Aki "bezabál" és nincs epéje, annak görcse lesz. Mert ugye nincs hol raktározni az emésztő enzimet (vagy mit. ). Aki szódabikarbónát vesz be evés közben, azzal is ugyanez lesz?
"Aki "bezabál" és nincs epéje, annak görcse lesz."
Epéje van csak epehólyagja nincs... ülj le kettes alá.
1. nem tudom konkrétan mi generálja a fájdalmat, amit epegörcsnek nevezünk
2. ha lúggal (szódabikarbóna) közömbösíted a gyomorsavat, a gyomortartalom pH-ja emelkedik, akkor:
- nem lesz elég savas, hogy a fehérjéket denaturálja
- nem lesz elég savas, hogy a fehérjebontó pepszinogén enzim pepszinné alakuljon 'aktiválódjon' tehát a fehérjeemésztés teljes gellert kap. Se nem denaturálódik, se nem kezd el kisebb részekre bomlani. Tovább halad a vékonybélbe, de mivel nincs megfelelően előkészítve így a patkóbélbe ürülő enzimek sem tudják már megfelelően tovább bontani, így fehérjék haladnak a bélben lebontott aminosavak helyett, nem szívódik fel. A vastagbélben ez majd baktériumok által kerül lebontásra. Mi a saját enzimjeinkkel emésztenénk, a vastagbélben viszont rothadás történik, ha véletlenül nem szívódna fel a tápanyag. Mi emésztünk 'szépen', a bélbacik meg gázosan, sok nem túl kedvező anyagcseretermékkel. Mérgező is, nem is jutunk aminosavakhoz.. lehet tőle jó kóros széklet és hasfájás.
És persze a gyomorsav mennyiségének (koncentrációjának) csökkenése étellel együtt bevitt kórokozók életbenmaradási esélyét is növeli. Azaz gyomorsav nélkül jönnek a fertőzések, de akár egy mikrobás eredetű reflux betegség..
A kókuszzsírral az van, hogy nem feltétlen kell hozzá epe. Az epe a zsírok emésztésében játszik fontos szerepet, de a kókuszzsírban olyan zsírsavakból van igen sok, amikhez eleve nem nagyon kell epe, gond nélkül felszívhatók. Nem sokat kell emészteni rajtuk, nem kell átalakítani. 'Könnyen emészthető'.
Akinek kiveszik az epehólyagját, lehet, hogy nem tud már szalonnát enni. De zsírt kell ennie, kókuszzsír a javasolt ilyenkor, és ezt is lehet még emulgeálni, hogy abszolút ne kelljen hozzá epe.
A kérdésedre a rövid válasz az,hogy ha nagy adag ételt eszünk meg,természetesen feszíti a gyomrot,beleket,amitől fájhat a has. Ennek emésztéséhez több idő szükséges és természetesen több emésztő enzim és gyomorsav is. Ha szódabikarbónát vesz be ilyenkor valaki csökkenti a gyomorsav hatását,tehát nem tesz jót vele. A szódabikarbóna akkor hatásos,ha a kellőnél több gyomorsav termelődik. Akinek eltávolították az epehólyagját az epetermelése normális marad. Az epehólyag szerepe az,hogy "összegyűjti" a termelődött epét és annak függvényében,hogy mennyi zsír jut a vékonybélbe kisebb vagy nagyobb mennyiséget ürít bele. Ha nincs epehólyagja valakinek és nagy mennyiségű zsíros ételt eszik az epe,ami a májutakból közvetlenül ürül nem olyan mennyiség,ami ezt a zsírtömeget megemésztené. Ezért szabad csak kevés zsírt enni. Tehát tulajdonképpen az étel mennyisége és a csökkent emésztés okozza a fájdalmat.
Ha valaki "bezabál"(egészséges ember is) nem a szódabikarbóna a megoldás,hanem pl. a Bilagit,ami az epesavban található emésztőenzimeket tartalmaz,ezáltal segíti az emésztést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!