Az ásványvíz vagy a csapvíz az egészségesebb? Melyik jobb a szervezetnek?
Sok tényező van :-) Egyrészt Magyarország legnagyobb részén kiváló minőségű a csapvíz, van, ahol ugyanazt az ásványvizet nyomják a vezetékbe, mint amit palackoznak is (azért nem nevezik ásványvíznek, mert az definíció szerint palackozott). Mindenesetre ásványianyag-tartalom szempontjából a legtöbb helyen azért a palackos víz győzne szerintem.
A csapvizet klórozzák, de a klór kipárolog a vízből már rövid idejű állás után, így nem árt, de a vizet jól fertőtleníti. A szénsavas vizet a szénsav fertőtleníti (amit viszont én nem szeretek, azt pedig nem tudom, hogy egészségtelen-e). A szénsavmenteset atomos oxigénnel fertőtlenítik, ami egy rendkívül agresszív anyag, de kétatomos molekulákká összeállva ártalmatlan. Viszont ha mégis marad a szénsavmentes vízben valami szennyezés, az bizony a hosszú állás alatt megfertőzheti a vizet - ellentétben a csapvízzel, amit elég gyakran ellenőriznek. Így élelmiszerbiztonsági szempontból a csapvíz jobban ellenőrzött.
Kérdés még a csomagolás. A vízvezetékhálózat Budapesten jó, a telkeken belüli rész változó, néhol elég vacak is lehet (pl. ólomcsövek). Az ország más részein nem tudom, mi a helyzet. Az ásványvíznél ott a palack. Az egyik problémalehetőség, hogy a palackból kerül-e valami a vízbe, ami káros. A másik a palack maga: ha újrafelhasználják is, akkor is szennyező, energiapazarló megoldás. Persze, amíg kevesen isznak ásványvizet, a szennyező hatás egyformán oszlik el, és így az ásványvizesek jobban járhatnak. De ha mindenki ilyen vizet inna, lehet, hogy összességében mindenki rosszabbul járna. De így - lokálisan, csak a saját érdekét nézve - megéri mindenkinek az ásványvíz. Lásd még közlegelők problémája.
azért az előző hozzászólások nagyonkívánkoznak egy korrekcióért.
1. A csapvízben nem (csak) ösztrogén van. A műanyagok, növényvédő szere bomlásterméke viszont hasonlít az ösztrogénre, és persze, vagy egy kevés a fogamzásgátlókból is, amit a nénik kipisilnek, és lehúznak a retyón. Ez az ösztrogénre hasonló anyag nem csak a férfiakra nézve káros, de a nőknek is, milve nem egészen olyan a hatása, mint az ösztrogénnek, viszont a szervezetben csökken a saját ösztrogén kiválasztása. Legalább is ettől tart néhány tudós. Van viszont egy csomó másik, aki más álltít.
2. A klór vegyület formájában kerül a vízbe, és elég erős túlzás, hogy lassan több lesz, mint a víz. A klór a baktériumok, és a különféle mikroorganizmusok elpusztítására van, nehézfémeket, ürüléket, stb nem szűr ki ("tüntet el"), mert nem is arra van. Arra ott vannak más víztisztító berendezések, stb. Egyébként is, szennyvizet tudtommal Magyaroszágon, de az EUban sehol sem fogyasztanak.
Az ivóvíz nem jelenti azt, hogy nincsenek benne káros anyagok, csak azt, hogy minden a határértéken belül van. A palackozott ásványvizeket általában mélyebbről nyerik ki, és ezekben jóval kevesebb az ilyen említett káros anyag.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!