Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Honnan lehetne megtudni, hogy...

Honnan lehetne megtudni, hogy laktózérzékeny vagyok-e?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy mikor tejet,vagy tejjel készült ételeket italokat fogyasztok sokszor erős hasfájás kísér el a wc-re. De nem vagyok benne 100%-ig biztos hogy emiatt. Hogyan deríthetném ki? Erre milyen vizsgálat van? Mit csiálnak velem? Hogyan állapítják meg?
2010. nov. 2. 15:36
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
0%
tükrözés nagyon valószínű, hogy benne van a pakliban
2010. nov. 2. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Nem biztos. Laktózérzékenységet nem tükrözéssel néznek. Endokrinológia. Van egy pár nap laktózmentes diéta, és utána laktózt itatnak veled, aztán figyelnek valami értéket.
2010. nov. 2. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
Vérvétel. Háziorvostól kell kérni beutalót vérvételre.
2010. nov. 2. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Tükrözéssel a lisztérzékenységet vizsgálják.
2010. nov. 2. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Egyik barátnőm laktózérzékeny, és őt tükrözték is. (első vagyok). Ezért írtam.
2010. nov. 2. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Nem tükröznek, ha azzal kezded az orvosnál, hogy te vérvételt szeretnél először. A barátodat azért tükrözhették, mert vagy azzal ment az orvoshoz, hogy állandó hasmenése van, vagy a betegsége a kezelés ellenére kezdte tönkretenni a beleit és vérzett. A laktóz intolerancia megállapításához nem kell béltükrözés, mivel az azt hivatott megállapítani, hogy van e sérülés vagy egyéb elváltozás a bélfalon.
2010. nov. 2. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
így már értem, ez lehetett, sokat ment a hasa eléggé!
2010. nov. 2. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Diagnosztika


1) Funkcionális vizsgálatok:


- laktóz tolerancia teszt: vércukormérés a 0. percben, majd orális laktózterhelés (50g laktóz) után 60 és 120 perccel. A vizsgálat szenzitivitása 75%, specificitása 96%. Diabetes mellitus és kontaminált vékonybélszindróma (small intestinal bacterial overgrowth, SIBO) álnegatív eredményt okozhat, és a kóros gyomorürülés is befolyásolhatja az eredményt. A laktóz intolerancia diagnózisa akkor állítató fel, ha vércukorszint emelkedése a kezdeti értékhez képest nem éri el a 1.11 mmol/l-t (20 mg/dl).



- tej tolerancia teszt: a laktóz tolerancia teszt elvét követve, 500ml tej elfogyasztása után ha a vércukorszint emelkedése kevesebb, mint 0.5 mmol/l (9 mg/dl), laktóz malabsorptio bizonyítható.



- Hidrogén-kilégzési teszt: jelenleg ez a választandó diagnosztikus eljárás. Tizenkét órás éhezést és a 0. perces kilégzést követően a páciens 50-75 g laktózt tartalmazó tesztitalt fogyaszt el. Három órán át 30 percenként a kilégzett levegőmintákban megmérik a hidrogéngáz koncentrációját. A kiindulási értékhez képest 20/1.000.000 (20 ppm) koncentrációnövekedés laktáz deficienciára utal. Hangsúlyozni kell, hogy a vizsgálat eredménye alapján a primer és szekunder laktázhiány nem különíthető el!



- széklet pH vizsgálat: pH<6 és megnőtt ozmotikus rés esetén valószínűsíthető a laktóz intolerancia



- laktóz étrendi eliminációja: a legegyszerűbb, ha nem is a legpontosabb módszer. A panaszok javulása a laktóz elhagyását követően, majd a panaszok kiújulása az ismételt laktózfogyasztás hatására a laktázhiány alapos gyanúját veti fel.

2010. nov. 2. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

No ,akkor rakjuk helyre egy kicsit a dolgokat. A háziorvostól kell gasztroenterológiára beutalót kérned. Éhgyomorra elmész, itatnak veled tejcukros folyadékot és 30 perc múlva bele kell fújni egy gépbe, mert a kiáramlott hidrogént méri. Ezen kívül szövettani vizsgálat is lehet, illetve csecsemőknél vérvétel és széklet ellenőrzés.

Az endokrinológus a hormonális rendszerrel foglalkozik, ez pedig nem az. (Az egyik válaszoló tévesen írta.)

2010. nov. 2. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Hasmenés lehet a lisztérzékenyeknél is.
2010. nov. 2. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!