Barátom állandóan eszik. Ez így normális?
Ebben a korban még teljesen normális az, hogy valakinek nagy az étvágya, de sorra véve az általad leírt dolgokat:
1. A cukorbetegség nem attól alakul ki, hogy valaki sokat eszik. Genetikai hajlamtól - , illetve elhízástól függő dolog, azaz nem attól lesz valaki cukorbeteg, hogy sokat eszik, hanem hogy a sok evéstől elhízik és ezzel kialakít magának egy kockázati tényezőt az esetleges genetikai tényezőkön kívül.
2. Az ételfüggőséget nehezebb diagnosztizálni, mert nem minden az, amit a felszínen lát az ember. Tehát attól, mert valaki sokat eszik, még nem feltétlenül ételfüggő, ugyanis az ételfüggőség egy pszichikai folyamat is egyben, amelyet nem lehet levonni annak alapján, hogy valaki mennyit eszik, hanem inkább annak alapján, hogy miért eszik. Példának okáért ott vannak a testépítők vagy a versenysportolók is, akik nagyon sokat esznek, mert az életvitelük azt kívánja meg, de ettől még nem ételfüggőek és nem rendelkeznek az ételfüggőség jeleivel.
Az ételfüggőség érzelmi síkon szokott képződni főképp vagy rossz étkezési beidegződések révén, de a lényeg az az, hogy a gyakori evés és az ételfüggőség között jelentős különbség van és az egyik még egyáltalán nem feltételezi a másikat.
3. Az, hogy nem sokat mozog, semmiképpen sem jó. A fiatal életkor kompenzálja ezt a mozgáshiányt , de idővel a test mindent visszafizet dupla áron, szóval nem éri meg annyira elkényelmesedni, hogy az hosszútávon az egészség rovására menjen.
4. Az, hogy álmatlansággal küzd nem csoda, figyelembe véve azt, hogy semmit sem mozog és közben nagyon sokat eszik. Ez magyarázza fejfájásokat is és a fáradékonyságot is.
Mindent egybevetve az elején azt gondoltam, hogy eltúlzod kissé az ügyet, de így alaposan átolvasva az egészet nekem is okom volna az aggodalomra.
Nem azzal van a gond ugyanis, hogy nagy az étvágya 18 éves férfi létére, viszont az már annál inkább problémás , hogy megszokja a mozgásszegény életmódot. Ezzel nem csak a fáradékonyságot, az álmatlanságot és egyéb panaszokat idéz elő , hanem egy valószínű jövendőbeli elhízást is, ugyanis a fiatal szervezet nagyon gyorsan égeti az energiát, viszont idővel az anyagcsere megváltozik, a rossz étkezési szokások pedig megmaradnak és így történik az, hogy aki fiatalkorában egy viszonylag atletikus külsővel rendelkezik, az 25 éves korától felfele már jelentős súlyfelesleggel ébred és innen nyilván már csak egy lépés van az ebből adódó betegségekig.
Most még nincs gond tehát, semmi sincs veszve, 18 évesen még mindent visszalehet fordítani és meglehet előzni az esetleges kialakuló problémákat, viszont tudatosulnia kell a barátodban is annak, hogy jelenleg nem a legjobb úton halad.
Szerintem elég valószínű, hogy fel van borulva benne pár dolog..
A vékony alkat és a sok evés még lehetne egy 'Tűz' típusú ember anyagcseréje.. hehe, az álmatlanság is illik ide, de az már problémás tünet.
Átállhatna lowcarbra, ehetne sok zsírt, ez lassítana rajta. Sok-sok zöldséggel, a zsírtól majd jóllakik.
Hagyományos orvos nem ért a táplálkozáshoz, nem tud mit kezdeni ezekkel az infókkal, max. elvégeznek rajta pl. terheléses cukor vizsgálatot.. Mondjuk az is valami.
Szerintem változtasson az étkezésén a leírtak alapján, nem tudom Mafia mit tanácsolt, de ha írt konkrét ötletet akkor azt is meg lehet próbálni mert jókat ír.
Én pluszban tanácsolnám nyugtatósabb teák kipróbálását. Zöldtea sokáig áztatva, borsmenta (ez ilyen hűsítős, kellemes) vagy ha utána kerestek milyen nyugtató teák vannak, valami enyhe teljesen megfelelő lenne. Hideg víz helyett langyos tea :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!