A kék szem tényleg genetikei hiba?
?
Nem, egy domináns-recesszíven örökölhető tulajdonság.
Szóval te is csak odáig jutottál, hogy elolvasd egy cikk címét, de véletlenül se olvastad tovább. :D Kár.
Na tehát... A Koppenhágai Egyetem egyik kutatócsoportja egy új tanulmányukban azt feltételezi, hogy 6-10 ezer évvel ezelőtt jelentek meg először kék szemű emberek, azelőtt mindenkinek barna szeme volt.
Namármost, az, hogy milyen színű, színárnyalatú a szemed, az attól függ, hogy az íriszedben mennyi melanin, azaz festékanyag van. Azt írja az egészségkalauz.hu, hogy:
"Azonban egy genetikai mutáció – mely a kromoszómában található OCA2 génre gyakorolt hatást – egyszerűen kikapcsolta a barna szem "előállításának" képességét. Az OCA2 gén a P protein kódja, mely részt vesz a melanin termelésben. A melanin pigment, mely hajunk, szemünk és bőrünk színéért felelős. Ez a bizonyos "kapcsoló" azonban nem kapcsolta ki teljesen az OCA2 gént, de meglehetősen korlátozta melanin előállító tevékenységét az íriszben, felhígítva ezzel a barna színt. Ennek a "kapcsolónak" a hatása az OCA2 génre nagyon különleges, ugyanis ha teljesen kikapcsol, a melanin termelés is megszűnik, a hajba, a szembe és a bőrbe nem jut pigment. Ezt nevezzük albinizmusnak."
Tehát a kutatók szerint tkp. felhígított barna színről van szó, nem teljes a festékanyaghiány, de látható, hogy azért részlegesen van... ettől világos színű, kék a szem és nem sötét, barna.
Tovább:
"A szem színének különböző árnyalata – a barnától a zöldig – az íriszben található melanin mennyiségével magyarázható. A kék szem esetében azonban nagyon kevés eltérés tapasztalható az íriszben lévő melanin mennyiségét tekintve. Emiatt jutottak arra a következtetésre, hogy a kékszeműek egy közös őshöz kapcsolódnak. Ugyanazt a "kapcsolót" örökölték, ami pontosan ugyanazon a helyen található DNS-ükben. Ezzel szemben a barna szeműek DNS-ében, mely a melanin termelődést kontrollálja, jelentős egyedi eltérések vannak.
A kutatócsoport a mitokondriális DNS-t vizsgálta és kékszemű egyéneket hasonlított össze különböző országokban, pl. Törökország, Jordánia, Dánia. Felfedezésük a legújabb ebben az évtizedben, genetikai kutatások területén, mely 1996-ban kezdődött, amikor Professzor Eiberg először szembesült azzal, hogy az OCA2 gén lehet felelős a szem színéért."
Namármost a kék szem nem hiba. Egy mutáció nem feltétlenül negatív, nem kell itt az amerikai képregényhősökből meg sci-fi filmekből kiindulni. Nem növeli a túlélési esélyeket és nem is csökkenti azokat. Ugyanolyan, mint a szeplők, szépségpöttyök, a hajszín.
Ez a mutáció sem pozitív, sem negatív - mindössze azért létezik, hogy az emberi faj változatosabb legyen. A természet folyton alakítja, formálja a génállományt, sokfélét hoz létre, változtatgat... csiszolgat, csak úgy. Ennyi az egész. Nem hiba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!