B vitaminokból mennyire van szükségünk? Most annyira, ami az ajánlott mennyiség, vagy tényleg annak a mennyiségnek a 20x-ra?
És ezt a hülyeséget hol olvastad?
Ennyi C vitaminhoz napi egy kiló narancsot vagy karfiolt, 700g brokkolit vagy fél kiló kiwit kellene megenni, és ezek a legjobb forrásai... ne mondd már, hogy ez reális.
Ja várj, csipkebogyóból elég lenne 100g is, de edd meg azt minden nap nyersen :). Zöld chili paprikából is elég ha benyomsz 200g-ot naponta. Vagy 300g petrezselyemzöldjét.
B 12-ből az adott mennyiséget be lehet vinni tablettával, csak minek. Az egy 10 napos kapszula. Az állatokat úgyis injekciózzák mert nem termelnek maguktól B12-t, szóval ha ennyire aggódsz beviheted így is. A tanulmányok szerint egyébként is 3x jobb a felszívódása, mint az állati ételekből (a legjobb vagy a b12 kapszula vagy a b12-vel dúsított ételek pl. növényi tejek stb., mert ebből sokkal jobban felszívódik).
Az általad említett mennyiséget amúgy elviekben napi 3 kiló borjúhús fedezné, tök reális. Lazacból viszont csak egy kiló kéne, lehet arra kéne átállnod?
Hát igen, ez az "ajánlott napi mennyiség (RDA)" vs. vitamintartalom nem feltétlen közelíthető pusztán ésszel, némi tájékozottság is szükséges. :) Néhány szempont:
1) Az RDA kb. egy átlagos egészséges ember napi szükséglete ideális körülmények között. Tegyük fel, hogy az illető egész életében csak természetes kajákat evett, minden nap végez valamennyi fizikai munkát, mozog, jó levegőn él, semmi káros szenvedélye stb. De ugye az megvan, hogy az emberek tetemes hányada nem ilyen. Rengeteg környezeti kockázati tényező között élünk, kiszolgáltatva szálló pornak, zajterhelésnek, elektromágneses sugárzások tömkelegének, vegyi anyagoknak, kórokozóknak; fakadnak problémák az életvitelünkből, mozgáshiányosak vagyunk, sokszorosan feldolgozott élelmiszereket fogyasztunk, amire evolúciósan nincs felkészülve a testünk vagy éppen nagyüzemi módszerekkel előállított húsokat és növényeket eszünk, amik évről évre egyre kevesebb tápanyagot tartalmaznak a talaj természetes kimerülése miatt, míg kemikáliákban pedig egyre gazdagabbak, ha már nem tudjuk mit csináljunk jó dolgunkban, akkor dohányzunk, piálunk stb.
2) Ember legyen a talpán, akinek rendben van a bélflórája ilyen hatások mellett, márpedig leginkább a bélflóra a felszívódás kulcsa. Nem mellékesen meg az immunrendszer 80%-a a bélflórán alapul.
3) A vitaminok minimum mennyiségeit általában úgy lövik be, hogy a legsúlyosabb vitaminhiányos tünet kivédésére a szükséges minimum mennyiség. C-vitamin esetében tehát a kb. 50 mg-mal köszi, elkerülöd a halálos skorbutot, de nem kerülöd el az általános gyengülést, hajlamossá válhatsz fogínygyulladásra stb. Tehát az ajánlott napi mennyiség az nem a maximum, hanem a minimum. A maximum pedig egy nagyon tág fogalom. Pl. vízben oldódó vitaminok esetében (pl. C, B-k) nincs értelme nagyon maximumról beszélni, mert hivatalosan ezekből kipisiljük a felesleget. A zsírban oldódó vitaminok "veszélye" hogy felhalmozódhatnak a szervezetben, de még így sem nagyon lehet belőni a maximumot, hiszen ismeretlen, hogy kinek mennyi van már raktáron vagy hogy milyen intenzíven használja fel vagy hogy egyáltalán milyen a szervezetében a felszívódás stb. Úgyhogy csak elvi értékek vannak, de azok az RDA-nak, azaz a minimum szükségletnek a sokszorosai és még ezek mögött sincsenek igazából jól megalapozott klinikai eredmények.
4) És máris itt vagyunk annál a kérdésnél, hogy kábé egy csomó vitamin még "tesztelés alatt" áll. Ahogy az kiderült, hogy 50 mg megelőzi a skorbutot, de lehetséges, hogy 5000 mg megelőzi a spikumitulisz kirkugontisz kórt, ami mondjuk szállodai recepciósokat veszélyeztet leginkább - ez azonban egyelőre csak feltételezés, nincs rá kellő számú statisztikai bizonyíték. Vagyis nagyon sok mindent nem tudunk még a vitaminokról, pozitív és negatív hatásaikról, a szükséges mennyiségekről, akár hihetetlenül nagy mennyiségekről is kiderülhet még bármi, pl. hogy 1 mázsa C-vitamin azonnali halált okoz, ha raklappal együtt a fejedre esik.
Jó példa a D-vitamin is, amiből az RDA 5 mikrogramm, miközben az összes hivatalos nemzetközi és hazai ajánlás szeptembertől áprilisig napi 1500-2000 NE (nemzetközi egység vagy IU - international unity), ami 38-50 mikrogrammal egyenlő. Tehát igen, az RDA tízszerese a kívánatos mennyiség, de simán szedhető akár 20-25× annyi is.
Egyes B-vitaminok tesznek nekünk egy szívességet: megfestik a vizeletet extrém neon- vagy narancssárgára. Így kb. könnyedén letesztelhetjük, hogy mennyit használ fel belőle a szervezetünk - ha a pisi színe változatlan, akkor az összeset, ha elszíneződik, akkor már felesleges volt.
A C-vitamin egyetlen ismert mellékhatása, hogy ha töményen aszkorbinsavként betolsz egyszerre 3-5000 mg-ot, akkor megismered majd könyörtelen béltisztító hajlamát. De ha elosztod mondjuk 3 órára ezt, akkor magára hagyhatod a vécét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!