a sárga színű kis négyzetek mindegyikére teljesül, hogy annak sorában és oszlopában összesen legfeljebb 2 sárga színű kis négyzet van. Mennyi a sárga színű kis négyzetek száma, ha az a lehető legtöbb?
Nyolc szabályos dobókockából építettünk egy 2×2×2-es kockát. A felületén látható 24 dobókockalapon lévő pöttyök számait (összesen 24 számot) összeszoroztuk. A szorzat egyes helyi értékén 2 áll. Hány dobókockalapon lehet 3 pöttyöt látni az alábbiak közül? (A szabályos dobókocka lapjai 1-től 6-ig pöttyözöttek, és a szemközti lapokon lévő pöttyök számának összege 7.)
Hatvannégy egységkockából egy 4x4x4-es kockát építettünk. Két egységkocka jó párt alkot, ha legfeljebb egy közös élük van. Hány jó pár található a kockában?
Ezeket kellene megoldani mert nem tudom,
léccy olvassátok el mert fontos lenne!
Please!
Hány olyan egész számokból alkotott számpár van, melyekben a két szám összege nagyobb, mint a szorzata?
Végtelen. Az egyik a nulla, a másik bármilyen pozitív egész szám lehet.
1. Jancsi pogácsái: 1;3;5;7;... Juliska pogácsái: 2;4;6;8;...
Mindkettő felírható számtani sorozatként, ekkor a sorozat összegképlete megmutatja, hogy hanyadik húzásnál hány pogácsája volt valamelyiknek.
Jancsinál: a1=1 d=2, ebből S_n=n(2+2(n-1))/2=n(n)=n^2
Juliskánál: a1=2 d=2, ebből S_n=n(4+2(n-1))/2=n(1+n)=n^2+n
Mindketten ugyanannyiszor vettek a szabály szerint, végül Jancsinak 4 jutott és akkor ugyanannyi pogácsájuk lett, tehát:
n^2+4=n^2+n, ebből n=4
Tehát négyszer vettek mindketten "szabályszerűen".
Jancsi pogácsáinak száma: 4+S_4=4+4(2+3*2)/2=20
Juliska pogácsáinak száma: S_4=4(4+6)/2=20
Tehát összesen 40 pogácsát osztottak szét.
2. Attól függ, hogy a feladat hogy értelmezi a számpár fogalmát. Úgy is lehet, ahogy az előttem szóló értette, vagy úgy, hogy hány olyan két EGYJEGYŰ szám van, ami eleget tesz a fenti feltételnek. Az sem egyértelmű, hogy negatív számok is játszanak-e, de vegyük úgy, hogy játszhatnak. Az egyenlőtlenség, aminek igaznak kell lennie:
x+y>x*y
x vagy y helyére mindig eggyel nagyobb számot írsz. Kezdjük -9-től: x=-9
-9+y>-9y
-9>-10y
9/10<y
Mivel y egyjegyű, ezért az egyenlőtlenség akkor teljesül, ha y={2;3;4;5;6;7;8;9}, ez összesen 8 lehetősség (ha az egyik szám a -9).
Most legyen -8: x=-8
-8+y>-8y
-8>-9y
8/9<y
Ugyanúgy járunk el, mint az előbb: y={1;2;3;4;5;6;7;8;9} ez 9 lehetőség.
Ezt addig csinálod, amíg 9-hez nem jutsz el.
Az sem egyértelmű, hogy a két szám sorrendje számít-e, például a (-9;9) és a (9;-9) számpárok ugyanannak tekinthetők, vagy különböznek. Ha különböznek, akkor összeadod a lehetőségeket és annyi számpár van. Ha azonosak, akkor összeadod a lehetőségeket és osztasz 2-vel.
A telefonszám: aaabbb
A számjegyek összege: 3a+3b, amiről tudjuk hogy egy kétjegyű szám, amiben a tízes helyiértéken a áll, az egyesen b áll, vagyis 10a+b alakú:
3a+3b=10a+b, ebből 2a=7b. Ez az egyenlet csak akkor teljesül, ha a=7 és b=2 (mivel a és b pozitív, egyjegyű számok). Tehát a telefonszám: 222777.
4. Minden adott, hogy a személyvonat sebességét kiszámoljuk: 5 óra alatt 240 km-t tesz meg, vagyis a személyvonat sebessége: 240/5=48km/h
Tudjuk, hogy a két vonat sebességének aránya 3:5, és a személyvonat sebessége lassabb, így már felírható az arány: 48/x=3/5, ebből x=80km/h, ekkora a gyorsvonat átlagsebessége.
Mivel a gyorsvonat a 240km-es utat 3 óra alatt teszi meg, ezért 10 órakor kell indulnia, hogy 13-ra beérjen.
5. Az ilyenfajta feladatoknál első körben érdemes olyan esetet keresni, ami alátámasztja az állítást. Ha nem sikerül, akkor bizonyítani kell, hogy minden esetben hamis az állítása.
Sanyi: "Nincs olyan kockám, amelynek 4 lapja piros". Ez már akkor teljesül, ha 1 kockája van, ekkor minden oldalát befesti és a kockának 6 oldala piros, ami ugye nem 4, de ha mondjuk 2-t illeszt össze, akkor is igaz, mivel akkor minden kockán 5 lap van befestve, ami ugyancsak nem 4. De ha Sanyi arra gondolt, hogy minden kockájának legfeljebb 3 lapja piros, akkor az akkor teljesül, ha 8 kockát ragaszt össze nagy kockává, ekkor minden kockának 3 lapja van befestve.
Pista: "A nálam lévő kockák mindegyikének legalább 4 lapja piros". Amiket Sanyinál felsoroltam, erre az esetre is igazak.
Erzsi: "Minden kockámnak pontosan 5 lapja piros". Ez akkor igaz, ha két kockát illeszt össze (amit már Sanyi eseténél is írtam).
Tehát mindegyik állítás lehet igaz. Lehet hamis is, de erre a feladat nem tér ki.
7. 4 eset lehetséges:
1. eset: mindketten tévesztők. Ekkor vagy ugyanazt kellene mondaniuk, vagy a két mondott értékek között 4 különbségnek kellene lennie. Mivel egyik sem áll fent, azért ez egy lehetetlen eset.
2. eset: mindketten pontosak: Ekkor ugyanazt kellene mondaniuk, de nem mondják, szóval ez nem lehet.
3. eset: az első pontos, a második tévesztő. Ekkor pontosan 1003 pontos és 1001 tévesztő él. Ha ez igaz, akkor a tévesztőnek 1001-et vagy 1005-öt kellene mondania arra, hogy hány pontos él, amit nem mond, így ez az eset nem igaz.
4. eset: Az első a tévesztő, a második a pontos. Ekkor pontosan 1000 pontos és 1000 tévesztő él, ez azt jelenti, hogy a pontosok számára 998-at vagy 1002-t kellene mondania, amit mond is. Az, hogy 1001-et mond a pontatlanok számára, az is igaz, mivel a kérdés az volt, hogy rajta kívül mennyi él, ez a szám 999-ehhez mérten 2-t tévedett. Ezek alapján 1000 pontos és 1000 tévesztő él.
9. Nem ártott volna, ha a válaszlehetőségeket is leírod.
Mivel nincs meghatározva, hogy melyik számból mennyi lehet, ezért érdemes a legtöbb oldalt 1-esnek tekinteni. Az biztos, hogy a számok között nincs 5-ös, mert akkor a szorzat 0-ra vagy 5-ra végződik.
Meg kell néznünk, hogy a 3-hatványok milyen számra végződhetnek (^:hatvány):
3^0=1
3^1=3
3^2=9
3^3=27
3^4=81
.
.
.
Látható, hogy a 3-hatvány utolsó számjegye periodikus. Nézzük meg, hogy ezeket mivel és mennyivel kell szoroznunk, hogy a szorzat 2-re végződjön:
Ha 1-re: 1 db 2-es
Ha 3-ra: 1 db 4-es
Ha 9-re: 1 db 4-es és 1 db 2-es
Ha 7-re: 2 db 4-es.
Ezek az esetek a "leghelytakarékosabb" megoldások, ezektől eltérő megoldás is lehet. Ezen megállapítás alapján meg kell keresnünk azt a legnagyobb számot, amire a szorzat még végződhet 2-re. Érdemes 24-től visszafelé keresni.
24 db 3-as szorzata 1-re végződik, ehhez a fenti táblázat alapján kell 1 db 2-es, ez azonban nem megvalósítható (0 hely van)
23 db 3-as szorzata 7-re végződik, ehhez a fenti táblázat alapján kell 2 db 4-es, ez azonban nem megvalósítható (1 hely van)
22 db 3-as szorzata 9-re végződik, ehhez a fenti táblázat alapján kell 1 db 4-es és 1 db 2-es, ez megoldható (2 hely van).
Tehát ebben a kockában legfeljebb 22 db 3-as lehet, vagyis 0 db 3-astól 22 db 3-asig minden esetben megoldható, hogy a szorzat 2-re végződjön.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!