Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Titeket is idegesítenek a...

Titeket is idegesítenek a "nyelvészkedők"?

Figyelt kérdés
Azokra az emberekre gondolok, akik azért szólnak be, ha valamit helytelenül mondasz. Például nő helyett nől, vagy eszek/eszem felcserélése és hasonlók. Nem tök mindegy, hogy hogy mondok egy szótvagy egy mondatot, ha teljesen érthető?
2011. márc. 19. 17:05
 1/8 anonim ***** válasza:

Nekem semmi bajom nincs velük.

Talán baj, h helyesen kéne használnunk a nyelvünket, nem a sok hülye amerikai szlenggel?

2011. márc. 19. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

"Ha magyar vagy, beszélj magyarul!"

De különben nem.

2011. márc. 19. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem idegesítenek, engem is zavar a helytelen beszéd, csak nem szólok miatta. Tehát nem kötök bele ha valaki eszek-et mond, de észreveszem.
2011. márc. 19. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Elviselem. Ha valamit nagyon helytelenül mond valaki és biztosan tudom hogy nem zavarja ha kijavítom, akkor megteszem. De az ilyen alanyi, tárgyas ragozások miatt nem szoktam szólni.
2011. márc. 19. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Na a "magyar vagy beszélj magyarul" típusú emberekre gondoltam. 1: mindig is voltak jövevényszavak a nyelvben (lásd iskola, széndioxid stb.) A nyelv szerintem egy élő rendszer, mindenki úgy használja ahogy jól esik neki. Ha nem lennének benne változások, ma is úgy beszélnénk mint a honfoglaló magyarok, ami elég fura lenne. Ezért idegesít ha beszól valaki. Jogom van úgy használni ahogy akarom, nem?
2011. márc. 20. 13:17
 6/8 anonim ***** válasza:

Ha nem lennének benne változások, nem lenne fura. Mivel nem ismernéd ezeket a szavakat.

Az ilyen köszcsik, puszcsik, lávcsik pedig nem szavak. Ha nem tartod be a szabályokat, nem fogják megérteni mit akarsz. És ha valakivel beszélsz, a lehető legvilágosabban kell fogalmaznod.

2011. márc. 25. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Egyetértek az előttem írókkal, a nyelv egy meghatározott szabályzaton alapul, amitől ha eltérsz, az nagyon könnyen félreértéseket szülhet.

Engem az idegesít a legjobban, mikor valaki „w”-t használ rendes „v” helyett, és mindenféle hülye rövidítéseket. „Picsäszleng”-nek szoktam nevezni.

2011. márc. 29. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A szóhasználat és a nyelvtan teljesen különböző területek és szerintem aki a "ha magyar vagy, beszélj magyarul" dolgot hozza fel, az nem feltétlenül a szókészletre gondol, hanem a magyar nyelvtan jólformált használatára. Direkt nem használom a helyes és helytelen kifejezéseket, mivel a maga idiolektusa szerint mindenki helyesen beszél. A helyesírás, w-v "picsäszleng" megint csak egy másik terület, de teljesen jogos az észrevétel, egyet értek vele. (:

A nyelv valóban egy élő rendszer és napról-napra változik, bejönnek új szavak, más szavak kihalnak. Sokaknak nem tetszik, hogy egyre több idegen szó jön be, de ez mindig is így volt és mindig is így lesz, nekik meg bele kell törődniük. Muszáj átvenni szavakat, mert ahogy a világ változik, új dolgokat kell elnevezni, és ha nem vettünk volna át szavakat, még a rádióra se lenne főnevünk, nemhogy a légkondícionálóra (érdekes fél-fordítás az air-conditioner-ből). A nyelvtan azonban tényleg különösen fontos, mert ahogy az már említésre került, tényleg félreértésekhez vezethet a rosszulformált használata. Egyébként szerintem nem baj, ha valaki szándékosan odafigyel, hogy a magyar verzióját használja az idegen szavaknak, mert sokszor pontatlan háttértudással használunk pl angol szavakat, amik a hozzáértőknek igen nevetségesen hangozhatnak, és csak saját magunkat járatjuk le.

2011. szept. 26. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!