Anorexiából gyógyulás? 15/l
Paleo vagy GAPS étrend. Ha egy kicsit olvasol róluk, nem lesz lelkiismeret-furdalásod sem. És csak annyit fogsz hízni, amennyit kell.
Amúgy sajnos az étrended okozta az anorexiát és a többi kellemetlen tünetet is.
Utolsó: ennél nagyobb baromságot nehezen írhattál volna. Az anorexiát sokminden okozhatja, de elsősorban pszichológiai okokra vezethető vissza, nagyon sokszor az anyával való csecsemőkori rossz viszony okozza. Amitől viszont SOHA nem alakul ki: étrend. A nem megfelelő étrend a KÖVETKEZMÉNY, nem az ok.
Amúgy még ha az egyik ok az étrend lehetne (de nem az, olvass utána), akkor sem vághatnád rá hogy biztos az okozta úgy hogy szinte semmit nem tudsz az illetőről!
Utolsó: miből gondolod ezt? Láttál valamilyen tanulmányt, amelyben az anorexiások csecsemőkori traumáit vizsgálták? Gondolod, hogy azért van mostanság olyan sok fiatal anorexiás (túlnyomórészt lányok), mert 15-20 évvel ezelőtt kezdődően egyre több anyuka elhanyagolta csecsemőkorú kislányát (a fiúkat pedig jellemzően nem)? Nem gondolod, hogy ez kissé fura feltételezés? Szerinted nem lehet, hogy az egyre kevesebb tápanyagot és sok káros anyagot tartalmazó feldolgozott ételek, italok térhódításának, az egyre fiatalabb korban megkezdett drasztikus fogyókúráknak, koplalásnak, háttérismeretek és vitaminkiegészítés nélkül folytatott és gyakran erősen szójaalapú "vegán" étrendnek (ami fiatal lányok körében meglehetősen nagy népszerűségnek örvend) lehet valami köze ehhez a betegséghez?
És mivel magyarázod azt, hogy pusztán megfelelő táplálkozással is gyógyítható az anorexia?
Egyet kell értenem. Az anorexia egy mentális betegség, amit az esetek nagy részében a megfelelni vágyás okoz, nem a családi háttét.
A mostani média a nagyon, nagyon, nagyon, nagyon vékony alakot preferálja, mert rohadt nehéz elérni (az, hogy egészségtelen senkit nem zavar) és ezzel segítenek eladni mindent, amit akarnak.
És a kis 10 éves látja, hogy milyen "tökéletes" az a 20 cm-es derék, ezért ők is azt akarják. Hiszen az van a TV-ben.....akkor csak jó lehet, nem?....
És ez már beteges ahova eljutottunk. Az ember régen örült, ha nem éhezett, most meg már szándékosan éheztetik magukat....
És ide NEm elég a táplálkozás. megfelelő mentális gyógyulás is kell, a testi mellett. Ráadásul a vegán étrend valóban kizár rengeteg olyan élelemforrást, amivel sok hasznos dolgot lehet bevinni. És a vegán étrendre ugyanaz vonatkozik, mint sok másikra: Túl egyszínű. És éppen ezért nem ajánlom egy anorexiásnak. Gyógyuljon ki, hízzon meg, AZTÁN ha már minden rendben elkezdhet vegán lenni, addig ne.
Semmiképp nem mondanám, hogy baromság, hogy a helytelen étrend evészavart okozhat. De, sajnos nagyon is!
Ma már MRI-vizsgálatokkal a neurológusok kimutatták, hogy az evészavarokban szenvedő embereknél bizonyos agyterületek nem úgy működnek, mint azoknál, akiknek nincs evészavaruk. Alul-, ill. túlműködés figyelhető meg, melyek annak következtében lépnek fel, hogy épp mi az a létfontosságú tápanyag, ami jóval kevesebb vagy épp jóval több a szervezetben (így az agyban is), mint amennyinek optimálisan lenni kellene.
Ezért kulcsfontosságú a KIEGYENSÚLYOZOTT ÉTREND - azaz megfelelő mennyiségű fehérje, szénhidrát, zsír, vitamin, ásványi anyag bevitele.
A hiány ill. a többlet okozza az evészavaroknál az olyan agyi (mentális) reakciókat, mint a félelem a hízástól, a zavarodottság, a testképzavar, depresszió stb.
Ezért nem szabad ész nélkül fogyókúrázni, mindenféle tápanyagmegvonásokra alapuló diétákat elkezdeni, mert aki erre genetikailag hajlamos, az nagyon könnyen beleeshet az evészavarok csapdájába.
A pszichológiai, társadalmi tényezők erre csak rásegítenek. Ma már köztudomású, hogy az evészavarok kialakulásánál is a BIOLÓGIA az elsődleges!
https://www.youtube.com/watch?v=mSF14mRwJfA&feature=youtu.be
#2:
"Red Flags
There are plenty of red flags here: the “lone genius,” the “one cause” of most disease, the die-off and “wait a while and try again” explanations to keep patients on the diet when it is making them worse, the unvalidated sensitivity and diagnostic tests, the detoxification language, the bold but unsubstantiated claim of total reversal of autism, the dangerous recommendations for raw eggs, raw milk, and saturated fat and against vaccines and cholesterol testing, and more. Birds of a feather: she is associated with the Weston Price Foundation and was featured on Mercola’s website (both notorious sources of misinformation).
Conclusion
The GAPS diet reflects serious gaps in Dr. Campbell-McBride’s reasoning and in her understanding of science. There is no published evidence to support it. The early introductory stages may not provide adequate nutrition; the full diet is probably healthy but is onerous. It seems very unlikely that it could accomplish all that is claimed. Without testing, there is no way to know whether it benefits or harms patients."
6-os vagyok.
Visszatérve az eredeti kérdésre:
Nem írod, hány centi és hány kiló vagy, csak hogy 13-at fogytál, ami magában soknak tűnik, de nem tudjuk mennyi voltál eredetileg. De a felsorolt tünetek mind jelzik, hogy beteg vagy, és Te is érzed, hogy változtatni kell. Ez nagyon jó.
Bemásolom ide a válaszomat, amit kb. 3 hete adtam egy hasonló korú lány ugyanilyen kérdésére, hogy hogyan is tudna visszatérni a normál evéshez.
Nagyon sok anorexiában szenvedő beteg érez hasonlóan, mint Te, hogy nem tudja, mikor, mennyi elég. Ez azért van, mert a betegség előrehaladtával sokaknál nem jelez pontosan az agy, sem az éhséget, sem a telítettséget. Ez tovább növeli az amúgy is meglévő szorongást, hogy "ha többet eszem, mint kellene, egyből meghízok! Zsírt, szénhidrátot ne, mert már jön is a háj!"
Egy teljesen új, az USA-ban kidolgozott módszer szerint amit tenni lehet, az az, hogy egy dietetikus által összeállított, minden tápanyag (szénhidrát, fehérje, zsír) szempontjából kiegyensúlyozott és teljesen az adott személyre szabott (korához, súlyához ízléséhez, életmódjához, stb), 5-6-szori étkezésből álló napi (egy napra vonatkozó!) étrendet kell fogyasztani. Akár 1-2 héten át is mindig ugyanazt. A mennyiséget - és hogy mikor, milyen időközönként, mit - is pontosan meg kell persze határozni. Mintha az étel GYÓGYSZER lenne!
És ettől a "rituálétól" az agy elkezd "visszaprogramozódni" normál kerékvágásba. Hogy kinél, mikor lehet újabb ételt bevezetni az függ a betegség súlyosságától. De így érdemes elkezdeni.
Aztán a szakemberekkel konzultálva, hogy hogy alakulnak a dolgok, lehet változtatni. Emellett természetesen pszichoterápiára is szükség lehet.
Étrendtől nem lesz senki anorexiás. Anorexiás hajlam okozza a nem kielégítő táplálkozást.
Vegetarianizmus vagy vegánság nem okoz senkinek anorexiát, ez egy újabb bullshit amit terjesztenek a vegánokat lejáratni kívánók.
Az tény hogy felülreprezentáltak az anorexiások vegánok körében, de csak azért mert az anorexiások hajlamosak mainstreamtől eltérő étrendet választani. Aki anorexiás és vegán, az valószínűleg a vegánsága előtt is anorexiás volt.
Az hogy a média hat-e, megint csak egy kényes téma. Hiába vékony a trendi, a legtöbb tini mégsem lesz anorexiás ettől. Más példa: ha kést adsz 100 gyerek kezébe, (remélem) csak egy kis százalékuk használja a többi gyerek ellen. És aki igen, az nem azért mert kést adtál a kezébe, hanem mert erre hajlama van, és ha nem adsz neki kést akkor is idővel talál módot hogy erőszakot alkalmazzon embertársai ellen.
Az anorexia és az étrend/média is szerintem hasonló kapcsolatban áll.
Ami az elmúlt évtizedek anorexiaterjedését illeti, nagyon sok más dolog hozzájárulhat, pl az hogy egyre kevesebben és kevesebb ideig szoptatják a gyereküket, vagy üvegből teszik előre lefejve amit lehet nem is az anya ad neki, és egy fontos kapcsolódás és összehangolódás is elvész vele. Ez különösen a lányok pszichológiájában okoz hatalmas változást, hiszen a lány jobban azonosítja magát az anyjával (ő is nőnemű, olyan mint én, stb), aki megtagadja tőle a női mellet, a neki szánt étel forrását. Ez internalizálódik, és ugyanúgy megvonja magától az ételt mint ahogy az anyja tette. Ezen kívül családon belüli nemi erőszak és más családi diszfunkciók is okozhatják. Ezekkel le van tudva az esetek kb 80%-a.
Anorexiát már az 1600-as években is említenek, és akkor is elsősorban nőkre volt jellemző. Akkor meg nem volt semmiféle vékony nőideál meg divat, akkor az aszkétizmus, a böjt volt a menő "indok" arra hogy ne egyenek.
A jelenség ugyanaz, az eszköz meg az indok változott a korral.
Nem vagyok biztos benne, hogy ez anorexia. Van olyan barátnőm, aki 80+ kiló, és a fogyókúra miatt hasonló tüneteket produkál, de nem anorexiás. Ahogy előttem is írták, az anorexia egy ennél sokkal összetettebb, mentális és testi betegség egyszerre.
Beszélj a szüleiddel, keressetek egy jó dietetikust, ha valóban érti a dolgát, megéri pénzt áldozni rá. Sok sikert! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!