Ma jól étkeztem? Nem fogyókúrázom, nem hízókúrázom, hanem normálisan táplálkozom.
Reggeli: 1 kifli: margarin
2 kifli: margarin, szalámi, sajt
Ebéd: 1 zsömle. margarin, szalámi (nem tudtam rendesen étkezni)
Uzsonna: kakaó, majd 1 órával később virsli mustárral
Uzsonna/vacsora. 5, fél 6 táj fele: enyhén/kicsit cukrozott meggy.
A válaszokat előre is köszönöm!
Mint írtad nem tudtál rendesen étkezni ebére tehát nem ettél jól
dietetikus
na ez a dietetikus aztán nagyon érthet hozzá, hogy ha csak az ebéd nem tetszett neki:D
Elmondom, hogy egyik kajálásod sem tekinthető normális tápláló, egészséges, teljes étkezésnek. kb szinte mindent amire csak szüksége lehet a szervezetednek abból szinte nulla mennyiséget vittél be.
A dietetikus vagyok. Nem az ebéd nem tetszetté n az egész napjára értettem,
Hiszen ő maga írta mellékesen megjegyezve,hogy nem tudott rendesen enni. Na már most aki nem tud rendesen enni, étkezni az nem eszik normálisan. Lett- légyen szó akár csak egy étkezésről is.
De akkor utolsó kedvéért részletesen válaszolva:
Normális illetve egészséges táplálkozás esetén a minimum,hogy naponta 5x étkezzünk ebből egy legyen a főtétezés ami nálunk gasztronómiailag meghatározott módon és hagyományosan az ebéd. De lehet hetente 1-2 alkalommal a vacsora is meleg étkezés.
A napi folyadék bevitele min. 2-2,5 liter legyen ebben a melegben lehet akár 3 l is illetve egyes betegségekben , vagy várandósság illetve kisgyermek, idős esetében szintén megnövekedik az igény és lehet 3 l/nap is. Ebben a folyadék mennyiségben benne van a reggeli kávé, kakaó stb és az ebédnél elfogyasztott leves is.
S a többi elv ahhoz,hogy egészségesen állítsd össze a napod ami áll Reggeliből, Tízóraiból, Ebédből, Uzsonnából és Vacsorából ,melynek időpontja ideális esetben este 6-7 óra mely után már nem fogyasztunk ennivalót, nem eszünk csak iszunk. Nem túlterhelendő a lassan dolgozó emésztőrendszert.
Táplálkozási Fórum
Az egészséges táplálkozáshoz egy tizenkét pontos segítséget állítottak össze a Fórum munkatársai:
Az egészséges táplálkozás 12 pontja
Az egészséges táplálkozás témájában is nagyon sok - akár egymással ellentétes - tanácsot, szabályt találhatunk, és ember legyen a talpán, aki ezek között igazán ki tud igazodni.
Az egészséges táplálkozás lényegét sokan, sokféleképpen próbálták már meg összefoglalni, hol rosszul, hol jól. A hozzáférhető irodalom is hol jó, hol furcsa, egymásnak ellentmondó tanácsokat ad, sőt néha szakirodalomnak is nehezen nevezhető.
Mindenki szeretne egészségesen élni és táplálkozni, azonban konkrét tanácsok nélkül ez bizony nehezen sikerülhet, hiszen nem lehet mindenki képzett egészségügyi szakember.
A hazai táplálkozással foglalkozó szervezetek közül kiemelkedő Táplálkozási Fórum már évek óta próbál hasznos tanácsokkal, tájékoztató kiadványokkal irányt mutatni az érdeklődőknek. Az egészséges táplálkozáshoz egy tizenkét pontos segítséget állítottak össze a Fórum munkatársai, melyet most megosztunk Önökkel:
a cikkünk folytatódik a hirdetés után
h i r d e t é s
1. pont
Minél változatosabban, minél többféle élelmiszerből, különböző ételkészítési módok felhasználásával állítsuk össze étrendünket. Ne ragaszkodjunk a megszokotthoz, ízleljünk meg más ételeket is, kipróbálás után mondjunk csak véleményt, ne legyenek előítéleteink. A sokszínű, nem gyakran ismétlődő ételsorokat tartalmazó étrend önmagában komoly biztosítékot jelent arra, hogy minden szükséges tápanyagot megkap a szervezetünk.
2. pont
Együnk kevésbé zsíros ételeket: a főzéshez, sütéshez inkább margarint vagy olajat használjunk. Különösen fontos ez a keveset mozgók, az ülőfoglalkozásúak számára. Részesítsük előnyben a gőzölést, párolást, a fóliában, teflonedényben vagy fedett cserépedényben, mikrohullámú sütőben készítést a zsiradékban sütéssel szemben. Mellőzzük a rántást, kedvezőbb a kevés liszttel, keményítővel készített habarás.
3. pont
Kevés sóval készítsük az ételeket, utólag ne sózzunk: a mérsékelten sós ízt nagyon gyorsan meg lehet szokni. Különösen kerüljük a sózást gyermekeknél, mert az ekkor kialakult ízlés az egész életre kihat. A fogyasztásra kész élelmiszerek közül válasszuk a kevésbé sózottakat. Az ételek változatos ízesítésére sokféle fűszert használhatunk.
4. pont
Csak étkezések befejező fogásaként, hetenként legfeljebb egyszer-kétszer együnk édességeket, süteményeket, soha ne étkezések között, főleg nem helyette. Ételeinket egyáltalán ne, legfeljebb nagyon csekély mértékben cukrozzuk. Ahol lehet, cukor helyett használjunk mézet. Igyunk inkább természetes gyümölcs- és zöldséglevet, mintsem italokat, szörpöket. A kávéba, teába - ha egyáltalán szükséges - inkább mesterséges édesítőszert tegyünk. Ne szoktassuk a gyermekeket az édes íz szeretetére.
5. pont
Naponta fogyasszunk mintegy fél liter tejet vagy tejterméket (pl. sajtot, túrót, aludttejet, kefirt, joghurtot). A tejtermékek közül a kisebb zsírtartalmúakat válasszuk.
6. pont
Rendszeresen, naponta többször is együnk nyers gyümölcsöt, zöldségfélét (salátának elkészítve, erre télen is van mód), párolt főzeléknövényt, zöldséget.
7. pont
Asztalunkra mindig kerüljön barna kenyér. Köretként vagy a fogás alapjaként inkább a burgonyát és a párolt zöldségféléket válasszuk a rizs, esetleg a tészta helyett.
8. pont
Naponta négyszer-ötször étkezzünk. Egyik étkezés se legyen túlságosan bőséges vagy nagyon kevés: minél egyenletesebben osszuk el a napi táplálékmennyiséget. Együnk nyugodtan, kényelmes körülményeket teremtve, nem kapkodva. A főtt ételeket elkészítésük után mielőbb tálaljuk, ne tároljuk melegen órákig. Legyen meg a napi megszokott étkezési "menetrendünk", lehetőleg mindig azonos időpontban együnk.
9. pont
A szomjúság legjobban ivóvízzel oltható. Az alkohol káros, a szeszes italok energiafelesleget jelentenek táplálkozási szempontból, ezért is kerülni kell ezeket. Gyermekeknél a legkisebb mennyiségben is tilosak.
10. pont
A helyes táplálkozás nem jelenti egyetlen ételnek, élelmiszernek a tilalmát sem, azonban célszerű egyeseket előnyben részesíteni, mások fogyasztását csökkenteni. Nincsenek tiltott táplálékok, csak kerülendő mennyiségek! Bőséges fogyasztásra javasolt: elsősorban gyümölcsök, zöldség- és főzelékfélék, hal, továbbá barna kenyér, burgonya. Mérsékelt fogyasztásra javasolt: nem zsíros húsok és húskészítmények, zsírszegény tej és tejtermékek, zsiradékok (célszerű a zsír helyett az olaj, a vaj helyett a margarin), tojás, tészta, száraz hüvelyesek. Kerülni javasolt: édességek, fagylalt, cukrozott készítmények (befőtt, lekvár is), zsíros húsok, zsíros ételek, tejszín, cukor, cukros üdítők, só, tömény italok, sör, bor. Figyeljünk a csomagolt élelmiszereken feltüntetett energia- és tápanyagértékekre, egyéb összetételi adatokra, amelyek sok segítséget adnak az élelmiszerek kiválasztásában és az étrend összeállításában.
11. pont
A helyes táplálkozás kedvező hatásait hatékonyan egészíti ki a dohányzás teljes mellőzése, a rendszeres testmozgás.
12. pont
A helyes táplálkozás fedezi a szervezet minden élettani folyamatának energia- és tápanyag-felhasználását. Egyszerű módszert jelent értékelésére a testtömeg mérése: a megfelelő táplálkozás mellett a kívánatos testtömeg alakul ki, ezt a célt kell elérnünk.
Miért csak egy alkalommal lehet meleg ételt enni egy nap? És ez a 2-2,5 esetenként 3 liter ez milyen ismert adat alapján ajánlod mindenkinek? Gondolom egy 40kg-os kis diáklány és egy 110kg-s erősoportoló mint én eléggé eltér a vízigényünk.
Ez a 12 pont meg kb olyan mintha a kiskegyed diétás tipjeit olvasnám még a falusi 85éves nagymamám is tudja ezeket.
Ettől az együnk változatosan szövegtől, mert az egyoldalú étkezés káros meg már kifordul a belem. Egyiknap egyél vajas kenyet másnap egyél zsíros kenyert efektust sokkal egészségesebbnek látjátok mint azt, hogyha minden nap ugyanazt a tápláló kaját enném. Amúgyis ezzel a változatos kaja hülyeséggel biztos, hogy mindent bevinnék csak épp az lenne gáz,h egyiknap csak ezt másik nap csak azt harmadnap egyiket se és a szervezetnek minden nap szüksége van mindenre!
Ez a 2-es pont kezdő mondata meg kabaré:D Együnk kevesebb zsíros ételt:D Ez aztán a tanács erre tényleg nem jöttünk volna rá magunktól:D
3-as pont mi bajotok van a sózással?? OK nem kell fél percig sózni egy kis tál kaját, de miaz, hogy csak készítéskor sózzunk?? talán a hő hatására elbomlik a só csúnya káros anyaga?:D vagy mi?? és utána miért nem lehet ha elötte lehet?? Akkor ha elötte nem is akkr már utána se lehet?? ez ilyen téridőkontinum összeesküvés?
4-es pont. Ez kb olyan dolog, hogyha elszívsz hetente 1 szál cigit akkor nem leszel tüdőrákos. De ha elszív minden nap 2 dobozzal 20 évig az leszel. A heti 1-2 sütike mien fontos tápanyaggal bír amire szükségünk van?? Biztos óriási mennyiségben találhatunk benne ásványi anyagokat ha csak heti 1-2 szer lehet enni..... ugyanmár amire nincs szükség is káros azt minek enni egyáltalán??? minek az emberre tukmálni még ha ritka fogyasztásra is bíztatjuk azt. Kávé, teá-ba is inkább mesterséges édesítőt... egyáltalán minek ajánljátok a kávé, tea fogyasztását?? mien olyan ásványi anyag van bennük amire szükségünk lehet??? a tea antioxidáns tartalmával meg ne gyere mert kb annyi van benne mint egy szellentésemben.
5. Ezzel a fél liter tejjel a napi fehérjeforrást akarjátok pótolni?? mert arról egy szó sem esik sehol... és mi van a tejtermékekben ami ennyire jó és durva anyag, hogy kell fogyasztani de csak fél litert?
6. ez a pont jó, bár az együnk többször elég tág fogalom... valakinek a 2 alkalom is már több..
7. barnakenyér mindig legyen az asztalon??? aztán miért??? és miez,h a rizst kerüljük???
8. minimum az 5nek kellene lenni. a 4et meg sem említeném.
9.micsoda felfedezés a gyerekeknek tilos az alkohol. még jó hogy ezt közzétettétek hiszen eddig minden gyerekbe hektoliter szám nyomták a szülők a piát!!
a többibe meg nem kötök már bele, de elég kiskegyed feelingje van....
Már csak arra lennék kiváncsi,h a kedves dietetikusnak mien egy napi étrendje.
megosztanád velünk? csupán abból a célból mert mi sötét barmok akik nem rendelkezünk dietetikus papírral azt hisszük, hogy disznócsülkön élni egészséges...
10.43 ha annyira kíváncsi vagy:
Reggeli előtt egy bögre kakaó
reggelire általában kenyér ( változatosan mikor milyen van itthon. barna,rozsos, fehér, félbarna kukoricás stb)felvágott hol margarinra, hol vajra, hol simán a kenyérre. Felvágott is mindig más.
Tízórai egy kis zöldség nasi, vagy sajt nasi.
Ebéd: Hétközben általában valami egy tál. Szeretem a tésztát, csirkehúst, zuzzát. Pörköltet stb. Kevés zsiradékot és sót használok. Nem sózom után az ételeim és nem sózom a zöldséget.
Rizst rizottó, töltött káposzta. Krumpli paprikás krumpli, rántotthoz főtt krumpli. Rántott dolgokat sütőben készítem. Nyáron főleg főzelékeket készítek, kelkáposzta, zöldbab ,borsó stb. Feltét tojás, vagy amihez kedv van.
Uzsira valami könnyű és gyors ,mert nem érek rá pepecselni és sokszor nem is lehet: kenyér, zsemle vagy kifli valamivel. Zöldség. S mindig idény szerint van itthon valami gyümölcs is.
A gyermekimmel sokat vagyunk szabadban ezért a kiflit vagy pogácsát visszük magunkkal a játszó térre.
Folyadéknak vizet iszunk illetve a gyerekek tejet, kakaót.
( A folyadék igény minden embernél függ a testsúlytól és az ürített folyadék mennyiségétől ez ált 2-2.5l/nap, de pl nálad lehet akár 4 is)
Az én bűnöm a kapucsínózás.
Vacsora este 6kor általában hideget eszünk. De ha kedvünk tartja eszünk valami egy tálat.
S messze nem soroltam még fel mindent.
Igazad van a fehérje pótlásról konkrétan nem szól a 12 pont, mert nem neked boodybildernek ( nem írtam helyesen mielőtt szólnál) íródott hanem az átlagnak.
Egyébként kiváló fehérje források a tej,tejtermékek, fehér húsok ( baromfi) és sertéshúsok. Természetesen kell és fogyaszthatók a belsőségek. S még sok mindent elmondhatnék. De veled felesleges vitatkozni. Már találkoztunk.
Ajánlom olvasgatni a következő dietetikai szakmai oldalakat: www.ujdieta.hu
www.elelmezes.hu
Kritizálni ismeretek vagy félismeret birtokában a legkönnyebb. olvass és tanulj vess össze és utána alkoss véleményt.
te hallod ehez az étrend összeállításhoz dietetikusnak kell lenni?? mert kb öreganyám eszik így. egy totál átlagos ember akinek semmi köze nincs a kajához és nem is foglalkozik a táplálkozásaal eszik így! Hol vannak az egész napra kiható alacsony glikémiás ételek amelyek a vércukorszintet stabilizálnák??Hol van a megfelelő rost bevitel? Hol van kiszámolva az, hogy megfelelő lugosító hatású élelmet viszel be?? Hol van kiszámolva az,h elegendő fehérjét viszel be (nem csak a bodibuildereknek kell fehérje). tudod az összes szerv a testedben aminosavakból épül fel és szinte mindenehz aminosav kell a megfelelő működéshez. hol van a megfelelő mennyiségű vitamin,antioxidánsok, ásványi anyagok bevitel? hol van a megfelelő mennyiségű, minőségű zsírok bevitele? omega3 omega 6 dha/epa ststb? bgyerekbe kakaót öntesz? gratulálok nyomjad bele a cukort csak! a tejre nem térek ki mert sztem azt már nem fognád fel, hogy a tejet csak a kisbabák szervezete tudja feldogozni...
és este 6 után miért nem eszel már??:D mert olvastad a kiskegyedben,h ne együnk már akkor??:D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!