Holnap egy az életemet meghatározó döntést kell meghoznom, de nem vagyok biztos benne, hogy ez helyes döntés lesz - e?
Nem, mert úgyis nekem kell dönteni, ha túl sok véleményt kapok, még nehezebb lesz eldönteni, mit akarnék leginkább.
Másrészt meg azt, hogy egy döntés jó vagy sem, csak utólag derül ki, a legtöbbször nincs egyértelmüen helyes megoldás.
Igen.
Több ember okosabb lehet, mint egy.
Néha hoz az ember rossz döntéseket. Némelyiket azért, mert nem volt a megfelelő információ birtokában. Némelyiket azért, mert a várható forgatókönyvekből a rosszabbik következett be, rajta kívülálló okok miatt. Meg sokszor azért, mert az ember nem gondolta át a döntésének a következményeit, vagy nem a megfelelő súllyal vette számításba.
Ha olyan döntést akarsz hozni, amit később sem bánsz meg, akkor egyszerűen vedd sorba, hogy milyen döntési lehetőségeid vannak. Gondold végig azok rövid- és hosszútávú lehetséges közvetlen és közvetett következményeit, hogy azok mennyire jók vagy rosszak számodra és mások számára, illetve hogy mi ezeknek a következményeknek az esélyei. Ezeket feltéve a mérlegre nézd meg, merre billen. Lehet, hogy a döntésednek rossz következménye lesz, de ha a mérlegelést megtetted magadban, akkor nem fogod megbánni a döntést, hiszen a döntés pillanatában meglévő ismereteid alapján a legjobb döntést hoztad meg.
> Ti mielőtt döntést hoztok ki szoktátok kérni a hozzátok közel álló személyek véleményét?
Ha olyan aspektusa van a döntésemnek, amiben úgy érzem másnak van olyan tapasztalata, tudása vagy éppen csak olyan szemlélete, ami segít jobban felmérni egy-egy döntési lehetőségem következményeit, akkor igen. Ez persze nagyon nem azt jelenti, hogy a megkérdezett fog helyettem dönteni, de azt igen, hogy figyelembe veszem az általa elmondottakat is, mikor a döntést mérlegelem magamban.
Ha egy döntés fontos, és tudom, hogy ki tudtam volna kérni egy több tapasztalattal vagy nagyobb tudással rendelkező meglátásait, akkor könnyen megbánhatom utólag a döntést, hiszen nem tettem eleget ahhoz, hogy jól mérlegeljek.
Nem abban kell tanácsot kérni, hogy mi legyen a döntés, hanem abban, hogy mik a szempontok, amiket esetleg nem vettél figyelembe.
Mindenkinek vannak vakfoltjai és senki sem látja át 100%-ban a helyzetet. Ha több ember gondolatait és tapasztalatait összeszeded, sokat nő a rálátásod a dilemmára.
És általában az is jobban kiderül, hogy ha meghozod a döntést, akkor hogyan tovább. Nem a döntés a nehéz, hanem a megvalósítás.
Milyen döntés?
Érdemes meghallgatni minél több vélemény, de dönteni úgy kell, ahogy te magad jónak tartod. Lehetőleg belátva a következményeket is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!