Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Mi értelme naponta többször...

Mi értelme naponta többször is mérni a vércukorszintet, ha (pont pont pont)?

Figyelt kérdés

- a doki úgyse a beteg jegyzetei alapján fogja előírni a további kezeléseket

- az előírt diéta szerint legalább napi 4-5-ször egyen a beteg, tehát akár napi 6-7-szer is, márpedig akkor minden főétkezés - egyáltalán melyikek lesznek így a főétkezések?... - előtti mérésbe bezavar, hogy nemrég evett, tehát a beteg számára is értelmezhetetlenek lesznek a mért értékek

- amúgy a beteg igyekszik cukormentesen enni, kis adagokat, sok zöldséget, stb.

???

Miért nem elég akkor pl. minden nap éhgyomorra mérni egyet, hogy lássa, előző nap kb. mennyire csinálta jól? Ha a reggeli mérésből ez nem derül ki, akkor miből? Mert abból biztos nem, hogy mondjuk egy órával ebéd előtt is evett pár falatot, ezért magas értéket mér ebéd előtt, és ez folyton felidegesíti, pedig direkt azt csinálja, ami az előírás, tehát sokszor eszik keveset, cukormentesből, napi max. 160 g szénhidráttal.



2020. máj. 11. 19:35
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
78%
Ennek a lényege az önmonitorozás és az, hogy mennyi inzulint adjon be magának pl.
2020. máj. 11. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Hogy mennyi inzulint adjon be, az elő van írva, és szó sincs arról, hogy majd ő maga változtatgassa. Teljesen kezdő inzulinos.

De egyáltalán hányszor illene mérnie naponta? Mert úgy hallom, van, aki evés előtt is, után is mér. De akkor másról se szól a napja, csak a méricskélésről, ráadásul kb. mindig evés utáni állapotban lesz, ha tényleg sokszor eszik keveset. Vagy csak főétkezések előtt? Vagy hogy? És hogy kell értelmezni, amiket mér?

Nem lenne elég reggelente mérni ébredéskor? Az legalább egy egyértelmű helyzet, úgy lenne értelme egymáshoz viszonyítani az egyes méréseket.

2020. máj. 11. 20:12
 3/14 A kérdező kommentje:
Jól hangzik, hogy "önmonitorzás", de ha laikusként számára értelmezhetetlenek a monitorozás adatai, akkor mire megy vele?
2020. máj. 11. 20:12
 4/14 anonim ***** válasza:
72%
Nem, rosszul tudod, az inzulin mennyiségét az alapján szabályozza be a cukorbeteg, hogy mennyi a cukra előtte és mennyit fog enni pl., persze van egy alap bázis mennyiség.
2020. máj. 11. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

X hónap vagy év tapasztalattal már el tudom képzelni, hogy így csinálja valaki, neki viszont pár hete megmondták, hogy mikor mennyit adjon be magának és kész, egyelőre itt tartunk. Ennyire kevés rálátással a legjobb, ha nem variál, nem?

De nem is az a kérdés. Egyelőre hiába méregeti napi négyszer, nem tud mit kezdeni az adatokkal - csak időnként felhúzza magát rajtuk, ezért is kérdezem, hogy miért nem elég csak reggel mérni, ha úgyse tudja, hogy és akkor mi van, ha mondjuk egy 7 órai vacsora után este 10-re 10 fölé is megy a cukra. Hát még ha késő esti vacsorát is enne, akkor mennyi lenne... Egyáltalán van értelme mindkettőnek, a késő esti vacsorának is, hogy minél többször egyen egy nap keveset, meg az éjszakai inzulinbeadás előtti vércukormérésnek is? Nekem úgy tűnik, hogy nincs. Így háromóránként eszik, napi ötször. De van, hogy pl. uzsonnakor még nem éhes, később viszont, még vacsora előtt megéhezik... Ezt hogy kell kezelni? Örüljünk neki, hogy még nem uzsonnázna, mert jó, ha kevesebbet eszik a túlsúlyával, vagy egyen akkor is, ha nem éhes, mert igenis most van uzsonnaidő, ne borítsuk fel a menetrendet?

2020. máj. 11. 21:52
 6/14 anonim ***** válasza:
55%

Abban igazad van, hogy hiába méri, ha nem foglalkozik vele.

Van, aki csak evés előtt méri, erre amúgy nincs konkrét szabály, ennek az a lényege, hogy legyen egy kialakult képe, hogy mit mennyit eszik, utána mennyi lesz a cukra és mennyi idő alatt csökken le. Ha túl gyors, akkor nem kell annyi inzulin, ha órákig magas marad, akkor több kell. A cukor sok minden más miatt is megemelkedhet, nem csak a cukortól.

2020. máj. 11. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Nem az, hogy nem foglalkozik vele, hanem nem tudja, hogy mit kezdjen az adatokkal - pont azért sem, mert messze nem csak attól függ, hogy mit eszik...
2020. máj. 12. 06:45
 8/14 anonim ***** válasza:
86%
Igen, hát emiatt van az, hogy ezeket a kezelőorvossal, illetve dietetikussal kell megbeszélnie. Az is lehet, hogy erre az értékre van beállítva a cukra direkt, ezt így nem tudjuk mi.
2020. máj. 12. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Pont azért kell sokszor mérni, hogy lássa a változásokat, a hatását hogy mi történik a szervezetében x kaja után. Lehet hogy ő telizabálha magát reggel és délben, egész nap magasan áll a cukra. Este viszont keveset eszik, ezért másnap reggelre visszaáll normál értékre. Na ha csak akkor reggel méri meg, akkor honnan a búbánatból kellene tudnia, hogy tegnap végig magas volt?


Egyébként a 4-5-szöri evés ajánlott. Nek muszáj ennyiszer enni. Én pl 1-es tipusként csak 3-szor ehetek 1 nap, különben magas lesz a cukrom folyamatosan.


Azért is kell mérni, hiába hogy kezdő, akkor is muszáj variálni az inzulin beadással. Még a dokik is ezt mondják, magadnak kell kitapasztalnod. Pl ebédre be kell adnia 10 egységet. De neki a vércukorszintje éppen a normális 6 helyett mondjuk 15. Akkor muszáj beadni kb 4 egységgel több inzulint, hogy visszaessen újra normál szintre. És ez az amit saját magának kell kitapasztalnia, hogy ilyenkor menyit kell beadni. Ezt nem lehet szakkönyvből megtanulni.


A mérés egyébként nagyon egyszerű. Megméri reggel felkelés után éhgyomorra. Reggelizik, megméri utána másfél-2 óra múlva. Utána így tovább ebédnél, vacsoránál, majd lefekvés előtt. Csak hogy példát írjak: felkel reggel 7-kor, a cukor értéke 6.5 tehát teljesen normális. Eszik reggelire 1 db kakóscsigát. Megméri másfél óra múlva, a cukra ekkor 15 lett, tehát magas. Ergo nem szabad kakaós csigát ennie, mert az nagyon megemeli a szintet. Másnap reggel felkel ugyanilyen 6.5-ös értékkel, akkor 2 kicsi szelet teljes kiőrlésű kenyeret eszik reggelire, másfél óra múlva megméri, és csak 9.5-re megy fel a cukra. Ez normális érték, így rájön hogy azt a kenyere eheti reggelire, de kakaós csigát sajnos nem.


Ja és nem kötelező napi 5ször enni. Az alap a reggeli, ebéd, vacsora. Azért kell tízóraizni, uzsonnázni, pótvacsorázni, hogy ne essem le az ember cukra. De mint mondtam, nem kötelező. Írtam hogy én is naponta 3-szor eszek csak. Ha én ennék tízórait, az egekbe lenne a cukrom ebéd előtt. De ezt is csak úgy tudja saját magának kitapasztalni ha sokat méri a cukrát. Felkel reggel 7-kor, megméri, megreggelizik, másfél óra múlva fél 9-kor is megméri (azért hogy lássa a reggeli hatását), és ha ebédelni délben fog, akkor 10 óra körül is megméri, és ha akkor is 8 felett van a cukra, akkor nem kell tízóraizni, ha csak 4 körül van, akkor kell tízóraizni. Délben újra megméri, megebédel, másfél óra múlva újra mér. Majd 3 óra körül ismét mér. Ilyenkor is ha 8 fölött van a cukra, nem kell uszonnázni, de ha 4 körül akkor igen. Lefekvéskor ugyanez van. Megvacsorázik 6-kor, megnézi másfél óra múlva, majd megnézi lefekvés elött is pl 11 órakor. Ha lefekvés elött 6 felett van a cukra, akkor valószínüleg nem kell ennie. De az első időkben ehet ilyenkor is, úgyis meglátja hogy reggelre hogyan változik. De ha lefekvéskor 15 a cukra, akkor semmiképp se egyen.


Az meg hogy mikor éhezik meg... hát sajnos hozzá kell szoktatni a szervezetet hogy reggeli-ebéd-vacsora mindig ugyanakkor van és jóformán csak akkor lehet enni. Ez van. Nem tudsz mit tenni. Ez egy ilyen betegség. Ha éhes vagy de nem ehetsz, akkor ez van. Tűrni kell. Hidd el, én is nagyon sokszor vagyok éhes, de tudom hogy nem szabad enni, mert azzal csak magamnak ártok. Ennyi. Egyébként olyan kaját amiben nincs szénhidrát, relatíve bármikor ehet. Tehát ha nem szabad uzsonnáznia, mert magas a cukorszintje, de nagyon éhes és nem bírja ki vacsiig (egyébként ilyen nincs, ki kell bírnia, nem egy 3 éves kisgyerek) akkor megeszik 2 szelet sajtot vagy parízert egy paradicsommal vagy uborkával. És az csillapítja az éhséget.

Nyilván ha valaki eddig össze vissza evett amikor csak megéhezett, annak nehezebb átállni, de ez van. Nincs választási lehetőség.

2020. máj. 14. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

"visszaáll normál értékre"

Egyáltalán mi számít normál értéknek, ha a kórházban a 10 körüli értékre is csak hümmögtek, hogy amikor megkérdezte, hogy és ez magas-e?


"hiába hogy kezdő, akkor is muszáj variálni az inzulin beadással. Még a dokik is ezt mondják"

Neki egyáltalán nem mondtak ilyet, és nem biztos, hogy csak a járványhelyzet miatt, szerintem sokkal valószínűbb, hogy azért nem, mert még kezdő. A patikus is azt mondta, hogy aki kezdő, az ne variáljon, annyit szúrjon, amennyit az orvos mondott.


"magadnak kell kitapasztalnod. Pl ebédre be kell adnia 10 egységet. De neki a vércukorszintje éppen a normális 6 helyett mondjuk 15. Akkor muszáj beadni kb 4 egységgel több inzulint, hogy visszaessen újra normál szintre."

Ez hogy jött ki? Függetlenül attól, hogy mondjuk hány éves, hány kiló, meg ilyenek?


"saját magának kell kitapasztalnia, hogy ilyenkor menyit kell beadni. Ezt nem lehet szakkönyvből megtanulni."

De azért ezt így elég veszélyes leírni ide szerintem, akárki is olvashatja...


"felkel reggel 7-kor, a cukor értéke 6.5 tehát teljesen normális. Eszik reggelire 1 db kakóscsigát. Megméri másfél óra múlva, a cukra ekkor 15 lett, tehát magas. Ergo nem szabad kakaós csigát ennie, mert az nagyon megemeli a szintet. Másnap reggel felkel..."

De aznap, a 15-ös mérés után akkor egyáltalán ne is tízóraizzon, hiszen már eleve magas? Akkor viszont kidől már ebéd előtt. Ilyenkor mi legyen? Inkább tízórai mégis tízórai időben, vagy hozzuk előrébb az ebédet, vagy az ebéd maradjon a normál időpontban, és csak pár falatot egyen, amikor már előtte éhes - na de akkor meg az ebéd előtti cukormérése mit fog mutatni?...


"ugyanilyen 6.5-ös értékkel, akkor 2 kicsi szelet teljes kiőrlésű kenyeret eszik reggelire, másfél óra múlva megméri, és csak 9.5-re megy fel a cukra. Ez normális érték"

Ezt ki mondta? Hol van leírva, hogy mikor, mennyi a normális? Nem az van, hogy csak kb. 4 és 6 között normális?


"ha akkor is 8 felett van a cukra, akkor nem kell tízóraizni"

Most meg ez a 8 honnan jött?


"Ha éhes vagy de nem ehetsz, akkor ez van. Tűrni kell. ... egyébként ilyen nincs, ki kell bírnia, nem egy 3 éves kisgyerek"

És honnan lehet tudni, hogy most csak simán éhes, tehát ne egyen, vagy kezd rosszul lenni, tehát ennie kéne, méghozzá gyorsan?

2020. máj. 21. 21:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!