Pajzsmirigy alulműködést állapítottak meg: 5,1900/mIU/l Ez nagy eltérésnek minősül? Mindenképpen szteroidot kell szedni? 44 éves nő vagyok.
Gondolom ez a TSH eredményed, mert nem mindegy.
Ha szteroidot kapsz ott más ellenanyag szintnek is magasnak kell lenni, mert erre ha sima alulműködés lenne csak hormont kellene pótolni.
Ez inkább valamilyen autoimmun gyulladásos dolog lesz. Akkor van értelme a szteroidnak. / autoimmun thyreoditis -ek csoportja/
Itt az eredménye, ha fél információval jössz haza. Elég nagy gáz, ha ezt félreérted! A szteroid hormonokat teljesen más termeli és más betegséget okoz a hiányuk, illetve a túltermelődésük.
A TSH a pajzsmirigy hormont serkentő hormon. Az agyalapi mirigy termeli. Ha ennek nő a szintje, tehát 2,5 fölött van (és nem 4, mint ahogyan a köznép tudja), az arra utal, hogy a pajzsmirigy valamiért kevesebb hormont képes termelni, ezért az agy serkenti a bővebb termelésre. A pajzsmirigy azért termel kevesebb hormont, mert a sejtjei valaminek a következtében elpusztultak. Nőknél ez leggyakrabban egy autoimmun folyamat következménye, amit Hashimoto kórnak hívnak.
Teljes mértékben kezelhető, de kezelni kell, mert pajzsmirigy hormon hiányában a szervezet nem képes működni, az anyagcserefolyamatok lelassulnak,a szívműködés lassul, méreganyagok halmozódnak fel, az arc ödémás lesz, a beteg depressziós, hangja mélyül, szőrösödik, a szív vizenyőssé váli stb.
Ezt megelőzve kell szedni egy életen át a kieső hormont. Ez a hormon természetes anyag, olyan, mint a cukorbetegeknél az inzulin. Szájon át szedhető, naponta kell szedni reggeli előtt fél órával az adagot. Semmilyen mellékhatása nincsen, csak pótolja a kieső hormont. Pár havonta labort kell nézni és ellenőrizni, hogy elég-e az adott dózis. Ennyi. Teljes életet élhetsz mellette. Nem kell emiatt elkeseredni, mert nincs miért.
Hízást az okozna, ha nem pótoljátok a kieső hormonmennyiséget. Nálad ez a betegség még a kezdeti szakaszban van, ezért normálisak a pajzsmirigyértékek. (T3, T4)
Azt, hogy valóban fennáll-e az autoimmun pajzsmirigy betegség, más vizsgálatnak is el kell döntenie. Pl pajzsmirigy ultrahang. A TSH-t egy bizonyos szívritmus befolyásoló gyógyszer befolyásolja (cordarone), ezenkívül még néhány állapot, amit az orvosnak tudni kell. Ha a pajzsmirigyultrahang pozitív, akkor viszont valóban fenn áll az autoimmun folyamat. Ezt jelzi még néhány labor panel is. Pl anti-TPO, antithyreoglobulin. E kettő utóbbit remélem nézték!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!