Az általános nőgyógyászati vizsgálatnál a kenetből megállapítják, ha petefészekrákja van valakinek? Vagy ilyenkor csak a méhnyakrákra végzik a szűrést?
A méhnyakrákszűrés nem szövettani, hanem citológiai vizsgálat. A kettő között az a különbség, hogy szövettannál egy darabot metszenek ki az adott szervből. Citológiánál csak sejteket nyernek, méhnyakrákszűrésen speciel egy apró kis kefével.
A petefészekrákot nem lehet citológiai vizsgálat alapján diagnosztizálni, de még felvetni sem.
Petefészekrák gyanúja UH-vizsgálat során merülhet fel. Ha van gyanú, akkor általában vérből végeznek vizsgálatot, amiben bizonyos tumormarkereket néznek meg. De a biztosat a szövettani diagnózis mondja meg, tehát a petefészekből el kell távolítani a gyanús képletet műtéttel, és a kivett szövetet megnézi a patológus.
Utánanéztem: ha az ultrahangon elváltozás látszik, akkor hasi tükrözéssel, laparoszkópiával illetve CT-vel, MRI-vel vizsgálják. De a petefészkeknél sokkal gyakoribb a jóindulatú elváltozás.
Gyanakszol valamire? Mik a tüneteid? A petefészekrák 50 éves kor fölött jellemző.
Hány éves vagy? Kézzel a doki nem tud semmilyen mintát venni, csak tapintással megvizsgálja, hogy minden jól áll-e.
Az alhas rendszeresen szokott fájdogálni vagy szurkálni egyszer az egyik, máskor a másik oldalon pl. menstruáció előtt és alatt, vagy a kettő között félidőben, tüszőrepedéskor, ovulációkor. Vezess menstruációs naptárat, amibe jegyezd fel azt is, mikor érzel ilyen szurkálást. Így megismerheted a saját ciklusod, a tested működését.
69%-os: A köznyelvben lehet, hogy sokszor rokonértelműként használják, de nem ugyanaz a kettő:)
Van, amikor kifejezetten nagy jelentősége van a kettő közötti különbségnek.
De most már akkor ezt is tudod:)
Kérdező: 69%-os hasznos tanácsot adott. Petefészekfájdalom felléphet ovulációkor is, ez egyáltalán nem ritka és nem kóros jelenség. Ha két menzesz között félidőben érzed pár napig, akkor valószínűleg erről van szó.
Ha több ideje fennáll, vagy független a ciklusodtól, akkor sem feltétlenül azonnal rákra kell gondolni. Lehet gyulladás, ártalmatlan ciszta is.
Ha nem múlik el pár napon belül, akkor el kell menni orvoshoz, jobb a biztonság. Ha már ott vagy, akkor rákszűrést is kérj. Ha élsz nemi életet, akkor évente tanácsos az is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!