Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Ha vegetáriánus vagyok és nem...

Ha vegetáriánus vagyok és nem eszem tejtermékeket csak túrót és nagyonnagyon ritkán házi kecskesajtot, akkor sokat teszek az egeszsegemert?

Figyelt kérdés
Legyszi ne irjanak olyanok akik ellenzik ezt az eletmodot es le akarnak hurrogni h ez nem egeszseges stb

2018. máj. 2. 19:32
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
Persze. Viszont arra vigyázz, hogy amit beviszel a testedbe az minőségi táplálék legyen, ne csak feldolgozott gyorsan felszívódó szénhidrát. Egyél gombát, magvakat, hüvelyeseket. A párolt csicseriborsónak olyan az íze mint a gesztenyének, az édesburgonya nyersen is ehető és a répáéhoz hasonló íze van, főve mint a toké, stb... Próbálj ki új ízeket és recepteket
2018. máj. 4. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 Pombe ***** válasza:
25%

@8


Írod, hogy a tej nagyon rossz, mert...


#8: "...a kálciumot nem tudjuk felvenni belöle, mert a természet ezt ugye nem ránk tervezte, hanem a kis bocikra/kecskékre. A lényeg, hogy sok foszfor van a tejben, ami qvázi meggátolja a szervezetünket attól, hogy felvegyük a tejben lévő kàlciumot."


Ejha! Netán tudsz valami tanulmányt bemutatni arról, hogy a gida/boci párosnak olyannyira mások a csontjai, hogy náluk teljesen más a szükséges foszfor kalcium arány, mint az ember esetében??? Igaz, hogy a túl sok foszfor gátolja a kalcium, és egyéb nyomelemek felszívódását, ám a túl sok kalcium is gátolja a foszfor felszívódását a vékonybélből, mert ha hiszed, ha nem, az is kell a csontoknak. Érdekes módon szerinted a kalcium relációban a gida/boci csontjai viszont ugyanolyanok, mint az emberé - mert ebben nem láttál gondokat. Nem lehet, hogy valami fanatikus tejellenes oldalról szeded össze ezeket a józan észnek is ellentmondó zöldségeket?


Tudtommal a tejben a foszfor és kálciumarány nem meglepő módon éppen hogy ideális a számunkra is.


[link]


Idézve: "Mind a 12 tej kalcium-, magnézium- és foszfortartalma megfelelő volt."


Netán a tej-maffia lefizette "A Tudatos Vásárlók Egyesülete"-t is?


[link]

Né' má: "A valóság azonban az, hogy a tejben található kalcium segít a csontritkulás megelőzésében."


A tejellenesek lelkesen idézgetik, hogy Jessica Outwater 1997-es felmérése szerint a tejivás háromszorosára növeli a mellrák kockázatát, ahol valójában csak egy hipotézis került a felszínre (egy szimpla agyalgás volt), és semmiféle statisztikus visszaigazoltságot nem mutattak ki, ugyanis számos más tényező is szerepelt a kontextusban. A későbbi adatértékelés ezt hozza ki: [link]


Vagyis a rendelkezésre álló adatok egyszerűen nem támasztják alá az emlőrák és a tejtermékek fogyasztásának szignifikáns kapcsolatát. Kapaszkodj meg! A tej összes rákkeltési híresztelésének soha nem tudták prezentálni a minimális alapozottságát se, bár sokan próbálkoztak vele, és minden ilyen hipotézist a tejellenesek kivétel nélkül tényként kezeltek és kezelik lelkesen ma is.


A tej démonizálása nagy divat lett egy-két több pontjában is agyamentséget felmutató diéta terjeszkedése miatt (pl. paleolit táplálkozás), és sajna a veganizmus se ódzkodik a fanatizmustól..stbstb.


[link]


Itt egyedül a prosztatarákra hajlamosításban látnak lehetőséget, de kiemelik, hogy ez is csak statisztikán alapul, vagyis lehet, hogy nem ismert tényezők miatt rossz a következtetés, és a kiváltó ok mechanizmusáról semmit se tudnak, csak tippelnek a tejben lévő inzulinszerű növekedési faktorral (IGF-1)-, és az ösztrogén hormonokkal kapcsolatban is - magyarán semmi se biztos.


Ám a helyzet az, hogy az inzulinszerű növekedési faktorral szembeni felvetésekről kiderült már 2016-ban, hogy semmi alapja a megelőlegezett félelemnek tej-ügyben:


[link]


Innen olvasd: "MILK CONTAINS THE SAME AMOUNT OF IGF-1 AS YOUR OWN SALIVA"


Vagyis semmiféle utólagos vizsgálatban nem derült fény arra, hogy a tehéntejben az IGF-1 mutatna az emberben biológiai aktivitást, mivel a koncentrációja elhanyagolható nagyságú, és abból még a mi szervezetünk is többet gyárt. Növekedési hormont pedig az EU-s tehenek nem kapnak. Persze a tejellenzők ezt úgy mutatják be, mintha az a növekedési hormon nagy aránya a tej természetes hozama lenne.


Szóval ezügyben már neked sem kellene többet füllentened a tejről. Amúgy maga a szója nem tartalmaz IGF-1-et, de érdekes módon mégis megemeli a vérben annak koncentrációját, ugyanis a szójafogyasztás megemeli a szervezetünk IGF-1 termelő-válaszát. Ilyen alapon akkor a szójafogyasztás legalább annyira prosztatarákkeltő... :)


Továbbá nem, nem igaz, hogy a tejjel nő az ösztrogén bevitel. Nincs ilyen vizsgálati érték, és ezt is csak alaptalanul hírdeti tényként a tejjel kapcsolatban pl. a szakpézettség minimumával se rendelkező Szendi Gábor, aki egyszerűen Jonathan Shaw zöldségeinek a szócsöve...


Azután: [link]


Itt is áradoznak a tej jótékony hatásairól versus osteoporosis (csontritkulás - a 'verus' nem hozzá tartozik). Pl itt olvashatsz kritikát a többi tej-ellenes kirohanásos marhaságról is (pl. hogy az állítólag a túl magas fehérjebevitel is káros a csontokra - édes istenem! :D)


Bőven sorolja továbbá ehhez a valós és dokumentált,

nevesített kutatási eredményeket, kimutatásokat, statisztikai eredményeket.


[link]

Na! Ez az alapítvány az oszteoporózis és az izom-csontrendszeri csontbetegség megelőzésével, diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozó egyének és szervezetek globális szövetségét képezi. Remélem csak nem hiszed, hogy ezek is a tejmaffiához tartoznak! És látod, hogy mit ír? A laktóz intoleranciával rendelkezőeknél (nem tejivók) nagyobb mértékben jelentkeznek a csonttörések. Ott a hivatkozás a felmérésre.


Meg: Gyerekeknél, tiniknél a tejtermékek rendszeres fogyasztása növeli a csont ásványianyag-felvétel aktivitását ( 113, 114, 115 ).


Most komolyan! Ott van a tej a bocinak, ami pont arra (is) van, hogy a csontokat erősítse, táplálja, és képesek vagytok magatokkal elhitetni, hogy az valahogy csak a bocinak jó, de nekünk nem? És ne legyenek illúzióid! Ami pont csont karbantartásra való, azzal nem fogja felvenni a versenyt semmi olyan vegan cucc, ami csak pusztán sok kalciumot tartalmaz, mert a tejben minden van, ami kell a jó csont-karbantartáshoz, nem csak kálcium. Kálium, magnézium, foszfor, szelén, cink, vitaminok (riboflavin, tiamin, A 12), kiváló minőségű fehérje, szénhidrát és zsír...


De a valóságban még a kálciumban sem tudják a tejjel felvenni a versenyt a vegan cuccok, kivéve mesterséges dúsítással:

[link]


Remélem azért annyiban segített ez az áttekintés, hogy óvatosabban bánj az elvbarátaid magabiztos kijelentéseinek hitterjesztésével, mert alkalmasint igen nagy marhaságokat hordanak össze a tejről.

2018. máj. 15. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 Pombe ***** válasza:

Benéztem kíváncsiból...


0%-ot kapott a megjegyzésem... Gratula! :D


A #6 ledarálja a tejfóbiások napi litániáját:

"Nem, pont hogy sokkal egészségesebb lenne teljesen elhagyni a tejtermékeket, azok csak ártanak."


Itt 52%-ot ér a semmivel se alátámasztott hordószónoklat... Aha.


A #8-aska is replikál jó hívőként: "Mondjuk, ha a tejtermékeket teljesen elhagynád az talán még jobb lenne..."


Azután hamis adatokkal traktál... Mindezt 44%-os eredménnyel teszi.


Tehát ebben a rovatban a zöldség (stílusosan) terjesztése igazán dicséretes dolog, de ha valaki ellenőrizhető állításokkal és adatokkal romba dönti a tejfóbiások kedvenc rémálmait, azt dühödten nullázni kell... :D


Olybá tűnik, hogy a hittérítés fontosabb tényező az egészség ápolásánál... A #7-es megjegyző is nullázásra került, csak azért, mert nem a végletekre adta le a voksát.


A disznó tejmaffia... Ja. 1 liter tej ára 250-300 Ft körül mozog, míg 1 liter mandulatej kb. 700 Ft, de a kókusztej még annál is drágább... Ám azért természetesen mandula- és kókusztej maffia nincs, mivel ilyenje csak a tejnek lehet... - a hívek szerint... :D

2018. máj. 22. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 Pombe ***** válasza:

Ja... mondhatjuk, hogy a mandula drága, így a tehéntej maffia ügyében érdemes a szójatej literenkénti áráról is említést tenni, ami mégis szintén 600-700 Ft között mozog, de ha vaníliás, kalciumos, akkor literje megüti az egy rongyot is (1000 Ft).


És hogy a szójatejből készült tofut annak idején kik is fogyasztották? ( [link] ):


"Sung Dynasty (960-1279) . During the Sung dynasty tofu became a common food of the lower classes."


Vagyis Kínában a szegénység körében terjedt el. No és maga a szójatej? ( [link] )


"Thus soymilk provides more nutrition from less land at lower cost than dairy milk"


Vagyis a régi Kína legnagyobb részén egyszerűen sokkal olcsóbban jutottak szójatejhez, mint igazi tejhez (és a szójatej készítése nem egy ördöngösség). Ez az egyik ok, amiért ott nem alakult ki jellemzően az állati tej fogyasztása. A másik ok pedig kulturális jellegű, mivel Kína megvetendő barbárokként tekintett a nomád tejivó pásztornépekre. Igen, ilyen roppant bölcs alapokon nyugszik a keleti kultúrában az állati tej nem-fogyasztása. Bár azért voltak egyéb okok is.


Na és a rizstej? Az is 500-600 Ft


Magyarán a tárgyalt italokat anno a full-nincstelen emberek gyártották le maguknak, ám most ezeket a mai becsületes gyártók és az egészségmániás reklámozók népes hada a tehéntej kétszeres, háromszoros árán sózza rá a keleti bölcsességtől ájuldozó nyugati jónépekre.


Baromi kíváncsi lennék arra, hogy mi a búbánatos tökért ilyen drága az a nyavalyás szójatej... :)


Főleg annak tükrében, hogy pl. a szója eddig makulátlan dicsfénye alaposan megkopott. A szójáról egy igen fekete kép (már szvsz. túlzó is): [link]


Bár nem mindenki látja ennyire sötéten a dolgot, de az biztos, hogy a tudományos világot a szója hatásai sokkal jobban megosztja, mint a tehéntejé - főleg, hogy az utóbbiról ilyesmit nem is látni korrektebb helyeken.


De a #8-aska figyelmét külön felhívnám a szója és izoflavon korrelációra, ahol az izoflavon fitoösztrogénként olyan növényi alapú vegyületként funkcionál, amely aktiválja az ösztrogén receptorokat az emberi szervezetben, és ami túlzó mértékben korántsem jó dolog egyik nemnél se. Ezt tényleg szinte minden autentikusabb helyen felemlegetik, mint komolyan veendő veszélyforrást (annak ellenére hogy vannak olyan statisztikák, amik éppen az ellenkezőjét hozzák ki), míg a tehéntej ösztrogén kapcsoltság terén jellemzően nem számottevő faktorként beszélnek. Ráadásul az erőteljesebb szójafogyasztás más nem kívánatos mechanizmusok kialakulásával is gyanúsítható (bár egyiket se mondanám totál visszaigazoltnak):

[link]

2018. máj. 23. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!