Rakjunk fel vízfiltert, ha a vizünk ízre finom ugyan, de a forralón látom, hogy nagyon vízkövesedik?
Férjem szerint kár lenne kiszűrni az ásványi anyagokat, amik benne vannak. Így, vagy kiszűrve egészségesebb?
(Nem saját kúti, hanem rendes vezetékes vízről van szó. Utánanéztem, fúrt kútból van, nem tisztított szennyvíz.)
Szerintem nem fontos szűrögetni.
Nálunk hasonló a helyzet: 300 méteres artézi kutakból kapjuk a vezetékes vizet. Nincs agyon klórozva (szerencsére), de iszonyatosan kemény a vizünk! Ivásra nagyon finom, de a benne oldott mészkő miatt sok a vízkő mindenütt. A forralót, a csapokat 1-2 hetente le kell takarítani, mert felgyűlik a vízkő!
A mosógép viszont meglepően jól bírja, pedig nem kap vízlágyítót (csak annyit ami a mosóporokban van), de 7 éve teszi a dolgát hiba nélkül! :-)
Tényleg már két mosógép árát megspóroltam a Calgonon! :-D
A mosó-, és mosogató gépnek biztos jót tenne a szűrés.
Egy kis pontosítás: a vízben lévő kalcium és magnéziumsók (ezek adják ki a vízkeménységet) a sejtközi víztér és a vér elektrolitháztartásában játszanak szerepet, nem sejtépítő anyagok, mint az élelmiszerekben lévő szerves kalcium és magnézium vegyületek. Egészséges felnőtt embernek baja nem lesz tőle, a vese kiválasztja a felesleges mennyisége. De a kisgyerekek veséje még nem tudja teljesen kiválasztani, és bizonyos betegségek esetén is okozhat problémát a magas vízkeménység. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a Magyarok jellemzően túl sok elektrolitot fogyasztanak (konyhasó).
A víz íze viszont egész más, ha kemény, mint ha lágy. Van aki a nagyon kemény ásványvizeket szereti, és vannak, akik több száz, vagy ezer forintért is képesek megvenni az alacsony sótartalmú gleccservizeket (Evian és társai). Ezek sem károsak, sőt, ha megnézzük a Svédek egészségi mutatóit, ahol 3 °nk a szolgáltatott víz keménysége, talán még hasznos is az alacsony sóbevitel.
A megoldás egy központi élelmiszeripari vízlágyító beépítése. Az elektrolitszintet meghagyja, csak a kalcium, magnézium tartalmat lecseréli nátriumra.
A maradék vízkeménység is olyanra állítható, amilyre akarja az ember az un. bypass szeleppel, ami annyit kever vissza az eredeti vízből a lágyított vízhez, amennyit csak akarunk. Ha mondjuk a felére csökkentjük a keménységet, megmarad a víz íze, de fele takarítással, pucolással megússzuk. 5 °nk alá nem érdemes menni, mert akkor már olyan erős lesz a víz oldóképessége, hogy a csöveinkből is képes káros mennyiségű anyagot kioldani (Az ilyen vízzel már mosópor nélkül lehet mosni, annyira oldóképes, ezért is lehetett régen a lágy vizű patakokban sulykolással mosni). Pont ezért szerepel ez a minimum érték is a hazai szabványban (a Svédek meg olyan csöveket használnak csak, amiből káros anyag nem oldódhat, ott azért lehet 3-as).
Ezen az oldalon vannak élelmiszeripari vízlágyítók:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!