Miért vannak ezek a sztereotípiák?
A sztereotípiák mindig megfigyeléseken alapulnak. Jelen esetben egy régi szokáshoz való ragaszkodást jelent.
Férfi és nő között különbség van. Társadalmi szempontból is, de mindez visszavezethető biológiai okokra is. Ez leginkább a szaporodásunk módjához vezethető vissza.
Ha megnézed az állatokat, ott a nőstény a terhesség alatt kiszolgáltatott helyzetben van. A hím feladata a védelem. Sok esetben a nőstény állatok együtt vannak, a hímek viszont „őrjáratoznak”. Pl. erre vezethető vissza, hogy a nők hajlamosabbak pletykálni, hogy nem konfrontálódnak, nem mennek egymásnak neki, hanem inkább próbálják a jó viszony látszatát fenntartani. A férfiak viszont hajlamosabbak egymásnak ugrani, kis kérdésekben is erőt fitogtatni. A férfiak erősebb fizikumúak úgy általában. Ez önmagában kellő ok arra, hogy az embernél is szeparálódjanak a tennivalók, feladatok.
A természetben élő ember is ezek mentén lett olyan, amilyen. A férfi feladat volt a nehezebb munkák elvégzése, amihez tényleg nyers erő kell. A nőkre maradtak a kisebb erőt, de alkalmasint nagyobb kitartást, ügyességet, esztétikai érzéket igénylő tevékenységek. A férfi kint szántott a földön, a nő bent főzte a levest. És ez így is volt rendjén.
Ma is az van, hogy ha megnézel egy költözést, a férfiak szépen behordják a hatalmas bútorokat, mosógépet, hűtőgépet, a nagyobb dolgokat. De ilyenekkel, hogy képek, virágok, dísztárgyak már nem nagyon törődnek. A nők azok, akik rendszerint megkeresik ezeknek a helyét. A férfi praktikumra törekszik, a nő esztétikumra. Így képesek kiegészíteni egymást.
Azt kell látni, hogy ez nem egyoldalú kihasználás, hanem együttműködés, egymás kiegészítése. Régen a férfi valóban megkövetelte, hogy ott legyen a vacsora az asztalon. És teljesen jogosan, hiszen ő volt az, aki azt, amiből a vacsora készült megtermelte. De a nő is elvárta, hogy művelve legyen a föld, legyen krumpli, répa, liszt a kamrában. Tehát mikor azt nézed, hogy te mit adsz bele egy kapcsolatba, akkor azt is nézd meg alaposan, hogy mi az, amit a másik ad bele.
Mára kicsit felborultak a viszonyok és ez nem is feltétlenül jó. Ennek több oka is van, az iparosodás, a nők egyenjogúsági törekvései. Ma teljesen megszokott, hogy a nő is dolgozik és ennek szerintem több rossz hatása van a nőkre, mint jó. A házimunka elosztása sokszor aránytalan marad. Bár nem egészen, mert még mindig a férfi az, aki általában megszereli a dolgokat, bár azért a nők sem ijednek ma már meg, ha a szoba kifestéséről van szó. Viszont ma is van az a helyzet, hogy a nő irodában dolgozik, pl. reggel 8-tól délután 4-ig, míg a férfi két műszakban dolgozik, alkalmasint este 8-ra ér haza. Ilyenkor szerintem evidens, hogy ki az, aki egyáltalán meg tud főzni egy vacsorát.
A szeretet, szerelem kell egy párkapcsolatban, de önmagában nem elég. Az élet minden területén működnie kell egyfajta kooperációnak, együttműködésnek, munkamegosztásnak. A mai világban ez lehet kicsit másabb megosztás, mint ami mondjuk 100 éve természetes volt, de ok nélkül felesleges felrúgni azt, ami eddig működött.
Igen tanulj meg főzni. Ne azért, hogy eltartsd a pasit magad mellet, hanem mert ez tipikusan olyan tevékenység, ami esetén a nők erősségei jól kamatoztathatók. Tanulj meg főzni, mert főzni jó és örömteli dolog. Tanulj meg főzni akkor is, ha esetleg a párod tud főzni, mert főzni még jobb dolog, ha ketten csináljátok. Meg tanulj meg főzni, mert ha nincs párod, akkor is szükséged lehet rá. A férfi sokszor megelégszik egyszerűbb dolgokkal. Vesz kenyeret, meg valami húst, esetleg megsüt egy rántottát, és kész is a vacsora. A legtöbb férfi meg is elégszik ezzel. Általában a nők azok, akik nagyobb változatosságra vágynak ezen a téren.
(Nálunk pl. kicsit fordított a kép. Kedvesemnek van egy olyan „hobbija”, ami jóval több, mint hobbi, ami napi 4-5 óra plusz elfoglaltsággal jár. Részben érint ez engem is, de általában nekem van több időm. Én vásárolok, sőt főzni is én szoktam gyakrabban, bár ehhez sokszor nekem sem marad elég időm. Viszont nálunk is működnek klasszikus megosztások. Általában nem én szoktam csinálni a takarítás nagyobb részét, bár ebbe is besegítek általában. Viszont én csinálok olyan dolgokat, amihez erő kell, vagy szakértelem.)
35/F
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!