Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » A Magnézium-klorid-nak százalé...

A Magnézium-klorid-nak százalékosan mennyi a Mg tartalma? És a szájon át, oldott állapotban bevitt anyagban lévő Mg hány százaléka szívódik fel?

Figyelt kérdés
Ezen a fórumon, és a Guglin is már vagy 6 féle Mg anyag fenti adatait megtaláltam, csak a Mg-kloridét nem. Féligazságok, általánosságok, stb., semmi számszerű konkrétum. Pedig ezt dicsérik a legjobban.
2018. jan. 11. 21:44
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
A magnézium klorid magnézium tartalma 11 % (tömegszázalék) [link]
2018. jan. 11. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
33%
Szerintem ez 6. osztályos kémia
2018. jan. 12. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%

A tömeg szerinti magnéziumtartalmat nagyon egyszerűen ki lehet számolni a periódusos rendszer adatai ( [link] ) és a vegyület képlete alapján.

1) Magnézium-klorid: MgCl2, azaz egy magnézium kapcsolódik két klór atommal

2) Megnézed mennyi a moláris tömege az atomoknak: Mg = 24,3 g/mol, Cl = 35,45 g/mol

3) Kiszámolod a molekula tömegét: 24,3+2×35,45 = 95,2

4) 95,2 g tehát a 100%, meg kell nézni, hogy ennek a Mg tömege (24,3 g) hány százaléka:

95,2-nek a század része 95,2/100 = 0,952 - ez 1%!

Most elosztjuk a magnézium tömegét ezzel: 24,3/0,952 = 25,525%

Tehát a magnézium-klorid (MgCl2) 25,5%-a magnézium.


Mivel vízben jól oldódik ez a vegyület, valószínűleg jó a felszívódása.

2018. jan. 12. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
A fenti számítás helytálló, csakhogy a patikában / boltban nem vegytiszta MgCl2 van, mert az nem stabil, nagyon rossz ízű, stb. segédanyagokat kevernek hozzá, így jön ki a 11% az első válaszban.
2018. jan. 12. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

Be kell valljam, a %-os mennyiségeket én is így számoltam, és nekem is kb. a 25/75% jött ki. Úgy hogy megnyugodtam. Ezért a 11 % kicsit gyanús volt. De az indoklás logikus. Azzal bonyolítva a képet, hogy nem patikába vettem hanem a JomTom Kft-nél. Náluk is érvényes lehet a 11%? Egyébként az eBay-on ilyet is találtam:

Slow-Mag 1 tablet -535 mg magnesium chloride, 64 mg elemental magnesium.

Ez is inkább 12 % mint 25. Vagy a 25%-ból ennyi a felszívódott mennyiség?

2018. jan. 13. 01:17
 6/21 Ignis Subdialis ***** válasza:

A felszívódó magnéziummennyiséget nem írják/nem írhatják a készítményre, az egy elméleti arány, amit számtalan dolog befolyásol, hogyan szedi az illető, milyen a vastagbelének az állapota, bevitt-e egyidejűleg felszívódást támogató (pl.B6-vitamin) vagy gátló (vas, kalcium) hatóanyagokat stb.


Magához a magnéziumvegyület molekulához ha "hozzákevernek" dolgokat, akkor az egy más vegyület, más anyag lesz, nem magnézium-klorid. Leszámítva azt az esetet, amikor vizet, pontosabban vízmolekulá(ka)t "kevernek hozzá" :), hidrát formulát hozva létre. Ez ugyanúgy szilárd anyag - a vízmolekulák a kristálszerkezetbe épülnek be - és sokszor felületes leírásokban lehagyják a hidrát jelzőt (gyógyszerészeti vagy egyéb komoly alkalmazásban ezt nem tehetik meg).


Ha magához a tablettához kevernek hozzá anyagokat, azok nem épülnek be a molekulába, csak "hígítják" magát a készítményt, de ebben az esetben is a magnézium-vegyület tömege ugyanaz marad, csak a készítményen belüli aránya változik. Tehát ha 535 mg magnézium-klorid van a tablettában, akkor az nem az adalékanyagok tömege, hanem a vegytiszta magnézium-kloridé vagy pontosabban...


...a 12%-os arány inkább arra utal, hogy magnézium-klorid-hexahidrátról van szó. Számold ki, pontosan mennyi az MgCl2×(H2O)6 (tehát 1 magnézium-klorid molekula 6 vízmolekulához kapcsolódva).

2018. jan. 13. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 Ignis Subdialis ***** válasza:
Elnézést, tehát kristályszerkezet, illetve a Mg-klorid-hexahidrátban mennyi a magnézium aránya. Ez van, ha sietnék a válasszal... :D
2018. jan. 13. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

A fent említett 535 mg tényleg magnézium-klorid-hexahidrát lehet. Ezzel kalkulálva 11.4%-os Mg tartalom jött ki, és a „64 mg elemental magnesium” helyett 61 mg. Szerintem lényegtelen az eltérés.


A JomTom-nál teljes a káosz. Szerintük a magnézium-kloridjuk 47% Mg-ot tartalmaz. A fentiek alapján, valószínűleg magnézium-klorid-hexahidrát-ot árulnak, aminek a 44.6 %-a MgCl2, kis jóindulattal ez lehet a 47%. Ennek a 25%-a, vagyis a kiindulási mennyiség 11.75%-a tiszta Mg.


Lassan a Magnézium-citrát nál tartunk, 14%-os Mg tartalommal, és 90%-os felszívódással.


Valamilyen becsül, tól-ig érték létezik a MgCl2 felszívódására?

2018. jan. 13. 17:03
 9/21 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%

Szerintem is ez még elfogadható eltérés, más vegyületeknél is adódik ennyi, még több is, ami a kerekítésből is fakadhat, az ilyeneket nekünk simán elfogadták az egyetemen azzal, hogy nincs akkora mértékű eltérés, ami logikai, képletbeli vagy számítási hibára utalna.


A magnézium-citrátnál a cikkekben itt-ott előforduló 14-15%-os magnéziumtartalom nekem a kémiai adatok alapján csak 11,34% a C6H6MgO7 képlettel. Viszont ha trimagnézium-dicitráttal számolunk, még többre is kijöhet: Mg3(C6H5O7)2. (Ez anhidrát változat, nincs vízmolekula a szerkezetében.)


Ez a jomtomos verzió valóban elég abszurd, szólni kellene neki, hogy téves infó van az oldalán. A magnézium-oxidban azért van 60,75% magnézium, mert a magnézium tömege másfélszer több az oxigénnél. A magnézium-kloridban eleve két klór van, amiből már egyetlen tömege is meghaladja az Mg-t. De a káosz valóban teljes kábé mindenhol, még orvosok, gyógyszerészek is összekeverik a magnéziumvegyület és a magnézium mint hatóanyag fogalmát és azt mondják a páciensnek, hogy szedjen napi pl. 2000 mg magnéziumot...


Egyébként a jó felszívódású magnéziumvegyületek között tényleg nincs igazi győztes, csak a mesében van egyszerre sok magnéziumot tartalmazó ÉS jól felszívódó vegyület. Ráadásul még közepes felszívódású vegyület is beszállhat a versenybe, hiszen ha jól megnézzük az elméleti értékeket, kb. ezt látjuk:

orotát: 7,26% Mg 100% felszívódással 100 mg vegyületből 7 mg szívódik fel

laktát: 12,01% Mg 99% felszívódással 100 mg vegyületből 12 mg szívódik fel

citrát: 11, 14-15 vagy 16%? Optimista becsléssel 100 mg vegyületben 16 mg Mg, ami 90%-os felszívódással 14 mg, szimpla citráttal ugyanez 10 mg

karbonát: 28,82% Mg, 30% felszívódással 100 mg vegyületből 9 mg szívódik fel

klorid: 25,5 vagy 11,96% Mg...

A különbségek elenyészőek...

2018. jan. 14. 03:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

Köszönet az eddigi infókért. Ezekre támaszkodva, kiszámoltam néhány ismert Mg készítmény Mg tartalmát és annak biológiai hasznosulását figyelembe véve, 100 mg. felszívódott Mg árát. Elég érdekes az eredmény. Remélem nem tévedtem.


Magnerot: 165 Ft./ 100mg.

Magnosolv 101 Ft./ 100 mg.

MagneB6 94 Ft./ 100mg.

Mg citrici: 57 Ft./ 100 mg.

Béres: 46 Ft./ 100 mg.

InnoPharm Magnézium+B6 32 Ft./ 100 mg.

BioCo Mg+B6: 28 Ft./ 100 mg.


Mg-citrát (por alak) 10.4 Ft./ 100 mg.

Mg-klorid hexahidrát 5.8 Ft./ 100 mg.

(por alak, felszívódás??)

2018. jan. 14. 13:30
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!