Mennyit jelent fogyás szempontjából ha lecserélem a krumpli/rizs köreteket zöldségre/savanyúságokra?
Nézd még meg a hajdinát, bulgurt, barna rizst, kölest, kuszkuszt.
Kár és számomra felfoghatatlan, hogy pl irodaházak alatti kifőzdékben ezek nem találhatóak meg.
Nekem két dietetikus ajánlotta ezeket.
Kenyér ne fehér legyen, hanem pl rozsos kenyér vagy rozskenyér.
Ezek sokmindenre jók, változatosabb táplálkozás, több rost, magasabb HDL koleszterin (az a jó koleszterin), és igen, kevesebb kalória.
Nekem dietetikus azt mondta, a tányéron mindig legyen lassan felszívódó szénhidrát, zöldség és valami fehérje, aminek nem kell minden nap húsnak lennie.
Mondjuk nekem koleszterin miatt kellenek ezek, de általában kevesebb kalóriás, illetve kevésbé hízlaló dolgok ezek.
Én dietetikával foglalkozom évek óta, és látom, hogy ez a glikémiás index is mennyire félre van értve. Aki a krumplit és a rizst pusztán a glikémiás index miatt zöldségre akarja cserélni, az magában fogyasztja ezeket az élelmiszereket éhgyomorra? Csak mert ha nem, akkor a glikémiás index egy nem mérvadó táplálkozástudományi faktor. Ha jól sejtem, akkor az említett krumplit vagy rizst mindenki hússal, hallal, zöldséggel, tojással, öntettel, vagy valamilyen egyéb élelmiszerrel együtt fogyasztja köretként, ezáltal a krumpli/rizs felszívódása azonnal megváltozik (lassabb lesz), a Webbetegen olvasott glikémiás index pedig nem lesz rá érvényes. Az bejuttatott élelmiszerek nem külön-külön szívódnak fel, hiszen egész egyszerűen egyben kajálod meg őket. A glikémiás index fontosságát hagyjuk meg a 2-es típusú cukorbetegségben és az inzulin-rezisztenciában szenvedőknek.
Fogyás aspektusából akkor jársz el helyesen, kedves kérdező, ha egy kalóriadeficiten alapuló diétával egészséges mértékűre csökkented a testzsírodat, aztán egy életmódváltás keretében beállsz egy szintentartó kalóriabevitelre (kiegynesúlyozott és változatos étrend mentén) és elkezdesz mozogni, sportolni. Aki pedig 2022-ben még képes olyat írni, hogy "a szénhidrát hízlal", az jóformán bűncselekményt követ el. Ilyen áltudományos baromságokért az egyetemen nálunk azonnal bukást járt. PubMedről, tanulmányokból, metaanalízisekből tessék tájékozódni, ne Nők Lapja cikkekből és ketogén facebook csoportban osztogatott blogokról.
Köszi mindenki!
Régebben próbáltam a kalóriaszámlálós megoldást, de nem hozott eredményt mar csak azért sem mert fogalmam sincs mennyi kalóriát használok el egy nap. Szerintem ez totál változó. A munkahelyemen 8 órából kb 4et fel-alá mászkálok... kb. 4et meg ülök.
Napi szinten odabent 4-5 kmt biztosan sétálok, de volt ez már 10 is.
A kalóriák számlálása is időigényes folyamat, mert az hogy 100 gramm rizs ennyi meg annyi kalória az oké, dehát minden étkezésemnél mérjem le a tányérom?
Persze "jó lenne" egész nap a konyhában állni és irogatni miből mennyit ehetek ami az ismeretlen határba belefér........
Szóval ezért gondoltam hogy szimplán lecserélem valami zöldre ezeket a köreteket.
Valaki írta a bulgurt és társait.
Nos a bulgurt pl jelenleg is fogyasztom, nagyon szeretem... édesburgonya és barnarizs ritkábban vannak az asztalon, mivel macerasabb az elkészítésük... több időbe telik. A hajdinának meg kuszkusznak számomra fura az ízük... nem szeretem.
13
Én nagyon szeretem a hajdinát. :)
De az édesburgonyát felvágom és berakom a sütőbe, barnarizs kapható zacskóban, ahogy a fehér is. :) Mindenképp ezeket ajánlom, több rost, többféle tápanyag, valószínűleg nem véletlen ajánlják 2-es cukorbetegségben vagy magas koleszterinnél is ezeket.
Nekem anno kellett fogynom és a kalóriák nézése abban segített, hogy tudjam, mi az, amiből kevesebbet ehetek és mi az, amit bátrabban.
Dietetikával foglalkozóként eléggé homályban vagy. Nyugtasd meg magad, hogy a szénhidrát, ami hizlal. Ha elég PubMed cikket olvasnál, akkor nem írnád le ennek az ellenkezőjét.
Attól még, hogy a fehér lángosnak jó lesz a glikémiás indexe, ha megkened hidrogénezett margarinnal, még nem jelenti, hogy az emberi anyagcserének jót fog tenni és nem leszel tőle dagadt, akárhogy számolod a kalóriát.
Ugyanígy nem mindegy, hogy olajos magból, vagy citromos nápolyiból viszed be ugyanazt a kalória mennyiséget. Az egyiktől úgy fogsz kinézni, mint egy telibefosott lepény, a másiktól meg normális kinézeted lesz, mégis el lehet játszadozni a kalória számokkal.
A glikémiás index nem csak az inzulin reakció szempontjából lényeges, hanem egy jó irányszáma a feldolgozottságnak. És ha utánaolvasnál kicsit jobban, akkor tudnád, hogy kb. ez az egy dolog, ami számít, nem a kalória. Nem kalóriát eszünk, hanem ételt. Az étel lehet olyan, hogy beveszed a szádba és 2ml nyáltól ráolvad a nyelvedre, meg lehet olyan, hogy fél órát kell rágni a rost tartalma miatt. Ez a nem mindegy. Az egyik az étel lesz, amit a szervezet az emésztőrendszerből a saját szabályozása alapján fog tudni felszívni, a másik egy ipari hulladék, amivel pusholod a szervezeted, hogy azt csinálja és akkor, amikor te akarod.
"A kalóriák számlálása is időigényes folyamat"
Sajnos igen, a fogyás időt, számolást, körültekintést, energiát, odafigyelést, adott esetben macerát igényel. Meg lehet ezt spórolni, és reménykedni abban, hogyha rizs helyett savanyúságot eszel, akkor attól majd fogysz, de így a szerencsére bízod a sikert. Okosan és ésszerűen kell végezni a kalóriaszámolást, alaposan utána kell nézni, tudni kell a praktikákat, és akkor menni fog.
Nem térhet el lényegesen? Tehát tök8, hogy 250g gumicukorból, vagy fél kiló tömény marhalábszár pörköltből viszem be ugyanazt az energiamennyiséget, mindkettő megemésztése kb. ugyanannyi energia lesz.
VILÁGOS!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!