Kezdőoldal » Egészség » Sérülések, balesetek » Amikor megsérülünk, a fájdalom...

Amikor megsérülünk, a fájdalom miért csak később jelentkezik?

Figyelt kérdés
Gondolom mindenki tapasztalta már, hogy bizonyos sérüléseknél, mondjuk egy vágásnál, a vágás pillanatában egy éles, nyilalló érzést érzünk, aztán másodpercekig vagy akár percekig is semmi. Vagy amikor valaki hirtelen elveszíti egy végtagját, van, hogy rá sem jön, amíg meg nem látja, aztán meg ordít. Tehát egy ideig semmi fájdalmat nem érez. Gondolom ennek a sokkhatáshoz van köze, meg hogy az agyunk így próbál egy ideig észnél tartani minket, de nincs erre valami orvosi szakszó? Mert akárhogy keresek, mindig a lelki fájdalmat hozza be, hiába egészítem ki, hogy fizikai/testi sérülés, vagy pedig a sérülések hosszú távú hatásait hozza be, amikor már fél éve begyógyult, de néha még fáj. Szóval semmit nem találok erről a bizonyos pár perc után jelentkező fájdalomról. Angolul sem. Vagy lehet, hogy erre még az orvosok sem tudják a választ? Valami ötlet esetleg, hogy milyen kulcsszóval keressek rá? :)

2020. okt. 31. 01:04
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Van, mint írtad #sokk.
2020. okt. 31. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
De arra sem hoz ki semmit. XD
2020. okt. 31. 11:51
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Sokk (angolul shock), én találtam egészen releváns találatok traumatic shock kereső kifejezésre. A lényeg, hogy beindul egy védekező mechanizmus. Pl. nagyobb vérveszteségnél a perifériás keringés csökken, és próbálja az agyba jutattani a legtöbb vért a szervezet. Erre számtalan kísérlet van. Beindul a (bizonyos brutális erősségű) fájdalomcsillapító hatású hormonok termelése (ld. pl. endogén opiátok angolul: endogenous opioids, endorfinok és társaik ) ezek olyan opiát származékok (ld. ópium, az egyik legerősebb és "legtiltottabb" kábítószer) amelyek a szervezet termel. Hatása /és innen a név is/ és kémiai szerekezete hasonlít az ópiátokra /adott esetben mesterséges ópiát származékok/. Az egekbe szökik a kortizol (főleg a nyálban), elindul felfelé az adrenalin, emelkedik a dopamin szint. Ezek mind brutál erős fájdalomcsillapítók. Feltehetően azt a cél szolgálja, hogy ha van lehetőség az ember éljen túl. Pl. egy csatában, vadászatnál ez evoluciós előny tudott lenni, mert a "félholt" ember is tudott a társainak segíteni. Ma már segít abban, hogy súlyos de túlélhető balesetet túléljen az ember.

És ezt most kb. 5 perc googlezással találtam kb. 10-12 releváns cikket sikerült most találjak.

2020. okt. 31. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Tudják, hogy mitől van, mint eggyel fentebb írták, de szakszó nincs rá.
2020. okt. 31. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :)
2020. okt. 31. 20:19

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!