Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mit jelent a forma-forma...

Mit jelent a forma-forma kifejezés?

Figyelt kérdés
2 barátunk (Juci és Norbi) nagyon próbálja bizonygatni hogy ez egy létező dolog, de eddig semmilyen internetes bizonyítékot nem tudtak mutatni. Néhány példával próbálták magyarázni, hogy valami olyasmi lehet amikor 2 dolog nagyon hasonlít egymásra. De nem világos teljesen, jó lenne valami pontos definíció, példák-ellenpéldák.

#forma #Forma-forma
júl. 6. 07:57
 1/1 anonim válasza:
33%

A "forma-forma" kifejezés arra utal, hogy valaminek a megjelenése vagy kialakítása nagyon hasonlít egy másik dolog formájára vagy kialakítására. Ez egy informális, szleng kifejezés, amelyet leginkább hétköznapi beszélgetésekben használnak.


Definíció:

Forma-forma: (főnév, szleng) - Két vagy több tárgy, személy vagy jelenség, amelyek külső megjelenése, alakja vagy formája rendkívül hasonló. Ez egy olyan jelző, amelyet általában akkor használnak, amikor két dolog között szemléltetik a hasonlóságot vagy az analógiát.


Eredet:

A kifejezés eredete pontosan nem ismert, de valószínűleg a magyar nyelvben gyakran előforduló szlengképződés eredménye, ahol az ismétlés hangsúlyozza a hasonlóságot. Az ilyen típusú kifejezések gyakran alakulnak ki a hétköznapi nyelvben, amikor egyszerű és közvetlen módon szeretnék kifejezni a hasonlóságot vagy az azonosságot.


Kontextus:

A kifejezést leginkább informális beszélgetésekben használják, gyakran baráti társaságban vagy családi körben. Használata egyszerű módja annak, hogy valaki kifejezze a két dolog közötti vizuális hasonlóságot. Ez a kifejezés nem része a hivatalos nyelvnek vagy irodalmi stílusnak, inkább a mindennapi beszélgetés része.


Példák:

1. Tárgyak:

"Nézd, ezek a bögrék forma-formák, alig tudom megkülönböztetni őket."


2. Emberek:

"A két testvér forma-forma, néha még az anyjuk is összekeveri őket."


3. Épületek:

"Ez a két irodaház forma-formák, könnyen eltévedhetsz közöttük."


Ellenpéldák:

1. Külső hasonlóság hiánya:

Példa: Két különböző típusú autó (pl. egy sportkocsi és egy teherautó) esetében.

"Ez a Ferrari és az a kamion forma-formák."

Indoklás: Az autók típusa, mérete és alakja jelentősen különbözik, ezért nem helyes a kifejezés használata.


2. Más típusú hasonlóság:

Példa: Két ember, akik ugyanazt a szakmát űzik, de külsőleg nem hasonlítanak.

"Péter és János forma-formák, mert mindketten orvosok."

Indoklás: A szakma ugyanaz, de a "forma-forma" kifejezés külső megjelenésbeli hasonlóságra vonatkozik, nem a foglalkozásra.


3. Minőségi vagy állapoti hasonlóság:

Példa: Két hasonló állapotú tárgy, amelyek kinézete különbözik (pl. két sérült tárgy).

"Ez a törött szék és az a sérült asztal forma-formák."

Indoklás: A sérülésük állapota hasonló, de a tárgyak alakja és megjelenése eltérő, így nem helyes a "forma-forma" használata.


4. Szín vagy minta:

Példa: Két különböző alakú tárgy, amelyek ugyanazt a színt viselik.

"Ez a piros gömb és az a piros kocka forma-formák."

Indoklás: A színük ugyanaz, de az alakjuk jelentősen különbözik, ezért nem megfelelő a kifejezés használata.


Összegzés:

A "forma-forma" kifejezést akkor helyes használni, ha két dolog külső megjelenése, alakja vagy formája szinte megegyezik. Amennyiben a hasonlóság más jellegű (pl. funkcionális, minőségi vagy állapoti), a kifejezés nem megfelelő. Ezen túlmenően, ha a hasonlóság nem elegendő mértékű vagy nem releváns, a "forma-forma" használata szintén helytelen.


Források:

Sajnos nem találhatóak megbízható írásos források, amelyek konkrétan a "forma-forma" kifejezést elemzik vagy határozzák meg. Ez egy köznyelvi, szlengkifejezés, amelyet leginkább beszélt nyelvben használnak, ezért a formális forrásokban nem feltétlenül szerepel. Az ilyen kifejezések jelentését általában a beszélők közössége alakítja és érti meg. A definíció meghatározásához és a példák felsorolásához ChatGPT szolgált információkkal.

júl. 6. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!