A pupillatágító szemcseppnek milyen hatásai lehetnek a látásra?
Nem véletlen, hogy szemorvosi vizsgálatnál, ha használnak pupillatágítót, vizsgálat után megkérnek, hogy üljél még egy darabig a váróteremben. Vezetni meg ne is akarj hazafelé. Pár óra múlva visszaáll az eredeti állapot.
Olyan ez, mint amikor belenézel a Napba, és egy ideig alig látsz valamit (csak ez tovább tart)!
"Olyan ez, mint amikor belenézel a Napba, és egy ideig alig látsz valamit (csak ez tovább tart)!"
Ez tévedés, nem olyan. Ha Nap-ba nézel, vagy erős fény éri a szemet, pont hogy szűkül a pupilla, éppen azért hogy minél kevesebb fény jusson a szembe.
Azért lesz valaki fényérzékeny a pupilla tágítás után, mert sok fényt enged át a tág pupilla.
Sziasztok!
Nem függ össze a dioprivál, nekem múlt héten csinálták életembe először, ma elvileg fogják másodjára...baromira paráztam, de pl. szédülni csak nagyon kicsit szédültem még a vizsgálat alatt, mire haza jöttem, addigra már nem...!
Napon kellett végig haza jönnöm, könnyeztek a szemeim, és érzékeny volt baromira a fényre...de nem olyan, amikor a napba nézel, sokkal erősebb, viszont ez sem kibírhatatlanul vészes...ha tudtam volna, h mivel jár, és egyáltalán ilyesmi fog rám várni, akkor viszek magammal napszemüveget, így viszont úgy jöttem haza, h folyamatosan lefelé néztem, csak zebrán néztem fel, és amennyire csak tudtam takartam a szemeimet a fénytől, ha nagyon gázos volt kicsit megálltam...én rosszabbra számítottam a kezelés alatt, szerintem jó, h ha van kísérete az embernek, de egyedül is ki lehet bírni, főleg, ha nincs messze a szemész az otthontól.
Ja, és én foltokat sem láttam / hála az égnek /...elvileg csak az várható ilyenkor, tehát a látásban diopria terén semmit se változtat.
A pupillatágító cseppek hatóanyagai (régebben atropin, újabban inkább tropikapid) általában a muszkarinos acetilkolin receptor antagonisták. Hatásukat úgy fejtik ki, hogy a receptor gátlása révén nem jut át ingerület az effektor sejthez, a szemlencsét és a szivárványhártyát mozgató izmok bénulnak. A homályos látás mindkét folyamat együttes következménye. Az akkomodáció bénulás miatt a szem mintegy "távolra fókuszált" állapotban marad, a közeli látás erősen elhomályosodik. Ezt negatív dioptriájú szemüveget viselők tudják úgy korrigálni, ha leveszik a szemüveget.
Emellett azonban távolra tekintés esetében is homyálos lehet a látás, amit a pupilla összehúzódásának hiánya okoz. Erős fény esetében már a retinát érő túlzott "megvilágítás" is zavaró lehet, azonban a pupillának a fényképezőgépek rekeszéhez hasonló funkciót betöltő szerepe is van. Szűk pupilla esetében az emberi szem félig-meddig lyukkameraként is működik, bár ez a megfogalmazás erősen eltúlzott.
A pupilla tágító szerek hatása erősen egyén és egészségi állapot függő. A hatás 4-5 órától kezdve 3-4 napig is eltarthat. Előfordul, hogy a pupilla tágulat már szinte teljesen megszűnt, de enyhe akkomodációs zavar még 1-2 napig előfordul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!