A 17-OH progeszteron vérvételnél miben más, mint a "sima" progeszteron?
Hogy teljesen más vizsgálatára szolgál a két vegyület.
A progeszteronszint méréssel azt nézik főként, hogy volt-e ovuláció, a 17-OH-progeszteronszint méréssel pedig egy genetikai defektus miatti nem megfelelő szteroidszintézist (CAH).
Nagyon köszönöm!
A 17-OH-nak lehet köze az ösztrogén-dominanciához? Érdemes emiatt megnézetni, vagy teljesen más téma a kettő?
Mit értesz ösztrogén dominancia alatt?
Mert véleményem szerint ez a fogalom nem egy konkrét betegség, hanem csak valamiféle manapság divatos szókapcsolat.
Maga a szóösszetétel azt jelenti, hogy az ösztrogén és a progeszteron aránya az ösztrogén irányába tolódik. Vagy azért, mert kevés a progeszteron, vagy azért mert túl sok az ösztrogén. Ahogy olvasgatom, leginkább azt írják, hogy ennek az "ösztrogén dominanciának" a következményei bizonyos tünetek (pl. az ovuláció elmaradása, PCOS stb.), holott szerintem az esetek jelentős részében az ösztrogén dominancia nem ok, hanem okozat.
Nyilvánvalóan ha valakinek (pl. PCOS) miatt nincsen ovulációja, akkor nem lesz sárgatest sem, ami nem fog progeszteront termelni. Tehát ösztrogén dominancia alakul ki, ha így vesszük.
Igazából arra kilyukadni, hogy önmagában egy olyan "diagnózissal", hogy ösztrogén dominancia, szerintem az égvilágon semmit nem lehet kezdeni. Azt kell kideríteni, hogy mi miatt van az ösztrogén dominancia.
De amúgy mivel ennél az ösztrogén-progeszteron arányt kellene összehasonlítani, így nyilván azokat kell nézni.
A 17-OH progeszteron másra való, ahogy leírtam. Az egy olyan anyag, ami a mellékvesében keletkezik, és egy enzim segítségével fontos, a mellékvesekéreg által termelt hormonokká alakul. Ha az enzim, ami tovább alakítja, nem működik (mutáció miatt), akkor értelem szerűen felhalmozódik, ezért szolgálhat ennek a hormonnak a mérése ennek a betegségnek a szűrésére.
Tehát a progeszteronszint mérésével az ovuláció után, a petefészekben kialakult SÁRGATEST működésére lehet következtetni, a 17-OH-progeszteronnal pedig a MELLÉKVESE egy bizonyos enzimének a működésére.
Köszönöm szépen az értékes magyarázatot!
Sajnos alá van támasztva, hogy normál progeszteron szint mellett nagyon magas az ösztrogénem, ezért próbálkozom most kideríteni - segítőkész orvos hiányában - hogy mitől lehet, és hogyan tudom orvosolni.
Köszönöm a segítséged!!
Megkérdezhetem, hogy mikor (ciklus hanyadik napján) mérték a progeszteront és az ösztrogént, mennyi lett az értékük, mik a referenciatartományok az adott laborban?
Illetve hogy milyen tüneteid, panaszaid vannak?
Egyébként nem nagyon tudok segíteni sajna, őszintén szólva nem tudom ezek alapján, hogy mi lehet a gond. De kíváncsi lennék ezekre az információkra, hátha egyszer okosodok belőle:)
Az ösztrogéned mindig magas vagy csak a ciklus első/második felében?
És mit takar a "progeszteron rendben van"?
Azért értékeket normáltartománnyal írhatnál, úgy esetleg könnyebb lenne segíteni.
Nem igazán szeretnék "nyilvánosan" nyilatkozni ezekről, sajnos az ösztro mindig magas, 3. és 21. napon is, és a progeszteron a normál határértéken belül van. Ezeket azért szerettem volna csak megosztani - bár nem tartozik szorosan a kérdéshez -, mert nem a progeszteron alacsony, és az ösztrogén jó, hanem épp fordítva, vagyis az egyik nagyon elszállt a másikhoz képest.
Lehet ez akár táplálkozás is, ln arra tippelek. Nagyon sok cukros dolgot ettem az elmúlt pár évben, sok volt a stressz is, de ennek most vége, és megpróbálok "jó útra" térni. Minden segítséget köszönök! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!