Barátnőmnek (16) én szeretnék készíteni valami személyeset karácsonyra, mit tanácsoltok?
Cijja! A www.karacsony.hu oldalon a magazinokban van a jobb oldalon! Sok sikert!! Puszi
Tipp:
A gyertya univerzális ajándék, hiszen a legzordabb szobába is meghitt melegséget varázsol. De miért költenénk vagyonokat a sorozatgyártott gyertyákra, ha mi magunk is könnyen csinálhatunk néhány különleges darabot?!
Az ünnepi gyertyák meghitt hangulatot teremtenek otthonunk minden helyiségében. Ezért is lehet szinte bárkinek gyertyát ajándékozni. A bolti, sorozatgyártott darabok azonban sokszor egész vagyonokat kóstálnak, de egy kevés időráfordítással sokat spórolhatunk. Ha ugyanis saját kezűleg készítjük el az ajándékba szánt gyertyát azon kívül, hogy megtakarítjuk az ár közel háromnegyedét, igazán egyedi ajándékkal lephetjük meg szerettünket. A lehetőségek tárháza pedig végtelen. A szivárvány minden színéből választhatunk, sőt ünnepi illattal is megbolondíthatjuk a végeredményt.
Advent idején átjárja a házat a karácsonyi aprósütemények illata, jelezve, hogy már nincs messze az ünnep. A karácsonyi süteményekhez használt hagyományos fűszerek – fahéj, csillagánizs, szegfűszeg – egykor ritka kincsnek számítottak, mert hosszú úton, keletről jutottak el Európába. Ma azonban már minden élelmiszerboltban kaphatók, illatukat pedig nem csak a süteményekben élvezhetjük: ha gyertyaviaszt olvasztunk, és abba szórjuk a fűszereket, ellenállhatatlan lesz a végeredmény. A gyertyából felszálló meleg ugyanis ezzel az illattal árasztja el a szobát.
A házi gyertyakészítéshez hobbiboltban vásároljunk viasztömböt vagy viasz-granulátumot, de ha találunk otthon gyertyacsonkokat, azokat is nyugodtan felhasználhatjuk. Az a legjobb, ha a maradékokat késsel apróra vágjuk, kivesszük belőle a kanócot és így olvasztjuk fel. Öntsük mindent egy kisebb hőálló edénybe, amire már nem lesz szükségünk – egy sima konzervdoboz is megteszi – gőz fölött olvasszuk meg az egészet.
Amíg a massza olvadozik, a formát, amibe önteni szeretnénk – eldugaszolt tölcsér, hőálló pohár, kémcső, befőttes üveg stb. – a biztonság kedvéért vékonyan olajozzuk ki. Elvileg magától is kijön, ha kihűlt, de azért jobb félni, mint megijedni. Ha másképp nem megy, tartsuk forró víz alá az edényt és a kanócnál fogva óvatosan húzzuk ki a gyertyát belőle.
Az edény tetejére rakjunk keresztbe egy hurkapálcát, amire rácsomózzuk a kanócot. A kanóc kiválasztásánál mindenképp vegyük figyelembe, hogy mekkora formába akarjuk önteni a gyertyát. Használjunk különböző vastagságú kanócokat, hogy a különböző átmérőjű gyertyák megfelelően égjenek majd. A kanócnak mindig le kell lógnia az öntőforma legaljáig. Ha attól tartunk, hogy a kanóc nem fog egyenesen futni a formában, mártsuk bele az olvadó viaszba – így keményre dermed és még a hurkapálcára sem lesz szükségünk, csak beleállíthatjuk a formába. Ne felejtsük el a kanóc alját talpként picit betekerni.
Ha megvan a forma, a kanóc pedig benne áll – vagy lóg – tetszés szerint szórhatunk bele bármilyen szárított dolgot. Használhatunk különböző terméseket, tobozt, magokat, szárított virágokat, csipkebogyót, gyümölcsteát, szárított citrusféléket, fűszernövényeket – a sor igazából végtelen. Szárított citrusféléket mi magunk is készíthetünk: vágjuk a gyümölcsöket nagyjából egy centis darabokra és zsinórra felfűzve akasszuk őket a fűtőtest fölé. Körülbelül egy hét múlva a szeletek teljesen megszáradnak. Ennél gyorsabb megoldás, ha hagyományos vagy mikrohullámú sütőbe tesszük a gyümölcsdarabokat.
A választott hozzávalókat úgy tudjuk szépen beletenni a viaszba, ha először csak vékonyan öntsük a formába azt, majd nyomkodjuk bele a terméseket, fűszereket. Ezután öntsünk rájuk annyi viaszt, hogy teljesen befedje őket. Ebbe a rétegbe tehetjük a következő díszítést. Igazából akármennyi réteget kialakíthatunk, minden a fantáziánkra és egyéni ízlésünkre van bízva.
Ha befejeztük az alkotást, hagyjuk teljesen kihűlni a művet. Ha valamiért nem olyan lett a széle a gyertyának, amilyet akartunk, merítsük meg a maradék olvadt viaszban – ez elsimítja a felületi egyenlőtlenségeket. Ha a kivételkor meg is csavarjuk, szép fátyolos-csíkos lesz a végeredmény.
Ha frissítő illattal szeretnénk meglepni valakit, használjunk szárított citrusféléket. A megszárított grapefruit-, narancs- vagy citromszeleteket ollóval daraboljuk fel. Öntsük ki a választott forma falát vékonyan a megolvasztott viasszal és nyomjuk bele a gyümölcsdarabokat. Ezután helyezzük a kanócot a pohárba és öntsük fel viasszal.
Természetesen készíthetünk csak szimpla egyszínű, illatmentes gyertyát is, vagy szavazhatunk a színes csíkos variációra. Akárhogyan is döntsünk, ne feledjük: egy saját készítésű, egyedi ajándéknak mindenki sokkal jobban örül, mint sorozatgyártott társainak!
Jaj és fontos, hogy a párna vászon legyen,(ne selyem) mert azon marad rajta a kép.
Úgy müködik a dolog h veszel egy díszpárnát és vasalható papírt. a papír sima fehér oldalára rányomtatod a kiválasztott képet, majd a hátuldalán lévő matricát lehúzva ráragasztod a párnára. Ezután ráteszed a papír mellé mellékelt védőfóliát és egy percen keresztül egyenletesen rávasalod a párnára. Hagyd kihűlni majd szedd le a védőfóliát és kész is:) (fontos, hogy ne a legmagasabb hősokra állítsd a vasalót mert átéghet a papír és ne gőzöljön!)
A párna kb 1000-1500ft, a vasalható papír darabja 500ft. :) remélem segítettem:)
Örülök, hogy tetszik a párnás ötlet! :)
Ha ezt választod ajándéknak, akkor várom a választ, hogy hogyan fogadta :) Puszi ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!