Szoktak diétát javasolni pajzsmirigy-alulműködésnél?
Ha igen milyet?
Sajnos endokrinológus csak annyit mondott, hogy figyeljek oda nehogy hízzak, mert gyakori.
Nálam is feljött 6 kg a 2 hónap alatt. Tsh-m még magas, folyamatosan emelni kell a letroxot.
Ha autoimmun eredetű (mondjuk Hashimoto), akkor javasolt kerülni a glutént, a cukor, a kávét, és ha még a laktózt bírod, akkor a tejtermékeket nem, de ha már vannak intoleranciatüneteid, akkor értelemszerűen a tejet is. :/
Eléggé hasonló a cukorbetegek diétájára a miénk, mert az alulműködés velejárója a csökkent anyagcsere, gyakori az inzulinrezisztencia, majd a 2-es típusú diabétesz. A hízáson kívül ennek a kockázatát kellene minimalizálni.
Fontos: a hormont mindig éhgyomorra vedd be és legalább 20-30 percet adj neki, hogy felszívódjon. Addig max vizet igyál.
Nagyon szívesen! :)
Az jutott még eszembe, hogy a szójával is lehetnek gondok, de ezt egyénileg kell kitapasztalni.
Gond alatt azt értem, hogy fokozhatja a PMS tüneteket, elviselhetetlen mellfeszülést okozhat amellett, hogy gyakoribb fejfájásos-migrénes panaszok is jelentjezhetnek mellette. Nem szokták összekötni a kettőt, pedig pm-betegeknél nagyon is gyakori, hisz ez egy hormonális betegség, ahol minden mindennel összefügg.
Kitartást és jó egészséget!
Tényleg, a szelén is ajánlott, ezt el is felejtettem! A D-vitamin szükséglet is magasabb, mint "normál" emberek esetében.
A koffeinre amiatt tudunk könnyen rákattanni, mert a pm alulműködése miatt folyamatos a fáradtság, enerváltság, és olyan, mintha kávé (vagy energiaital) nélkül létezni nem tudnánk. Közben még inkább kimerít, és az egyébként is gyulladásban lévő, 200%-on pörgő pajzsmirigyet is stimulálja az anyagcsere fokozása mellett, még erősebb gyulladást keltve, és ez egy ördögi kör, mert TÉNYLEG túlélhetetlennek tűnhet egy nap kávé nélkül. A taurin amúgy kifejezetten hasznos, ez az egyetlen valóban egészséges része az e.italoknak, és amúgy egy aminosav, azok egyike, amelyeket nem tudunk magunktól előállítani. Szívbetegek számára kifejezetten ajánlott a figyasztása, de ez kapszula / por formában is elérhető, nem kell hozzá redbull. :)
A táplálkozási "okosságok" után olvasgatva sokféle anyaggal találkoztam, tanulmányoztam többféle szemléletmódot, irányzatot (némelyik inkább szekta:); egyik mellett sem köteleződtem el, de mindenhonnan kicsipegettem a számomra hasznosnak tűnő dolgokat, és amit kipróbálva is hasznosnak éreztem, az megmaradt.
A kávé vs hormonok és pajzsmirigy -témát először BocsiVikinél találtam meg, de van ennek (ún. hormontípusok szerinti diéta) irodalma külf.i oldalakon is.
Ami még szintén nagyon hasznos volt számomra, az az Életem - ételem (vagy fordítva, Csonka Júlia blogja) oldal: rengeteg praktikus tudnivaló és olyan infók, amiket az orvostól kellene elsőkézből megtudnunk, ehelyett magunknak kell felkutatni, kitapasztalni mindent. Persze az a hiteles és biztos, de miért is kellene éveknek eltelnie míg ezek összeállnak személyre szabottan, ha már egyből megkapná mindenki a szükséges ismereteket, vagy legalább azt, hogy hol tud utánanézni, ha valami még mindig nem jó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!